Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jakie tajemnicze „struktury” znajdują się w Drodze Mlecznej?

Jakie tajemnicze „struktury” znajdują się w Drodze Mlecznej?

Włókna wyglądają jak kropki i kreski w alfabecie Morse’a – ale w rzeczywistości mają średnicę od pięciu do dziesięciu lat świetlnych

Badanie galaktyki ujawniło setki tajemniczych kosmicznych wątków, które wskazują na supermasywną czarną dziurę w sercu Drogi Mlecznej. Włókna rozciągają się na odległość od pięciu do dziesięciu lat świetlnych w przestrzeni, ale przypominają jedynie kropki i kreski w ogromnej skali.

Włókna rozciągały się z centrum galaktyki, około 25 000 lat świetlnych od Ziemi, tworząc coś w rodzaju rozdrobnionych szprych na masywnym kole. Odnaleziony przez międzynarodowy zespół, jeden z astronomów powiedział, że byli „oszołomieni”, gdy zobaczyli obiekty. Ale czym są tajemnicze struktury, jak zostały odnalezione i jak wyglądają? Oto, co musisz wiedzieć.

Jakie tajemnicze „struktury” znajdują się w Drodze Mlecznej?

W latach 80. astrofizyk Farhad Yousefzadeh z Northwestern University odkrył gigantyczne jednowymiarowe włókno wiszące pionowo w pobliżu Sagittarius A* – centralnej supermasywnej czarnej dziury naszej galaktyki. Teraz zespół wykrył nową grupę krótkich włókien rozłożonych poziomo, jak szprychy na kole z czarnej dziury.

Yousefzadeh podejrzewa, że ​​dwa różne zestawy strun mają różne pochodzenie, a najnowsze znaleziska wyglądają jak kropki i kreski z alfabetu Morse’a, pojawiające się tylko po jednej stronie łuku A*. Włókna składają się ze świecącego gazu i uważa się, że mają kilka milionów lat. Uważa się, że powstały w wyniku interakcji między supermasywną czarną dziurą Drogi Mlecznej a jej otoczeniem.

Włókna wyglądają jak kropki i kreski w alfabecie Morse'a – ale w rzeczywistości mają średnicę od pięciu do dziesięciu lat świetlnych
Włókna wyglądają jak kropki i kreski w alfabecie Morse’a – ale w rzeczywistości mają średnicę od pięciu do dziesięciu lat świetlnych

Rozmawiając z Northwestern University, mówi Yusufzadeh: „Niespodzianką było nagłe odkrycie nowego zestawu struktur, które zdawały się wskazywać kierunek czarnej dziury. Byłem naprawdę zszokowany, gdy je zobaczyłem. Musieliśmy wykonać dużo pracy, aby udowodnić, że jesteśmy” t oszukując się. I odkryliśmy, że te wątki nie są przypadkowe, ale wydają się być ze sobą powiązane.” wypływ z naszej czarnej dziury.

READ  STEM Learning, ESA i UK Space Agency świętują eksplorację Marsa wspaniałym programem wydarzeń prowadzonych przez ESERO-UK - FE News

„Badając je, możemy dowiedzieć się więcej o kierunku rotacji i akrecji czarnego dysku. Satysfakcjonujące jest znalezienie układu w środku chaotycznego pola jądra naszej galaktyki.”

Odkryli, że ta nowa populacja jest namagnesowana, ponieważ poprzednie odkrycie pionowych włókien przyspieszało cząstki do prędkości bliskich prędkości światła, i że nowa populacja wydaje się emitować promieniowanie cieplne. Yousefzadeh podejrzewa, że ​​włókna mogły powstać w wyniku eksplozji materii, która około 6 milionów lat temu utworzyła smugi gorącej plazmy skierowane w stronę czarnej dziury.

Jak znaleziono tematy?

Nowa gromada została odkryta w danych zebranych przez radioteleskop MeerKat w RPA po tym, jak Yousefzadeh i jego zespół oczyścili dane. Krótsze poziome włókna, które rozchodziły się wachlarzem ze środka Drogi Mlecznej, stały się ostre, gdy naukowcy usunęli tło i odfiltrowali szumy z obrazów MeerKAT.

– powiedział Yusufzadeh Stróż że „bez MeerKAT nie byłoby to odkryte. Nigdy nie byliśmy w stanie poświęcić tyle czasu centrum galaktyki.” Badanie to zostało opublikowane w The Listy z dziennika astrofizycznego.