Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

James Cleverley w Japonii dla G7, podczas gdy Wielka Brytania pochyla się w stronę Pacyfiku po Brexicie |  Polityka zagraniczna

James Cleverley w Japonii dla G7, podczas gdy Wielka Brytania pochyla się w stronę Pacyfiku po Brexicie | Polityka zagraniczna

James Cleverly przybył do Japonii na szczyt ministrów spraw zagranicznych G7, aby promować „wolny i otwarty” Indo-Pacyfik, podczas gdy rząd Wielkiej Brytanii koncentruje się na regionie po Brexicie.

Sekretarz stanu i jego odpowiednicy m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Francji przeprowadzą rozmowy na wysokim szczeblu na temat zacieśnienia powiązań w zakresie bezpieczeństwa i obrony w obliczu rosnącej asertywności Chin na Pacyfiku.

Zintegrowany przegląd rządu z zeszłego miesiąca wzmocnił pobrexitowe „przechylenie” w kierunku regionu jako „stałego filaru” brytyjskiej polityki zagranicznej mającej na celu stworzenie demokratycznej przeciwwagi dla Chin.

Wizyta nastąpiła po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron wywołał w zeszłym tygodniu zaniepokojenie lotem powrotnym z Chin, sugerując, że Europa nie powinna zostać wciągnięta w konfrontację między Stanami Zjednoczonymi a Pekinem w sprawie Tajwanu. Brytyjscy urzędnicy podkreślili, że sytuacja jest niepokojąca dla świata.

W zeszłym miesiącu Wielka Brytania dołączyła do liczącej 11 krajów potęgi handlowej regionu Azji i Pacyfiku, w tym Japonii i Australii, po prawie dwóch latach negocjacji, w ramach dążenia do uzgodnienia globalnych umów handlowych po opuszczeniu Unii Europejskiej.

Zdjęcie FCDO wykonane przez Jamesa Cleverleya w Japonii.

Jednak krytycy twierdzą, że wpływ będzie ograniczony, a oficjalne szacunki sugerują, że po 10 latach zwiększy on gospodarkę o zaledwie 1,8 miliarda funtów rocznie, co stanowi mniej niż 1% PKB Wielkiej Brytanii.

Chiny, które już są częścią alternatywnej umowy handlowej na Pacyfiku, złożyły wniosek o przystąpienie, ale Guardian rozumie, że Wielka Brytania jest jednym z państw członkowskich, które mogą to zawetować, podczas gdy Stany Zjednoczone wycofały się z umowy pierwszego dnia Donalda Trumpa. w urzędzie w 2017 r.

Sprytnie uda się na wyspy Pacyfiku i Nową Zelandię podczas swojej pierwszej wizyty w tym regionie od czasu przystąpienia Wielkiej Brytanii do partnerstwa handlowego, pierwszej wizyty brytyjskiego ministra spraw zagranicznych na niektórych wyspach od lat 70. prezentacja. Wspieraj walkę ze zmianami klimatycznymi.

READ  Kobieca stacja radiowa w Afganistanie została zamknięta z powodu odtwarzania muzyki podczas Ramadanu | Afganistan

Oczekuje się, że ogłosi, że Wielka Brytania dołączy do USA, Japonii i Australii jako członek Blue Dot Network, która certyfikuje wysokiej jakości projekty infrastrukturalne w krajach rozwijających się, aby umożliwić im przyciąganie prywatnych inwestycji, jako strategiczną przeciwwagę dla Chin . Inicjatywa Pasa i Szlaku w Afryce.

Przed swoim przybyciem minister spraw zagranicznych powiedział: „W obliczu rosnącej konkurencji w regionie ważniejsze niż kiedykolwiek jest zachęcanie do wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku. Ma to kluczowe znaczenie dla Wielkiej Brytanii i naszej gospodarki, bezpieczeństwa i wartości.

„Podczas mojej wizyty będę opierał się na zobowiązaniach wobec naszych przyjaciół z całego Pacyfiku, którzy starają się promować pokój i dobrobyt w regionie”.

Oczekuje się, że ministrowie spraw zagranicznych G7 Karuizawy, w tym sekretarz stanu USA Antony Blinken i francuska Catherine Colonna, skupią się na wspieraniu Ukrainy w walce z rosyjską inwazją na trzydniowym szczycie przed szczytem przywódców G7 w Hiroszimie w maju.

FCDO opublikowało animowany odcinek w stylu japońskiej mangi przedstawiający wizytę Cleverly’ego, który pokazuje, jak wysiada z samolotu w Tokio i mówi: „Zrób to!” i dotrzyj na szczyt G7 w Karuizawie superszybkim pociągiem z napisem „Whooosshhh!”

To już trzecia wizyta Cleverly w Japonii. Jego związki ze stanem sięgają 2010 roku, kiedy jako młodzieżowy wiceburmistrz ratusza Borisa Johnsona był największym dostępnym politykiem, kiedy delegacja z Tokio przybyła w spokojne piątkowe popołudnie, prosząc o radę w sprawie organizacji igrzysk olimpijskich w 2020 roku.

Chociaż był zaskoczony, gdy urzędnicy poprosili go o spotkanie z wizytującymi dygnitarzami, odpowiedział na ich liczne pytania dotyczące sposobu, w jaki Londyn wygra Igrzyska w 2012 roku, podkreślając skupienie się na społecznościach, dziedzictwie, obiektach i dzieleniu się pomysłami dla Tokio.

Sprytnie się nad tym zastanowił, aż trzy lata później Tokio wygrało przetarg na organizację igrzysk w 2020 roku i został zaproszony na lunch przez ambasadora Japonii w Londynie, który powiedział mu, że jego nieoficjalna rada odegrała kluczową rolę w jego sukcesie . I zaprosił go do Japonii, aby podziękować.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem: irlandzki chłopiec uwięziony w Gazie „jest w niebezpieczeństwie” i desperacko pragnie wrócić do domu | wiadomości ze świata