Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

James Webb odkrył galaktyki podobne do naszej Drogi Mlecznej

James Webb odkrył galaktyki podobne do naszej Drogi Mlecznej

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) dostrzegł galaktyki podobne do naszej Drogi Mlecznej, które powstały, gdy Wszechświat miał zaledwie 25 procent obecnego wieku, a jedna galaktyka ma 11 miliardów lat.

Te masywne zbiory gazu, pyłu i gwiazd są również pierwszymi, które zawierają gwiezdne poprzeczki – wydłużone cechy gwiazd rozciągające się od centrów galaktyk do ich zewnętrznych dysków – krótko po Wielkim Wybuchu 13,7 miliarda lat temu.

Pręty gwiezdne istnieją w naszej galaktyce, ale naukowcy po raz pierwszy widzieli je we wczesnym wszechświecie – odkrycie, które „będzie wymagało od astrofizyków ulepszenia ich teorii ewolucji galaktyk”.

„To odkrycie wczesnych poprzeczek oznacza, że ​​modele ewolucji galaktyk mają teraz nową ścieżkę przez poprzeczki, aby przyspieszyć produkcję nowych gwiazd w młodym wieku” – powiedział Sharda Joji, profesor astronomii na University of Texas w Austin w oświadczeniu .

James Webb z NASA obserwował galaktyki podobne do naszej Drogi Mlecznej, które powstały we wczesnym wszechświecie. Galaktyki te mają gwiezdne poprzeczki, które są wydłużonymi cechami gwiazd rozciągającymi się od centrum galaktyk do ich zewnętrznych dysków

Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA wykrywał już wcześniej pręty, ale nigdy w tak młodym wieku.

Na zdjęciu z Hubble’a jedna galaktyka, EGS-23205, jest niewiele więcej niż smugą w kształcie dysku, ale na odpowiadającym jej zdjęciu z JWST, wykonanym zeszłego lata, jest to piękna galaktyka spiralna z wyraźną poprzeczką gwiazdową.

„Rzuciłem okiem na te dane i powiedziałem:„ Porzucamy wszystko inne! ” powiedział Jogee.

„Ledwo widoczne słupki w danych z Hubble’a właśnie pojawiły się na obrazie z JWST, pokazując ogromną moc JWST do przeglądania podstawowej struktury w galaktykach”.

Zespół zidentyfikował sześć znaczących galaktyk w wieku od 8 do 11 miliardów lat.

„W tym badaniu przyglądamy się nowemu systemowi, w którym nikt wcześniej nie wykorzystywał tego typu danych ani nie przeprowadzał tego typu analiz ilościowych, więc wszystko jest nowe” – powiedział Yuchen „Kay” Guo, absolwent, który prowadził analiza. To jak pójście do lasu, w którym nikt wcześniej nie był.

READ  Kosmiczne śmieci rozbijają się po drugiej stronie księżyca i powodują ogromny krater | Księżyc

Pręty znajdują się nawet w 65 procentach galaktyk spiralnych i wpływają na ruch gwiazd, pyłu i gazu.

Naukowcy uważają, że pręty działają jak lejek, wciągając materię do wybrzuszenia z dysku i sprzyjając formowaniu się gwiazd.

Słupki pomagają również w tworzeniu supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk, kierując gazową część drogi.

„Szyny rozwiązują problem galaktycznego łańcucha dostaw” – powiedział Jogee.

„Tak jak musimy dostarczać surowce z portu do fabryk w głębi lądu wytwarzających nowe produkty, tak pręt energicznie transportuje gaz do regionu centralnego, gdzie gaz jest szybko przekształcany w nowe gwiazdy w tempie zwykle 10 do 100 razy szybszym niż w przypadku świat. reszta galaktyki.

Przez wiele lat astronomowie wierzyli, że w naszej galaktyce znajduje się poprzeczka gwiezdna, chociaż jej istnienie było tylko pośrednio wnioskowane.

Według zespołu Kosmicznego Teleskopu Spitzera przyczyną braku potwierdzenia słupków w Drodze Mlecznej jest prawdopodobnie to, co widzimy wewnątrz dysku galaktycznego.

To „utrudnia dokładne określenie rozmiaru i kształtu tego pręta oraz otaczających go ramion spiralnych” – powiedział zespół.

Zespół zidentyfikował sześć znaczących galaktyk w wieku od 8 do 11 miliardów lat

Zespół zidentyfikował sześć znaczących galaktyk w wieku od 8 do 11 miliardów lat

Pierwsze badanie mające na celu „znalezienie” gwiezdnego nietoperza w centrum naszej galaktyki zostało opublikowane w 2005 roku.

Zespół astronomów z University of Wisconsin-Madison użył należącego do NASA teleskopu Spitzer do zbadania ponad 30 milionów gwiazd w centrum Drogi Mlecznej.

Orbitalny teleskop na podczerwień pozwolił astronomom zobaczyć jasne gwiazdy przez międzygwiezdne obłoki pyłu, aby namalować żywy obraz centrum galaktyki.

„Jesteśmy prawie pewni zasięgu i kierunku tej poprzeczki, ponieważ mamy więcej danych niż ktokolwiek inny był w stanie poradzić sobie z tym problemem” – powiedział Ed Churchwell, który był zaangażowany w projekt.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł…

Teleskop Jamesa Webba NASA uchwycił oszałamiający obraz „samotnej” galaktyki oddalonej o 3 miliony lat świetlnych od Drogi Mlecznej

READ  Dostosowanie zwiększonych wynagrodzeń kosmicznych do realnej płacy wystarczającej na utrzymanie

James Webb odkrywa galaktyki spiralne z „kosmicznego południa” wczesnego Wszechświata ponad 8 miliardów lat temu – najdalsze galaktyki, jakie kiedykolwiek widziało ludzkie oko

James Webb odkrył najstarszą galaktykę we wszechświecie – liczący 13,5 miliarda lat system gwiazd, który powstał 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu

Teleskop Jamesa Webba: teleskop NASA o wartości 10 miliardów dolarów został zaprojektowany do wykrywania światła z najstarszych gwiazd i galaktyk

Teleskop Jamesa Webba został opisany jako „wehikuł czasu”, który może pomóc w odkryciu tajemnic naszego wszechświata.

Teleskop posłuży do obserwacji pierwszych galaktyk powstałych we wczesnym wszechświecie ponad 13,5 miliarda lat temu, obserwacji źródeł gwiazd, egzoplanet, a nawet księżyców i planet naszego Układu Słonecznego.

Masywny teleskop, który kosztował już ponad 7 miliardów dolarów (5 miliardów funtów), jest uważany za następcę Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Teleskop Jamesa Webba i większość jego instrumentów ma temperaturę około 40 K — około minus 387 Fahrenheita (minus 233 Celsjusza).

Jest to największy i najpotężniejszy orbitujący teleskop kosmiczny na świecie, zdolny spojrzeć wstecz na 100-200 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Obserwatorium na podczerwień, które krąży wokół niego, ma być około 100 razy potężniejsze niż jego poprzednik, Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

NASA lubi myśleć o Jamesie Webb jako o następcy Hubble’a, a nie o zastępcy, ponieważ obaj będą przez jakiś czas pracować w tandemie.

Teleskop Hubble’a został wystrzelony 24 kwietnia 1990 roku przez prom kosmiczny Discovery z Kennedy Space Center na Florydzie.

Krąży wokół Ziemi z prędkością około 17 000 mil na godzinę (27 300 km/h) na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości około 340 mil.