Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak wygląda elektron?

W szkole prawdopodobnie nauczyłeś się, że atom jest jak mały układ słoneczny z jądrem takim jak słońce i elektronami jak planety. Problemem jest [The Action Lab] wskazując na, matematyka mówi nam, że jeśli ten uproszczony model jest dokładny, to materia będzie lotna. Zgodnie z filmem, który możesz zobaczyć poniżej, właściwym sposobem myślenia o tym jest fala stojąca.

Co to znaczy? Film pokazuje ciekawy demonstrator pokazujący, jak to się robi. Możesz rzeczywiście zobaczyć fale stojące w metalowym pierścieniu. Jest to analogia – jeszcze nie doskonała – działania atomu. Częstotliwość wejściowa powoduje, że pętla wibruje, a przy określonych częstotliwościach drgań w pętli powstaje fala stojąca.

Jeszcze bardziej interesujące dla nas jest to, że to wyjaśnienie wyjaśnia, dlaczego elektrony zwiększają się i zmniejszają tylko skokowo. Okazuje się, że tak naprawdę nic nie kręci się wokół sposobu, w jaki uczono nas w szkole. Nie oznacza to również, że ten model jest całkowicie poprawny, ale wydaje się być bliższy rzeczywistości niż model starej szkoły.

Elektrony to jedna z tych zabawnych rzeczy, które czasem wyglądają jak fala, a czasem jak cząsteczka. Nie oznacza to, że całkowicie powstrzymujemy się od wszelkich kwantowych dziwactw. Może w połowie go rozumiemy, a w drugiej połowie nie.


READ  Rozbłyski kanibali wyzwalają spektakularny pokaz zorzy polarnej w całych Stanach Zjednoczonych