Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Janet Yellen mówi, że spodziewa się, że Ajay Banga zostanie wybrany na prezesa Banku Światowego

Janet Yellen mówi, że spodziewa się, że Ajay Banga zostanie wybrany na prezesa Banku Światowego

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​spodziewa się, że były dyrektor generalny MasterCard Ajay Banga zostanie wybrany na prezesa Banku Światowego, gdy skończą się nominacje.

Przemawiając w środę do prawodawców, Yellen powiedziała, że ​​jeśli Banga dostanie tę rolę, będzie „odpowiedzialny za przyspieszenie naszych postępów w lepszym rozwoju instytucji, aby sprostać wyzwaniom XXI wieku”.

Nie było innych ogłoszonych nominacji, gdy nominacje zostały zamknięte o godzinie 18:00 w Waszyngtonie. Chociaż możliwe są tajne nominacje, dwie osoby zaznajomione z sytuacją powiedziały, że nie znają żadnego innego kandydata w rywalizacji.

Choć Stany Zjednoczone, największy akcjonariusz banku, tradycyjnie wybierają prezesa Banku Światowego, wymaga to wsparcia innych państw członkowskich.

Nacisk Banga na pracę pojawia się, gdy pożyczkodawca znajduje się pod ostrzałem za to, że nie poradził sobie odpowiednio ze skalą globalnego kryzysu klimatycznego, jednocześnie utrzymując swoją misję zmniejszania ubóstwa.

Obecny prezes banku, David Malpass, prawie złożył rezygnację na początku zeszłego miesiąca, po tym, jak spotkał się z silną presją w związku z odmową na konferencji we wrześniu zeszłego roku, aby powiedzieć, czy wierzy, że ludzie spowodowali zmiany klimatu. Później powiedział, że jego komentarze zostały źle zinterpretowane.

Banga spędził ostatnie tygodnie na „wycieczce nasłuchowej” w otoczeniu przedstawicieli Skarbu Państwa, zachwalając swoje referencje i zbierając informacje, które mogłyby przygotować go do tej roli.

W wywiadzie dla Financial Times na początku tego miesiąca Banga powiedział, że pożyczkodawca powinien zrobić „wszystko, co w jego mocy”, aby wycisnąć więcej płynności ze swojego bilansu, zachowując jednocześnie swój złoty rating kredytowy.

Raport zlecony przez G20, opublikowany latem zeszłego roku, wykazał, że wielostronne banki rozwoju, w tym Bank Światowy, prawdopodobnie będą zbyt konserwatywne, aby utrzymać swoje potrójne ratingi kredytowe z trzech największych agencji ratingowych.

READ  Pauline McNeil nazwała „transfobiczną” w związku z tweetem Nike wzywającym do bojkotu

Banga powiedział, że będzie dążył do zapewnienia wsparcia sektora prywatnego dla projektów gwarantowanych przez Bank, podczas gdy rozważa raport G20 na temat tak zwanych „ram adekwatności kapitałowej” dla wielostronnych pożyczkodawców rozwojowych, takich jak Bank Światowy.

Na początku tego roku Yellen wezwała kierownictwo banku do „szybkiego” wprowadzenia reform, aby uwolnić więcej pieniędzy na walkę ze zmianami klimatycznymi.