Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak ten startup przetwarza wyrzucone łupiny kokosa na nowoczesne, zrównoważone produkty stylu życia

Maria Koriakoz zawsze chciała być przedsiębiorcą. Kiedy w zeszłym roku ogłoszono blokadę, postanowiła wrócić z Bombaju do swojego rodzinnego miasta Kerala i skupić się na swoim marzeniu o założeniu „biznesu na rzecz sprawy”.

„Zawsze chciałam prowadzić bardziej ekologiczny styl życia” – mówi Maria, założycielka Thenga, produktu opartego na zrównoważonym stylu życia, który przetwarza odpady z łupin orzecha kokosowego.

Słowo „thenga” oznacza kokos w języku malajalam i jest wyjątkowe, ponieważ każda część drzewa kokosowego może być użyta do czegoś, czy to jedzenia, schronienia, paliwa lub przechowywania.

Maria Kuriakose, założycielka Thega z ojcem Kuriakosem Varoo

„Skupiłam się na używaniu łupin orzecha kokosowego, ponieważ widziałam, że chociaż można z nich korzystać, wiele z nich jest często spalanych lub wyrzucanych na wysypiska” – mówi Maria, w rozmowie z historia społeczna.

Zrównoważona łupina orzecha kokosowegoPraktyczna i trwała alternatywa dla plastiku, szczególnie do produkcji przyborów kuchennych. Może również łatwo ulegać degradacji. W przeciwieństwie do przyborów kuchennych ze stali i plastiku można je łatwo rozłożyć na mniejsze części i zmieszać z ziemią” – mówi

Ożywianie umierającej tradycji

Maria skontaktowała się z rzemieślnikiem z łupin orzecha kokosowego z Thrissur, który już pracował z muszlami przy wytwarzaniu przedmiotów dekoracyjnych, takich jak kwiaty. Podzieliła się z nim swoją wizją i odbyła kilka spotkań w jego warsztacie, podczas których zrozumiał jej pomysł, a także udzielił informacji o tym, jak go wdrożyć.

„Zdałem sobie sprawę, że ci rzemieślnicy nie mają wystarczającej ilości pracy na pełny etat i wykonują dorywcze prace, takie jak praca na budowach, aby się utrzymać” – mówi Maria.

Zacząłem pracować z tymi rzemieślnikami, którzy teraz poświęcają 60 procent swojego czasu na wytwarzanie produktów z łupin orzecha kokosowego. Wraz z rozwojem marki, nawet Realizacja zamówień międzynarodowychZespół zatrudnia obecnie 12 rzemieślników z pięciu dzielnic Kerali. „W miarę rozwoju staramy się odkryć więcej rzemieślników, którzy mogą dołączyć do grupy” – mówi Maria.

„Jako firma rozumiemy wyzwania stojące przed rzemieślnikami. Jako przedsiębiorstwo społeczne, rzemieślnicy są ważną częścią naszej tożsamości. Dlatego nawet jeśli nie uda im się osiągnąć pewnych punktów odniesienia, zapewniamy, że otrzymają wynagrodzenie za pracę, którą wykonują, szkolą ich i uczęszczaj na warsztaty, aby to się nigdy więcej nie powtórzyło.” Ona dodaje.

READ  Polscy rolnicy po porozumieniu z rządem zawieszają blokadę na granicy z Ukrainą

„Zawsze interesowałam się pomaganiem i wspieraniem ludzi w sposób zrównoważony. Zamiast dawać ludziom rzeczy, chcę uczyć ich samodzielnego życia. Postrzegam biznes jako dobre rozwiązanie, ponieważ można zarabiać, ale także pracować Ta koncepcja jest dla mnie bardzo pasjonująca i pomogła mi.” W przezwyciężaniu trudności” – mówi Maria.

Zapewnienie, że firma pozostanie rentowna, a jednocześnie pozostanie wierna sprawie, jest wyzwaniem i początkowo była trudna do nawigowania. . Wierzy, że wspieranie rzemieślników, z którymi współpracuje i sprzedawanie klientom produktów najlepszej jakości w najlepszej cenie jest kluczem do każdego biznesu społecznego. „Staramy się utrzymywać dobrą jakość, abyśmy mogli pobierać dobre ceny, a nawet dzielić się częścią zysków z rzemieślnikami” – dodaje.

Jednak jeśli chodzi o znalezienie inwestorów, Maria powiedziała, że ​​zainteresowanie jest niskie. Kiedyś komunikowałem się z fabrykami ropy, aby sprzedawać mi muszle, które rzucali po wydobyciu oleju z ciała. Mój ojciec, emerytowany inżynier, pomógł mi opracować maszynę do polerowania skorupy” – mówi Maria, dodając, że opracowała tani system suszenia włókien kokosowych papierem wachlarzowym i polerowania ich olejem kokosowym.

„Wprowadziliśmy go do kilku domów biznesowych, gdzie otrzymaliśmy pierwszy zestaw zamówień. Nadal jesteśmy samofinansującym się startupem.”

Sok kokosowy i miski owocowe

Wyzwania na drodze

Głównym wyzwaniem, z jakim się zmierzyłem, był rozmiar pocisków. „Słupki orzecha kokosowego to naturalny produkt, który występuje w różnych rozmiarach. Uzyskanie 100 lub 200 łupin w określonym rozmiarze jest bardzo trudne”, mówi.

„Na początku po prostu spacerowałem po Kerali, pytając przyjaciół i rodziny o łupiny kokosowe, ponieważ każdy ma palmy kokosowe na swoim podwórku. Poszedłem do kilku olejarni i producentów i zapytałem ich. Tak powstała pierwsza partia 1500 sztuk. Musiałem wtedy wszystko wypolerować sam, ponieważ nie miałem pomocy, więc był to dla mnie naprawdę trudny czas. – powiedziała Maria.

wpływ epidemii

Jednak podczas pandemii sprzedaż była wyższa niż zwykle. Maria wierzy, że dzieje się tak dlatego, że ludzie próbują odkrywać bardziej zrównoważone alternatywy i powrócić do tradycyjnych, zdrowszych sposobów życia. Brakowało jednak personelu, a obsługa i koordynacja stały się trudnym zadaniem.

READ  Ograniczenie cen energii będzie kosztować Polskę ponad 30 mld zł-BM By Reuters

W przyszłości firma Thega planuje ekspansję i zwiększanie swojego zasięgu. ze strumienia 3000. baza klientów Ludzie chcą dotrzeć do dużej liczby osób, aby efekt był odczuwalny daleko i szeroko. Planują również poszerzyć swoją ofertę produktową o zabawki i pojemniki z łupin orzecha kokosowego. Chodzi o rozpowszechnianie bardziej zrównoważonych sposobów życia, a także zapewnienie rzemieślnikom z Kerali lepszych możliwości zatrudnienia.

Edytowane przez Dia Kochi George