Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jaka jest sytuacja z Covid-19 i ograniczeniami podróżowania w innych krajach UE?

Jaka jest sytuacja z Covid-19 i ograniczeniami podróżowania w innych krajach UE?

Portugalia ponownie otworzyła swoje granice dla turystów z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii zaledwie miesiąc temu.

W zeszłym miesiącu Parlament Europejski i państwa członkowskie osiągnęły porozumienie co do zasady, aby zapewnić certyfikację Covid-19, aby ułatwić bezpieczne letnie podróże po całym bloku.

Kilka krajów już rozpoczęło wydawanie cyfrowych certyfikatów podróży UE, które będą dostępne we wszystkich państwach członkowskich 1 lipca.

Oto stanowisko kilku krajów europejskich obecnie w odniesieniu do ograniczeń i wirusa:

Portugalia

Portugalia, jedna z najlepszych destynacji turystycznych w Europie, została ponownie otwarta dla podróżnych 17 maja.

Po przylocie wszyscy pasażerowie w wieku powyżej 20 lat muszą poddać się negatywnemu testowi PCR i przejść na lotniskach badania kontrolne stanu zdrowia.

Środki zdrowia publicznego, takie jak noszenie masek na twarz, dystans społeczny i higiena rąk, obowiązują we wszystkich miejscach publicznych w Portugalii.

Miejsca imprez i restauracje muszą być zamknięte o 22:30.

W Lizbonie, w obliczu gwałtownego wzrostu liczby przypadków Covid-19 w ostatnich dniach, podjęto inne środki. Ci, którzy mieszkają w mieście, nie mogą teraz wyjeżdżać między 15:00 w piątki a 6:00 w poniedziałki.

Przed wybuchem epidemii w Lizbonie Portugalia miała jeden z najniższych wskaźników infekcji wirusowych w Unii Europejskiej.

W czwartek w Portugalii potwierdzono 1233 nowych przypadków, większość z nich w stolicy.

Hiszpania

Hiszpański premier Pedro Sanchez powiedział, że obowiązkowe noszenie masek w miejscach publicznych na świeżym powietrzu zakończy się pod koniec tego miesiąca. Zdjęcie pliku: Pablo Blazquez Dominguez / Basen przez AP

Hiszpania, wraz z innymi krajami, które w dużym stopniu opierają się na branży turystycznej, takimi jak Portugalia, Włochy i Grecja, agresywnie naciskały na wprowadzenie certyfikatów podróży do Unii Europejskiej i już zaczęły je wydawać.

W związku z tym kraj został ponownie otwarty dla turystów, którzy zostali zaszczepieni co najmniej 14 dni przed podróżą lub którzy mogą przedstawić negatywny wynik testu Covid-19 lub udowodnić, że pokonali wirusa w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

READ  15 miejsc na pączki w metrze Detroit

Zakażenia Covid-19 w Hiszpanii są obecnie na najniższym poziomie od sierpnia 2020 r., a w zeszłym tygodniu podano około 3,5 miliona szczepionek w tym kraju.

Francja

W niedzielę Francja zniesie godzinę policyjną Covid-19, która obowiązuje od końca zeszłego roku.

Podobnie jak Hiszpania, Francja prowadzi surową politykę noszenia masek, nawet dla osób przebywających na zewnątrz.

Ma to zostać nieco złagodzone od początku przyszłego tygodnia, chociaż prawdopodobnie utrzyma się w transporcie publicznym i na zatłoczonych obszarach, gdzie nie można zagwarantować dystansu społecznego.

Ludzie przechodzą w czwartek przez Pola Elizejskie w Paryżu.  W środę Francja złagodziła kilka ograniczeń Covid.  Plik obrazu: AP Photo / Michel Euler
Ludzie przechodzą w czwartek przez Pola Elizejskie w Paryżu. W środę Francja złagodziła kilka ograniczeń Covid. Plik obrazu: AP Photo / Michel Euler

Francuski rząd ogłosił, że od 22 czerwca zaktualizuje swoją politykę podróży zgodnie z cyfrowym certyfikatem Covid Unii Europejskiej, co oznacza, że ​​ludzie będą mogli wjechać na prowincję z dowodem szczepienia, negatywnym wynikiem testu lub dowodem powrotu do zdrowia po wirus.

Przypadki Covid-19 we Francji dramatycznie spadły od połowy kwietnia, a w czwartek zgłoszono 2786 nowych przypadków.

Belgia

Belgia już wprowadziła cyfrowy paszport Covid.

Od początku czerwca kraj zaczął wycofywać wiele ograniczeń. Kawiarnie i restauracje w Belgii umożliwiają teraz spożywanie posiłków w pomieszczeniach dla maksymalnie czterech klientów na stół.

