Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak wybuch rakiety w Polsce wpłynął na rynek ropy?

totalna ekonomia

Z makroekonomicznego punktu widzenia, dolar znalazł się w piwnicy, gdy 15 listopada cena spadła poniżej 106 USD – tym samym spadając poniżej (poza) rocznym kanałem regresji z R Pearsona (współczynnik korelacji) blisko 96%.

Dzienny wykres indeksu dolara amerykańskiego

Analiza fundamentalna

Padł w czwartek (17 listopada), a perspektywa globalnego spowolnienia gospodarczego zwiększała ryzyko wyhamowania eskalacji geopolitycznej, ponieważ NATO i Waszyngton zdementowały oskarżenia Kijowa o wystrzelenie pocisków rakietowych przez Rosję w kierunku Polski. Obecnie rynek ropy koncentruje się bardziej na elementach spadkowych, takich jak słabe dane makroekonomiczne w Chinach i niższy popyt.

Po stronie podaży, po krótkiej przerwie w dostawie prądu, która spowodowała spadek ciśnienia, przywrócono przepływy rurociągiem Przyjaźń, który transportuje rosyjską ropę na Węgry. Perspektywy podaży pozostają jednak ostrożne, ponieważ Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy od przyszłego miesiąca, a OPEC + spodziewa się utrzymania ograniczonej podaży.

Zasilanie rurociągiem Przyjaźń

źródło: Przestrzeń Ursy

Zapasy ropy naftowej w USA

Według danych opublikowanych w środę przez amerykańską Agencję Informacji Energetycznej (EIA), komercyjne rezerwy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych gwałtownie spadły w zeszłym tygodniu, znacznie bardziej niż oczekiwano. W tygodniu kończącym się 11 listopada te zapasy handlowe zmniejszyły się o 5,4 miliona baryłek, dziesięć razy więcej niż oczekiwano. Spadek ten jest tym bardziej znaczący, że w tym samym czasie amerykańskie Strategiczne Rezerwy Ropy spadły o 4,1 mln baryłek, co oznacza, że ​​zapasy spadły łącznie o prawie 10 mln baryłek w ciągu tygodnia (czyli o 9,5 mln baryłek bardziej dokładny).

Zapasy ropy naftowej
Zapasy ropy naftowej

Zapasy ropy naftowej

Źródło: Investing.com

Geopolityka

Oprócz informacji o tym, że rosyjskie rakiety spadły na polską ziemię, informacja o trafieniu we wtorek (15 listopada) u wybrzeży Omanu tankowca pociskiem przypisywanym przez Waszyngton u wybrzeży Omanu spowodowała lekki wzrost cen.

Po kilku fałszywych doniesieniach prasowych, które mogły doprowadzić do eskalacji w basenie Morza Czarnego w ostatnich dniach, niektóre media głównego nurtu wydają się korygować swoje narracje po ostatnich pociskach, które spadły na Polskę:

Korekta z The Washington Post

Korekta z The Washington Post

Dlatego wydaje się, że nie ma natychmiastowej eskalacji konfliktu po stronie rosyjskiej, co mogłoby tymczasowo wyeliminować niektóre krótkoterminowe zagrożenia związane z dostawami ropy, przynajmniej globalnie (w UE to inna historia).

Analiza techniczna

Nasi członkowie mieli udaną transakcję w zeszłym tygodniu, która została w większości zlikwidowana tuż przed weekendem na poziomie około połowy 88 USD.

Na wykresie dziennym ropa WTI Crude Oil (kontrakt grudniowy) przesuwa się w kierunku średniego kanału regresji (znanego również jako średnia linia regresji).

Słowo o gazie ziemnym

Po tym, jak ceny spot gazu spadły w zeszłym tygodniu do wartości ujemnych, gaz płynny (LNG) osiągnął bezprecedensowy poziom drogą morską. Jednak ze względu na brak przepustowości infrastruktury (takiej jak porty terminalowe wyposażone w regazyfikację gazu) oraz obawy w sektorze wydaje się, że gaz ziemny nie znajduje obecnie zbyt wielu nabywców.

* * * * *

Powyższe informacje stanowią wyłącznie analizy i opinie Sebastiena Becheri i Sunshine Earnings Partners. W związku z tym może okazać się wadliwy i podlega zmianom bez powiadomienia. W chwili pisania tego tekstu opieramy nasze opinie i analizy na faktach i danych zaczerpniętych z odpowiednich artykułów i ich autorów. Chociaż Sébastien Bechery i współpracownicy dodatkowo utworzyli rygorystyczne badania i rygorystyczne, renomowane źródła, nie mogą zagwarantować dokładności i dokładności zgłaszanych danych. Zamieszczone powyżej opinie nie rekomendują ani nie przedstawiają żadnych transakcji papierami wartościowymi. Pan Bechiri nie jest zarejestrowanym doradcą ds. papierów wartościowych. Czytając raporty Sebastiena Bischeriego, w pełni zgadzasz się, że nie będzie on ponosił odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje, które podejmiesz w odniesieniu do informacji zawartych w tych raportach. Inwestowanie, handel i spekulacja na jakichkolwiek rynkach finansowych może wiązać się z wysokim ryzykiem straty. Sebastien Bechery, pracownicy Sunshine Profits i jej podmiotów stowarzyszonych, a także członkowie ich rodzin mogą zajmować krótkie lub długie pozycje w dowolnych papierach wartościowych, w tym wymienionych w którymkolwiek z raportów lub artykułów, oraz mogą dokonywać dodatkowych zakupów i/lub sprzedaży tych papierów wartościowych bez powiadomienia.

READ  Ekspansja Primark trwa z pierwszym sklepem w Pradze