Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak Zachód może zmusić Putina do zapłaty za to, co zrobił Ukrainie?

Ponieważ Morze Czarne jest praktycznie zamknięte przez rosyjskie statki, kraj ten powinien budować więcej powiązań z Zachodem, mówi Julia Svirenko, minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy.

„Naszym głównym zadaniem jest teraz modernizacja i zwiększenie zdolności produkcyjnych naszych kolei, dróg i autostrad” – powiedziała na niedawnej konferencji poświęconej odbudowie w Warszawie.

Rząd kraju podpisał z Polską nowe umowy o rozbudowie przejść granicznych, aby ją uruchomić.

Ukraiński rząd w podobny sposób pomaga firmom dostosować się do programu relokacji, polegającego na przenoszeniu personelu i sprzętu z niebezpiecznych wschodnich regionów do centrum i na zachód kraju – mówi Igor Burakowski, dyrektor Instytutu Badań Ekonomicznych i Polityki Doradztwa w Kijowie.

„Rząd stara się pomóc ludziom w wysyłce potrzebnego sprzętu i materiałów do nowych lokalizacji”, mówi.

Obejmuje to znalezienie nowych dostawców, nowych sposobów wprowadzania na rynek, a nawet siły roboczej, niezależnie od tego, czy chodzi o znalezienie mieszkań dla pracowników, którzy przeprowadzają się w całym kraju, czy też nowych rekrutów, gdy jest to konieczne: „Nie mogą przenieść wszystkich — niektórzy ludzie poszli na wojnę”.

Oficjalne dane wskazują na przeniesienie ponad 400 firm, z których nieco ponad połowa ponownie działa.

Na porządku dziennym jest samowystarczalność energetyczna – Svyrydenko mówi, że można to zrobić „w ciągu trzech do pięciu lat” – podczas gdy kraj chce również dostępu do zachodniej technologii wojskowej, aby mógł się uzbroić w przyszłości.

W dłuższej perspektywie konieczne będzie zachęcanie do inwestycji we wschodniej Ukrainie, gdzie firmy mogą obawiać się ponownej inwazji Kremla w przyszłości.

Wyszlinski z Kijowskiego Centrum Strategii Gospodarczych sugeruje oferowanie gwarancji lub dodatkowego ubezpieczenia inwestorom lokującym swoje pieniądze w regionie, aby nie pogrążyć części kraju w trwałej stagnacji gospodarczej.

Być może najważniejsze jest zachęcanie uchodźców do powrotu.

READ  Liverpool w pogoni za nastoletnią sensacją opisywaną jako „polski De Bruyne”: Raport

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że z 5,2 mln uchodźców, którzy opuścili Ukrainę, 1,2 mln było w wieku produkcyjnym.

Aż jedna piąta osób, które wyjechały do ​​Polski, mogła już znaleźć pracę, mówi Burakowski, zmniejszając szansę na powrót do domu, nawet jeśli jest to bezpieczne.

Jeśli odbudowa nie rozpocznie się szybko i zapewni uchodźcom domy, do których mogą wrócić i pracę do wykonania po ich przybyciu, obawia się rodzin uchodźców – zwykle mężów i ojców, ponieważ większość wyjeżdżających to kobiety i dzieci, podczas gdy mężczyźni w dużej mierze nie mają wstępu . Przekraczanie granicy w czasie wojny – to nastąpi w najbliższych latach.

Finansowanie remontów ukraińskich domów, miejsc pracy i łączenia rodzin w separacji może nie być skandalicznym wykorzystaniem rosyjskich pieniędzy.

Jakie inne rozdarte wojną kraje wykorzystały skonfiskowane mienie do odbudowy?

Ze scenariuszem Lewisa Ashwortha

Jeśli Zachód przejmie zamrożone rosyjskie aktywa w celu sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy, nie będzie to bezprecedensowe.

Josef Borrell, główny przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej, odnotował w przeszłości podobne działania, w tym przeciwko Centralnemu Bankowi Afganistanu.

„Mamy pieniądze w naszych kieszeniach i ktoś musi mi wyjaśnić, dlaczego jest to dobre dla pieniędzy afgańskich, a nie dla rosyjskich” – powiedział Financial Times.

W lutym prezydent USA Joe Biden przejął 7 miliardów dolarów (5,7 miliardów funtów) w aktywach należących do Centralnego Banku Afganistanu i przechowywanych w instytucjach amerykańskich. Odciął dostęp talibów do systemu finansowego USA i ogłosił, że 3,5 miliarda dolarów z tej kupy zostanie przeznaczone na pomoc humanitarną, a reszta na rodziny ofiar 11 września.

Biały Dom powiedział, że to posunięcie „umożliwi dostęp środków finansowych do ludności Afganistanu, jednocześnie trzymając ich z dala od talibów i złośliwych aktorów”.

Takie konfiskaty – z których rosyjska będzie zdecydowanie największa – miały miejsce wcześniej, ale rzadko.

READ  Dedykowany wyznawca mody (polski) transfery 265 000 euro z trzema bungalowami w Carrigtwohill

W 2003 roku administracja Busha skonfiskowała irackie aktywa o wartości 1,4 miliarda dolarów, z których część została początkowo zamrożona podczas wojny w Zatoce Perskiej dekadę wcześniej. Sekretarz skarbu Jon Snow powiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę Ameryki po wojnie.

Państwo przejęło również kubańskie posiadłości w 1996 roku, a pieniądze zostały później wykorzystane na rekompensaty rodzinom trzech amerykańskich pilotów zabitych przez kubańskie wojsko.

Z Rosją potencjalne schwytanie byłoby znacznie większe. Kreml zebrał 640 miliardów dolarów w obcej walucie i złocie w okresie poprzedzającym inwazję na Ukrainę. Na początku konfliktu Zachód postanowił ograniczyć dostęp Władimira Putina do tej wojny – zamrażając prawie połowę stosu.

Nawet jeśli Zachód nie dokona pełnego wywłaszczenia, decyzja, kiedy odmrozić majątek, może być trudną decyzją.

W 1979 r. prezydent Jimmy Carter zamroził aktywa rządu irańskiego w Stanach Zjednoczonych o wartości ponad miliarda dolarów, dziesięć dni po tym, jak 52 obywateli amerykańskich zostało wziętych jako zakładnicy w ambasadzie USA w Teheranie.

Ta akcja, Nakaz Wykonawczy 12170, wywołała dziesiątki lat żądań ze strony Teheranu, które ostatecznie skierowały jego skargi do Hagi. Część pieniędzy została zwrócona Iranowi – w tym 400 milionów dolarów przekazanych w 2016 roku w zamian za uwolnienie pięciu amerykańskich zakładników.