W czwartek w Belgii potwierdzono 493 nowe przypadki, w porównaniu z maksimum 9065 pod koniec marca.

Niemcy

Niemcy odnotowują ostatnio spadek potwierdzonych przypadków Covid-19.

W czwartek, dopiero po raz drugi od września ubiegłego roku, zgłoszono mniej niż 1000 przypadków.

W skali kraju wskaźnik infekcji wynosi nieco poniżej 50 na 100 000 mieszkańców tygodniowo.

Około 51% populacji Niemiec otrzymało co najmniej jedną szczepionkę, a kraj podaje obecnie ponad 800 000 szczepionek dziennie.

Berlin, który w ostatnich tygodniach był świadkiem większości potwierdzonych przypadków w kraju, zniósł kilka długotrwałych ograniczeń dotyczących spotkań wewnątrz i na zewnątrz.

READ  Autobiografia polskiego męża stanu zawiera lekcje dla dzisiejszej Ukrainy | wiadomości krajowe

Niemcy rozpoczęły już wydawanie cyfrowych certyfikatów Covid przed przyjęciem programu przez Unię Europejską od 1 lipca, do tej pory złożono ponad milion certyfikatów.

Włochy

Ograniczenia we Włoszech różniły się w zależności od regionu podczas pandemii

Regiony Włoch są podzielone na kategorie „białe”, „żółte”, „pomarańczowe” lub „czerwone”, w zależności od występowania Covid-19 w każdym z nich.

W kategorii czerwonej lub pomarańczowej nie ma regionów.

Turyści spacerują w pobliżu ulicy Campanile Świętego Marka w Wenecji, Włochy w czwartek.  Plik obrazu: PA
Turyści spacerują w pobliżu ulicy Campanile Świętego Marka w Wenecji, Włochy w czwartek. Plik obrazu: PA

Jednak regiony Basilicata, Kalabria, Kampania, Marche, Bolzano, Sycylia, Toskania i Dolina Aosty znajdują się w regionie „żółtym”, z godziną policyjną od północy do 5 rano i podróżowanie poza regiony dozwolone tylko w niektórych przypadkach.

Inne obszary kraju to wszystkie „białe” obszary, gdzie jedynymi realnymi środkami ochrony zdrowia publicznego są dystans społeczny i noszenie masek w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Włochy, jeden z krajów, które ostro lobbowały za unijnym certyfikatem cyfrowym Covid, już rozpoczęły wydawanie zezwoleń.

Grecja

Grecja, kolejny kraj, który opiera się na branży turystycznej, już zaczął wydawać certyfikaty Covid.

Kraj został ponownie otwarty dla turystów w maju.

Kawiarnie, bary i restauracje są otwarte, ale wszystkie muszą być zamknięte do godziny 12:30.

Odwiedzający w maskach na twarz wspinają się na Akropolu, z Partenonem w tle w Atenach.  Plik obrazu: AP Photo / Thanassis Stavrakis
Odwiedzający w maskach na twarz wspinają się na Akropolu, z Partenonem w tle w Atenach. Plik obrazu: AP Photo / Thanassis Stavrakis

Plaże i miejsca turystyczne są również w pełni otwarte i dostępne, chociaż każdy obecny powinien ćwiczyć dystans społeczny.

Grecki rząd planuje do końca czerwca ogłosić 80 wysp, na których znajduje się większość głównych obszarów wakacyjnych, bezpiecznymi.

Około 546 nowych przypadków wirusa potwierdzono w Grecji w czwartek – w porównaniu z ponad 4000 przypadków na początku kwietnia.

Holandia

Obecnie zagraniczni turyści z krajów o niskim wskaźniku Covid-19 mogą wjechać do Holandii.

W piątek premier Holandii Mark Rutte zapowiedział dalsze złagodzenie ograniczeń w kraju od 26 czerwca.

READ  Smutne zakończenie tego miesiąca… Netflix usunął ponad 10 świetnych filmów i seriali!

Powiedział, że łagodzenie skutków jest teraz możliwe dzięki udanemu wprowadzeniu szczepionki na rynek w tym kraju.

Polska

Polski rząd rozpoczął również wydawanie zezwoleń na podróż podróżnym, którzy mogą udowodnić, że otrzymali szczepionkę lub wyzdrowieli z koronawirusa.

Inni wjeżdżający muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR w ciągu 48 godzin od ich przybycia.

26 czerwca w całej Polsce zostaną ponownie otwarte instytucje kultury, restauracje, galerie rozrywkowe, komunikacja miejska, obiekty sportowe, kluby taneczne i siłownie z różnymi ograniczeniami lub na pełnych obrotach.