Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Japonia chce wrócić do energetyki jądrowej ponad dekadę po katastrofie w Fukushimie | Japonia

Japonia Rozważa budowę reaktorów jądrowych nowej generacji i ponowne uruchomienie wycofanych elektrowni w ramach poważnej zmiany polityki, 11 lat po potrójnym stopieniu Fukushima Elektrownia jądrowa Daiichi wstrząsnęła uzależnieniem kraju od energii atomowej.

Premier Fumio Kishida powiedział, że polecił komisji rządowej zbadanie, w jaki sposób wykorzystać „reaktory jądrowe nowej generacji wyposażone w nowe mechanizmy bezpieczeństwa”, aby pomóc Japonii osiągnąć cel neutralność węglowa do 2050 r. Oczekuje się, że Rada ds. Zielonej Przemiany przedstawi swój raport do końca roku, powiedział w środę.

Zmiana kierunku, która może obejmować wydłużenie żywotności istniejących reaktorów, uwydatniła walkę Japonii o zapewnienie stabilności energia Dostawa w wyniku wojny na Ukrainie i rosnących kosztów energii.

Kolejne rządy musiały zmniejszać zależność Japonii od energii jądrowej od czasu katastrofy z marca 2011 roku, kiedy była ona potężna tsunami Zapasowe źródło energii elektrycznej w Fukushimie Daiichi zostało zniszczone, powodując awarię trzech z sześciu reaktorów.

Większość japońskich elektrowni jądrowych pozostała od tego czasu bezczynna, podczas gdy rząd zapowiedział, że nie będzie budować nowych reaktorów ani zastępować starych, obawiając się publicznej reakcji.

Gdyby plany Kishidy się spełniły, oznaczałoby to dramatyczne odwrócenie tej sytuacji.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę radykalnie zmieniła światowy krajobraz energetyczny” – powiedział na spotkaniu poświęconym polityce energetycznej w tym tygodniu – „Japonia musi być świadoma potencjalnych scenariuszy kryzysowych”.

„Aby przezwyciężyć zbliżający się kryzys spowodowany kryzysem dostaw energii, musimy podjąć maksymalne kroki w celu zmobilizowania wszystkich możliwych polityk w nadchodzących latach i przygotowania się na każdą sytuację kryzysową”.

Minister Gospodarki i Przemysłu Yasutoshi Nishimura powiedział, że „bardzo ważne jest zabezpieczenie wszystkich możliwości przeprojektowania stabilnych dostaw energii dla naszego kraju. Z tej perspektywy rozważymy również wszystkie opcje związane z energetyką jądrową”.

Kishida przyznał, że rząd musi zyskać poparcie opinii publicznej, która po upadku Fukushimy zwróciła się przeciwko energii atomowej. Urzędnicy uważają, że wyborcy stają się bardziej otwarci na energię jądrową ze względu na wyższe koszty paliwa, a później Kryzys energetyczny w Tokio podczas ostatniej fali upałów. Kraj jest silnie uzależniony od importowanych paliw kopalnych.

„To pierwszy krok w kierunku normalizacji japońskiej polityki energetycznej” – powiedział Jun Arima, profesor projektu w Graduate School of Public Policy na Uniwersytecie Tokijskim.

Obecnie działa siedem reaktorów, a trzy kolejne są wyłączone z powodu regularnych kontroli bezpieczeństwa. Dziesiątki innych nadal przechodzi proces ponownego licencjonowania zgodnie z bardziej rygorystycznymi normami bezpieczeństwa wprowadzonymi po katastrofie w 2011 roku, o którą niektórzy eksperci obwiniali „wioska nuklearnaOperatorzy, politycy i regulatorzy.

Większa rola energetyki jądrowej w miksie energetycznym Japonii może doprowadzić do ponownego uruchomienia siedmiu dodatkowych reaktorów po lecie przyszłego roku, w tym dwóch w Kashiwazaki KariwaNajwiększa elektrownia jądrowa na świecie. Ponowne uruchomienie zakładu będzie szczególnie kontrowersyjne, ponieważ zarządza nim Tokyo Electric Power, ta sama firma, która zarządza Fukushima Daiichi.

Katastrofa z 2011 roku wysłała do atmosfery ogromne ilości promieniowania i zmusiła dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Niektóre obszary w pobliżu fabryki są nadal zabronione, podczas gdy inne były dozwolone dopiero niedawno Ponownie otwarty dla mieszkańców.

Rząd rozważy również wydłużenie żywotności istniejących reaktorów poza ustawowy limit, wyłączając okres, w którym były one zamknięte – w niektórych przypadkach kilka lat – przy obliczaniu czasu ich eksploatacji.

Elektrownie mogą funkcjonować w zasadzie do 40 lat, ale mogą nadal wytwarzać energię elektryczną przez kolejne 20 lat, jeśli przejdą modernizacje bezpieczeństwa i przejdą kontrole przez organy regulacyjne.

Japonia wyznaczyła cel na Energia nuklearna Produkcja energii elektrycznej stanowiła 20-22% dostaw energii elektrycznej w 2030 r. Przed upadkiem Fukushimy około jedna trzecia wytwarzanej energii pochodziła z energii jądrowej, ale w 2020 r. liczba ta wynosiła mniej niż 5%.

Przewody przyczyniły się do raportowania

READ  Honory pogrzebowe „inspirującego” irlandzkiego dziennikarza zabitego na Ukrainie | Irlandia