Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak zderzył się sen olimpijski

„To moje pierwsze igrzyska olimpijskie. Nie mogę dalej trenować tutaj, pojechać do Tokio i zdobyć medal wśród najlepszych strzelców na świecie” – powiedział Niraj Chopra w rozmowie z mediami dwa dni temu.

„TUTAJ” to Narodowy Instytut Sportu (NIS) w Patiala, który Chopra opisał jako swój dom i zawieszony od ponad roku, czas, w którym widział, jak zmienił się z naprawdę rzadkiej rzeczy – perspektywa zdobycia indyjskiego medalu w lekkoatletyce – aby stać się Coś frustrująco znajomym – sfrustrowanym indyjskim sportowcem narzekającym na stracone okazje.

Mając nieco ponad dwa miesiące do wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, Chopra znajduje się w ponurej rzeczywistości nieuczestniczenia w międzynarodowym spotkaniu przez 15 miesięcy.

Oczywiście przesunięte w czasie igrzyska olimpijskie w Tokio mogą być zagrożone, a liczba przypadków Covid-19 w Japonii wzrośnie, a nowy zestaw ograniczeń zostanie ogłoszony w piątek.

Chopra od dwóch lat nie rywalizuje na światowej scenie. Przed rzutem, który skierował go na drogę do Tokio, spędził cały rok 2019 poza zawodami z kontuzją łokcia ramienia, którą rzucił, co wymagało skomplikowanego zabiegu chirurgicznego i długiej rehabilitacji. Jego ostatnim dużym międzynarodowym konkursem były Igrzyska Azjatyckie w Dżakarcie w sierpniu, gdzie zdobył złoty medal, ustanawiając wówczas krajowy rekord 88,06. Następnie brał udział w kilku wydarzeniach w Europie i Indiach.

Pomimo braku spotkań i obecności na arenie międzynarodowej, poziom Chopry nie spadł – w tym roku startował w marcu w Grand Prix Indii (IGP) i Pucharze Federacji. Rzucił 88,07 metra w IGP (rekord kraju) w Patiala i nadal jest trzecim najlepszym strzelcem na świecie w tym hitowym sezonie Covid. Niemiecki Johannes Vetter, złoty medalista Mistrzostw Świata 2017, dwukrotnie przekroczył w tym roku 90 metrów. Chopra jeszcze nie dotknęła 90 m. Podczas gdy wszyscy najlepsi strzelcy świata rywalizują w Diamentowych Ligach i innych ligach na całym świecie, Chopra obserwował, jak wszystkie jego plany zawodzą jeden po drugim.

„Potrafię konsekwentnie strzelać ponad 85-86 lat i to jest moja siła. Wiem, że mogę przekroczyć 90 metrów, jeśli dostanę konkurencję” – powiedział Chopra.

READ  6 polskich pływaków odesłanych do domu po błędzie - NBC Chicago

Federacja Lekkoatletyki Indii (AFI) po raz pierwszy wybrała Turcję do udziału w konkursie i programie szkoleniowym dla dołączających do igrzysk olimpijskich rzutu oszczepami – Chopry, Shivpala Singha i Anu Raniego. Ale dzień przed odlotem bombowców, 22 kwietnia, druga niszczycielska fala epidemii w Indiach wydłużyła okres kwarantanny dla wszystkich przybywających Indian z jednego do dwóch tygodni. Strzelcy odwołali lot.

Niektóre kraje wymagają 21-dniowej kwarantanny. Tydzień lub 10 dni nadal jest w porządku, ale większość treningu, który wykonaliśmy do tej pory, idzie na marne ”- powiedział Chopra.

AFI rozpoczęło walkę, aby sprawdzić, czy jakikolwiek inny kraj zaakceptuje strzelców – Polska i Czechy były ścigane – ale konsekwentnie odmawiano im wiz.

Chopra powiedział, że są również rozmowy z Finlandią, aby trenować w Centrum Szkolenia Olimpijskiego, ale oni również odmówili. Powiedział, że Szwecja jest jednym z pilotowanych ośrodków. Uppsala – letnia baza treningowa dla zmysłu skoku o tyczce Armanda Duplantisa – została odkryta jako opcja.

„To tak, że żaden kraj nie jest skłonny przyjąć ludzi z Indii z nowym szczepem (Covid) i wszystkim innym. Każdy kraj się wycofuje. Staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy. Rozmawialiśmy z MEA (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) Sprawy) Przewodniczący AFI Adille Sumariwalla powiedział: „Prowadzimy rozmowy na ten temat z wieloma miejscami w Europie.

Jednak większość zawodników o medale olimpijskie w Indiach już trenuje i rywalizuje poza Indiami. 11 maja cała drużyna strzelecka, składająca się z 26 osób, wyjechała do Zagrzebia w Chorwacji, gdzie będą trenować i rywalizować, a stamtąd udać się na igrzyska olimpijskie.

Wrestler Vinesh Phogat opuścił Indie w kwietniu, aby trenować w Bułgarii. W styczniu i lutym jej trener osobisty Waller Akos towarzyszył jej na zgrupowaniu na Węgrzech iw Polsce. Brała również udział w trzech turniejach.

