Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jaki jest kolejny krok dla Ukrainy po ataku na rosyjski Donbas? | Ukraina

Ostatnie wydarzenia rosyjskie w Donbasie prowadzą do nieuniknionego pytania: czy masowa taktyka stosowana przez Kreml będzie modelem dla przyszłych ataków.

W związku z doniesieniami o dużej liczbie żołnierzy, artylerii i wyrzutni rakiet gromadzących się za granicą w pobliżu rosyjskiego miasta Kursk – na obszarze przy granicy z ukraińskim obwodem Sumy – jest to pilna sprawa.

Chociaż wiele zrobiono z boleśnie powolnym i niebezpiecznym tempem ostatniej ofensywy Rosji w Donbasie, szybkość zdobywania terytorialnych zdobyczy nie jest jedynym środkiem.

Taktyka rosyjska, która ukształtowała bitwę w Donbasie, postawiła także obrońców Ukrainy przed poważnym dylematem – utrzymać pozycję w szybko rosnących stratach, czy wycofać się i zaryzykować nadanie napastnikom impetu.

Podczas gdy w innych częściach 300-kilometrowej linii frontu we wschodniej Ukrainie brakuje niektórych z tych samych słabych punktów, które istniały wokół Siewierodoniecka – które znajdowało się w centrum ukraińskiego wzniesienia, eksploatowanego przez Rosję – w jakiejkolwiek przyszłej ofensywie, Kreml kijowski prawdopodobnie zaoferuje to samo trudne. Opcje, próbując rozszerzyć swoją odpowiedź.

Rosja zdobywa Siewierodonieck

Siewierodonieck i Lysichan

Być może pierwszą i najbardziej palącą kwestią – czy i kiedy siły rosyjskie całkowicie zdobyły Siewierodonieck – jest to, czy następnie spróbują przekroczyć Doniec Siewierski, po tym, jak katastrofalne próby przekroczenia gdzie indziej były celowane przez ukraińską artylerię ze śmiertelnym skutkiem.

Niezależnie od tego, czy siły rosyjskie próbują przekroczyć rzekę Siverskyi Doniec – naturalną barierę – w Siewierodoniecku, czy gdziekolwiek indziej na Ukrainie, wydaje się, że siły rosyjskie przygotowują się do nowego ataku na północ, mając dowody na to, że przegrupowują się w pobliżu ukraińskiego miasta Izium w celu odrodzenia. Ich wysiłki przeciwko Słowiańskowi utknęły w martwym punkcie oraz odbudowa mostu kolejowego w pobliżu Kupjanska w celu ułatwienia przemieszczenia wojsk i sprzętu na ten obszar.

Trudniej ocenić poziom wyniszczenia po obu stronach i jaki będzie to miało wpływ na dalsze ataki oraz zdolność Ukrainy do obrony i kontrataku.

READ  Wiadomości Biden dzisiaj: Jen Psaki uderza w „propagandowy wyczyn” Grega Abbotta, co potwierdził przed Sądem Najwyższym Ketanji Brown-Jackson

Podczas gdy brytyjskie Ministerstwo Obrony poniosło w czasie wojny wiele rosyjskich strat – ostatnio rosnące straty wśród młodszych oficerów – rosyjskie zyski w Donbasie wydają się mówić co innego, przynajmniej na razie. Coraz więcej anegdotycznych dowodów wskazuje, że Ukraina poniosła ciężkie straty podczas ostatnich walk na wschodzie, głównie z powodu odłamków, oraz pojawiają się doniesienia o problemach ze sprzętem i zaopatrzeniem.

Prawdą może być to, że pomimo dowodów na nowe przygotowania rosyjskie, trudność walk i ciężkie straty mogą ograniczyć ambicje Rosji poza kontrolą Donbasu, południa i głównego wybrzeża.

Michael Clarke z Royal United Services Institute napisał w The Times na początku tego tygodnia: „Po prawie stu dniach wojny rosyjska ofensywa na Ukrainie w końcu zaczyna wyglądać na bardziej spójną, jeśli nie mądrą lub strategicznie zrównoważoną”.

Były australijski generał Mick Ryan przewidział przedłużającą się wojnę, sprzeciwił się jednak poglądowi, że Rosja lub Ukraina są na skraju wyczerpania. W długim wątku na Twitterze poświęconym aktualnej sytuacji wojskowej i możliwemu przebiegowi.

W kwietniu i na początku maja, po zwycięstwie Ukrainy w bitwie pod Kijowem, do ukraińskich narracji wojennych wkradł się pewien stopień zwycięstwa. Ale jak ostatnio pokazali Rosjanie, koncentrując swoje siły na mniejszych obszarach Ukrainy, mogą osiągnąć taktyczne zwycięstwa.

Żadna ze stron nie wykazała się umiejętnością zadania decydującego strategicznego ciosu przeciw drugiej. Pomimo demonstrowania swojej wyższości pod względem wpływów, strategii i globalnego przywództwa, Rosjanie nadal generują siłę bojową, aby zaatakować ich na wschodzie.

„Podczas gdy Rosjanie i Ukraińcy stracili setki (jeśli nie tysiące) ludzi i sprzętu, żaden z krajów nie był wyczerpany. Rosjanie mają na stanie rezerwy siły roboczej i sprzętu. Ukraina ma ogromne ilości pomocy wojskowej przepływającej przez jej granice.”

Pomimo ciągłego rosyjskiego bombardowania wokół Charkowa i na południu wokół Chersoniu, gdzie dwa ograniczone kontrataki ukraińskie utknęły w martwym punkcie, rosyjskim celem w obu regionach – według ukraińskiego Sztabu Generalnego – jest wzmocnienie linii obrony i zaopatrzenia oraz rozbicie sił ukraińskich. gdzie mogli się rozwijać.

READ  Władze Izraela kontrolują biura NSO Group po ujawnieniu Pegasusa | Izrael

Jednak w innym miejscu, jak zauważa amerykański think-tank, Institute for the Study of War: „Rosyjski postęp pozostaje ograniczony i jest mało prawdopodobne, aby przyspieszył w najbliższym czasie, zwłaszcza że siły rosyjskie nadal priorytetowo traktują ataki na Siewierodonieck w koszt linii Severodonetsk. inne za wysiłek.”