Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak Zachód może zmusić Putina do zapłaty za to, co zrobił Ukrainie?

Jak Zachód może zmusić Putina do zapłaty za to, co zrobił Ukrainie?

Ponieważ Morze Czarne jest praktycznie zamknięte przez rosyjskie statki, kraj ten powinien budować więcej powiązań z Zachodem, mówi Julia Svirenko, minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy.

„Naszym głównym zadaniem jest teraz modernizacja i zwiększenie zdolności produkcyjnych naszych kolei, dróg i autostrad” – powiedziała na niedawnej konferencji poświęconej odbudowie w Warszawie.

Rząd kraju podpisał z Polską nowe umowy o rozbudowie przejść granicznych, aby ją uruchomić.

Ukraiński rząd w podobny sposób pomaga firmom dostosować się do programu relokacji, polegającego na przenoszeniu personelu i sprzętu z niebezpiecznych wschodnich regionów do centrum i na zachód kraju – mówi Igor Burakowski, dyrektor Instytutu Badań Ekonomicznych i Polityki Doradztwa w Kijowie.

„Rząd stara się pomóc ludziom w wysyłce potrzebnego sprzętu i materiałów do nowych lokalizacji”, mówi.

Obejmuje to znalezienie nowych dostawców, nowych sposobów wprowadzania na rynek, a nawet siły roboczej, niezależnie od tego, czy chodzi o znalezienie mieszkań dla pracowników, którzy przeprowadzają się w całym kraju, czy też nowych rekrutów, gdy jest to konieczne: „Nie mogą przenieść wszystkich — niektórzy ludzie poszli na wojnę”.

Oficjalne dane wskazują na przeniesienie ponad 400 firm, z których nieco ponad połowa ponownie działa.

Na porządku dziennym jest samowystarczalność energetyczna – Svyrydenko mówi, że można to zrobić „w ciągu trzech do pięciu lat” – podczas gdy kraj chce również dostępu do zachodniej technologii wojskowej, aby mógł się uzbroić w przyszłości.

W dłuższej perspektywie konieczne będzie zachęcanie do inwestycji we wschodniej Ukrainie, gdzie firmy mogą obawiać się ponownej inwazji Kremla w przyszłości.

Wyszlinski z Kijowskiego Centrum Strategii Gospodarczych sugeruje oferowanie gwarancji lub dodatkowego ubezpieczenia inwestorom lokującym swoje pieniądze w regionie, aby nie pogrążyć części kraju w trwałej stagnacji gospodarczej.

Być może najważniejsze jest zachęcanie uchodźców do powrotu.

READ  Jak uzyskać wizę indyjską dla obywateli Irlandii, Brazylii, Polski i Danii

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że z 5,2 mln uchodźców, którzy opuścili Ukrainę, 1,2 mln było w wieku produkcyjnym.

Aż jedna piąta osób, które wyjechały do ​​Polski, mogła już znaleźć pracę, mówi Burakowski, zmniejszając szansę na powrót do domu, nawet jeśli jest to bezpieczne.

Jeśli odbudowa nie rozpocznie się szybko i zapewni uchodźcom domy, do których mogą wrócić i pracę do wykonania po ich przybyciu, obawia się rodzin uchodźców – zwykle mężów i ojców, ponieważ większość wyjeżdżających to kobiety i dzieci, podczas gdy mężczyźni w dużej mierze nie mają wstępu . Przekraczanie granicy w czasie wojny – to nastąpi w najbliższych latach.

Finansowanie remontów ukraińskich domów, miejsc pracy i łączenia rodzin w separacji może nie być skandalicznym wykorzystaniem rosyjskich pieniędzy.

Jakie inne rozdarte wojną kraje wykorzystały skonfiskowane mienie do odbudowy?

Ze scenariuszem Lewisa Ashwortha

Jeśli Zachód przejmie zamrożone rosyjskie aktywa w celu sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy, nie będzie to bezprecedensowe.

Josef Borrell, główny przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej, odnotował w przeszłości podobne działania, w tym przeciwko Centralnemu Bankowi Afganistanu.

„Mamy pieniądze w naszych kieszeniach i ktoś musi mi wyjaśnić, dlaczego jest to dobre dla pieniędzy afgańskich, a nie dla rosyjskich” – powiedział Financial Times.

W lutym prezydent USA Joe Biden przejął 7 miliardów dolarów (5,7 miliardów funtów) w aktywach należących do Centralnego Banku Afganistanu i przechowywanych w instytucjach amerykańskich. Odciął dostęp talibów do systemu finansowego USA i ogłosił, że 3,5 miliarda dolarów z tej kupy zostanie przeznaczone na pomoc humanitarną, a reszta na rodziny ofiar 11 września.

Biały Dom powiedział, że to posunięcie „umożliwi dostęp środków finansowych do ludności Afganistanu, jednocześnie trzymając ich z dala od talibów i złośliwych aktorów”.

Takie konfiskaty – z których rosyjska będzie zdecydowanie największa – miały miejsce wcześniej, ale rzadko.

READ  W czasie wojny - Obserwatorium Ekonomiczne

W 2003 roku administracja Busha skonfiskowała irackie aktywa o wartości 1,4 miliarda dolarów, z których część została początkowo zamrożona podczas wojny w Zatoce Perskiej dekadę wcześniej. Sekretarz skarbu Jon Snow powiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone na odbudowę Ameryki po wojnie.

Państwo przejęło również kubańskie posiadłości w 1996 roku, a pieniądze zostały później wykorzystane na rekompensaty rodzinom trzech amerykańskich pilotów zabitych przez kubańskie wojsko.

Z Rosją potencjalne schwytanie byłoby znacznie większe. Kreml zebrał 640 miliardów dolarów w obcej walucie i złocie w okresie poprzedzającym inwazję na Ukrainę. Na początku konfliktu Zachód postanowił ograniczyć dostęp Władimira Putina do tej wojny – zamrażając prawie połowę stosu.

Nawet jeśli Zachód nie dokona pełnego wywłaszczenia, decyzja, kiedy odmrozić majątek, może być trudną decyzją.

W 1979 r. prezydent Jimmy Carter zamroził aktywa rządu irańskiego w Stanach Zjednoczonych o wartości ponad miliarda dolarów, dziesięć dni po tym, jak 52 obywateli amerykańskich zostało wziętych jako zakładnicy w ambasadzie USA w Teheranie.

Ta akcja, Nakaz Wykonawczy 12170, wywołała dziesiątki lat żądań ze strony Teheranu, które ostatecznie skierowały jego skargi do Hagi. Część pieniędzy została zwrócona Iranowi – w tym 400 milionów dolarów przekazanych w 2016 roku w zamian za uwolnienie pięciu amerykańskich zakładników.