Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak zimny jest wszechświat?

Jak zimny jest wszechświat?

Tutaj na Ziemi cieszymy się dość stabilnymi temperaturami. Chociaż temperatury mogą się znacznie wahać, w porównaniu z większością wszechświata, Ziemia jest niezwykle ciepła. Większość wszechświata to pusta przestrzeń, w której temperatury są ekstremalnie niskie. Co więcej, gdy przestrzeń kosmiczna się rozszerza, a większość galaktyk oddala się od siebie, ogólna temperatura Wszechświata spada. Jak zimny jest wszechświat?

pomiar temperatury w pomieszczeniu

Obraz kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła z WMAP

Oczywiście temperatury w kosmosie będą się różnić w zależności od tego, gdzie jesteś. Planety i gwiazdy byłyby znacznie cieplejsze niż pusta przestrzeń, więc pomiar średniej temperatury wszechświata wydaje się trudnym zadaniem. Na szczęście istnieje prosty sposób wyznaczenia średniej temperatury pomieszczenia. W tym celu astronomowie mierzą temperaturę tak zwanego kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła (CMBR). CMBR składa się z promieniowania pozostałego po Wielkim Wybuchu, a promieniowanie to jest dość regularne we wczesnym wszechświecie. Mierząc temperaturę CMBR, astronomowie mogą z grubsza oszacować, jak zimny jest wszechświat i okazuje się, że rzeczywiście jest bardzo zimny. Średnia temperatura wszechświata wynosi 2,725 K, czyli minus 454,7 stopni Fahrenheita (minus 270 stopni Celsjusza). Temperatura Wszechświata jest mniejsza niż trzy stopnie powyżej zera absolutnego, czyli mniej więcej tak niska, jak temperatura może być fizycznie.

Czy wszechświat staje się zimniejszy?

kosmiczna historia
Ilustracja historii wszechświata od Wielkiego Wybuchu do chwili obecnej

Temperatura kosmosu spada od Wielkiego Wybuchu. Sekundy po eksplozji wszechświata temperatury były o miliony stopni wyższe niż obecnie. W rzeczywistości temperatury po Wielkim Wybuchu były tak wysokie, że nie powstały nawet atomy. Wraz z rozszerzaniem się przestrzeni zwiększa się odległość między obiektami, a całkowita ilość ciepła we wszechświecie maleje. Jest to po prostu rezultat ekspansji wszechświata, a od Wielkiego Wybuchu przestrzeń stopniowo się ochładza. Chociaż temperatura kosmosu jest bliska zeru bezwzględnego, sam wszechświat nigdy nie osiągnie tej temperatury. Nawet po wypaleniu się ostatnich gwiazd wszechświat nadal będzie emitował przynajmniej pewną formę promieniowania, zapewniając, że ogólna temperatura kosmosu nigdy nie osiągnie najniższej możliwej temperatury.

READ  British Motor Museum prowadzi rozbudowę, dodając więcej miejsca na imprezy