Zapaśnik Bajrang Bunia trenował w Cliff Kane Wrestling Club w Michigan od grudnia do lutego, zanim w kwietniu wziął udział w Romskiej Serii Rankingowej i Mistrzostwach Azji w Almaty w Kazachstanie. Jest teraz w Indiach.

READ  Wasilij Łomaczenko i Richard Comey martwią się porażką

1 maja sztangista Mirabai Chanu przyleciała do St. Louis w USA po tym, jak Indian Sports Authority zatwierdziło jej program podczas nagłego spotkania, aby mogła kontynuować trening pod okiem trenera siły i kondycji dr Aarona Horshige. Spędziła również dwa miesiące prowadząc Horchage w USA od października ubiegłego roku.

Przez cały ten czas Chopra był w Patiala. FIFA poinformowała, że ​​przygotowała program treningowy dla Chopry, zaczynając od Pucharu Federacji w marcu.

„Był harmonogram treningów i nie można go zmienić. Jeśli jest poza sezonem, to nie może być w Europie, to powinno być w Indiach. Kto wiedział o drugiej fali” – powiedział Somriwala.

W pewnym sensie szczęście faktycznie odegrało rolę w niepowodzeniu programu szkoleniowego Chopry. W zeszłym roku, kiedy Indie zamykały swoje granice w marcu, Chopra pośpiesznie wrócił ze swojej bazy szkoleniowej w Turcji. Wkrótce po jego powrocie kraj znalazł się w nagłym i bezprecedensowym zamknięciu. Chopra została złapana w NIS, ponieważ sportowcom nakazano nie wychodzić ze swoich pokoi. Od lipca ubiegłego roku, kiedy zniesiono niektóre z surowszych ograniczeń blokowania, Chopra trenował w NIS z grupą strzelców i niemieckim ekspertem w dziedzinie biomechaniki Klausem Bartonitzem z SAI.

Również w lipcu wznowione są zawody lekkoatletyczne, takie jak Diamentowa Liga w Europie. Na przykład Vetter wziął udział w 10 konkursach w całej Europie w okresie od lipca do września 2020 r.

Miał on imponujący rzut 97,76, drugi najlepszy wynik ze wszystkich, na spotkaniu Golden Continental w Memoriale Kamili Skolimowskiej w Chorzo 6 września. W tym roku brał udział w trzech imprezach, w tym w Pucharze Europy w strzelectwie.

Dlaczego Chopra przegapił europejski sezon w lipcu i październiku?

„Po zniesieniu ograniczeń, nasi sportowcy zaczęli trenować dopiero pod koniec lipca” – powiedział przedstawiciel AFI, który nie chciał zostać nazwany. „Nie mógł po prostu odejść bez pięciomiesięcznego treningu”.

READ  ESE zabezpiecza umowę na dystrybucję telewizji z ELEVEN SPORTS za

Pod koniec ubiegłego roku, kiedy sezon w Europie był poza sezonem, trwały rozmowy o zorganizowaniu obozu rzucającego oszczepami w RPA na Northwestern University (NWU) w Potchefstroom, popularnym, ale nowym ośrodku szkoleniowym. Odmiana Covid-19 rozprzestrzeniała się w tym czasie w Afryce Południowej i pomysł został wstrzymany.

„Od grudnia do lutego nie można trenować w Europie z powodu zimna, a RPA jest wtedy najlepszym miejscem, ponieważ jest ciepło i są też inni europejscy sportowcy” – powiedział Chopra.

W grudniu i styczniu, gdy nadchodzi zima, Chopra i pozostali elitarni łucznicy udają się na trening do cieplejszego Bhubaneswar. W tym czasie chciał startować w pięciu do sześciu międzynarodowych konkursach.

„Bardzo ważne jest, aby przed Igrzyskami odbyć bardzo intensywną rywalizację z najlepszymi strzelcami na świecie, więc przed igrzyskami muszę zagrać w co najmniej sześciu międzynarodowych zawodach. Muszę też znaleźć czas na regenerację i trening. wydarzenia powinny być dobrze rozłożone, może tak się stało. ”Albo dwa duże wydarzenia każdego miesiąca” – powiedział Chopra podczas interakcji 23 stycznia.

Nic z tego się nie wydarzyło. Nawet jeśli Chopra wkrótce dotrze do Europy, z pewnością przegapi kolejne spotkanie z serii Diamond League, wyścig Mueller Grand Prix w Gateshead w Anglii, który rozpocznie się 23 maja.

Przed Igrzyskami Olimpijskimi spotyka się jeszcze sześć lig diamentowych, ale cechy javelina spotkają się dopiero 13 lipca w Londynie. Dodatkowo w Europie odbywają się od trzech do czterech innych wydarzeń, w których Chopra może rywalizować.

AFI nie jest pewien, czy Chopra będzie mógł uczestniczyć w tych imprezach, nawet jeśli dotrze do Europy.

„Niektóre kraje będą zezwalać (podróżować), a inne nie, i musimy to wiedzieć” – powiedział Somarywala.

Jednak czas odkrycia szybko wymyka się z uścisku Chopry.