Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak przetrwać śmiertelną kolizję asteroidy, jeśli misja odchylająca NASA się nie powiedzie

Stacy Liberatore dla Dailymail.com

20:50 3 marca 2023, zaktualizowano o 21:17 3 marca 2023

Chociaż NASA niedawno potwierdziła, że ​​może odbić śmiercionośną asteroidę od swojej ścieżki w kierunku Ziemi, ludzie wciąż zastanawiają się, jak mogliby przeżyć, gdyby rozbił się na naszej planecie.

Ostatni kataklizm miał miejsce 66 milionów lat temu, zabijając dinozaury, a niektórzy naukowcy uważają, że powinniśmy spodziewać się kolejnego „wielkiego uderzenia”.

W obliczu tej nieuchronnej zagłady, która wisi nad społecznością naukową, naukowcy niestrudzenie pracują nad poradnikami, które pomogą ludzkości przetrwać.

Pierwszym krokiem byłoby zniszczenie asteroidy, zanim będzie za późno, i chociaż wydaje się, że amerykańska agencja kosmiczna zajmuje się tym, ponad 2000 potencjalnie niebezpiecznych skał kosmicznych czeka, by wymknąć się spod ich radaru.

Ostatnie katastrofalne uderzenie miało miejsce 66 milionów lat temu, zabijając dinozaury, a niektórzy naukowcy uważają, że powinniśmy spodziewać się kolejnego „dużego uderzenia”.

NASA uruchomiła test przekierowania podwójnej asteroidy (DART) w 2022 roku w ramach pierwszej misji obrony planetarnej ludzkości, nazwanej przez NASA „Moment Armagedonu”.

Celem statku był księżyc o nazwie Dimorphos krążący wokół swojej macierzystej asteroidy, Didymos.

26 września świat obserwował, jak DART szybuje z prędkością 15 000 mil na godzinę w kierunku Dimorphos, aby wypchnąć go z orbity.

A 1 marca 2023 roku NASA potwierdziła Misja zakończyła się ogromnym sukcesem.

Satelita wielkości lodówki agencji kosmicznej zdołał wyciąć 33 minuty z orbity asteroidy o szerokości 520 stóp – prawie pięć razy więcej niż oczekiwano.

„Służy to jako dowód słuszności koncepcji technologii kolizji kinetycznych w obronie planetarnej” – powiedzieli naukowcy z Uniwersytetu Północnej Arizony. „DART musiał udowodnić, że asteroida może być celem podczas zderzenia z dużą prędkością i że cel orbitę można zmienić.”

Prawdopodobieństwo, że asteroida wielkości Chicxulub uderzy w dinozaury, wynosi mniej więcej raz na 100 do 200 milionów lat – ale zdarzenie to nie jest wykluczone.

Jeśli NASA nie zdoła rozproszyć masywnych skał kosmicznych, eksperci twierdzą, że kolejną najlepszą opcją jest opuszczenie strefy uderzenia i oddalenie się od obszarów przybrzeżnych.

NASA uruchomiła test przekierowania podwójnej asteroidy (DART) w 2022 roku w ramach pierwszej misji obrony planetarnej ludzkości, nazwanej przez NASA „Moment Armagedonu”. Celem statku był mały księżyc o nazwie Dimorphos (na zdjęciu) krążący wokół swojej macierzystej asteroidy, Didymos
NASA potwierdziła w poniedziałek, że z powodzeniem skierowała asteroidę w kosmos, ale ludzie wciąż zastanawiają się, co mogą zrobić, aby przetrwać, jeśli misja agencji się nie powiedzie. Na zdjęciu moment, w którym statek kosmiczny uderza w asteroidę podczas misji DART NASA
Jedna rada to trzymanie się z dala od obszarów przybrzeżnych ze względu na wysokie fale pływowe, które mogą powodować uderzenie. Trzęsienie ziemi o sile 9,1 stopnia w skali Richtera nawiedziło dno morskie u wybrzeży Japonii 11 marca 2011 r. (na zdjęciu)

Ponieważ Ziemia zawiera 71 procent wody, istnieje większe prawdopodobieństwo, że asteroida wpadnie do oceanu.

Kiedy tak się stanie, uderzenie stworzy potężne tsunami, które pochłonie wszystkie pobliskie ziemie.

Trzęsienie ziemi o sile 9,1 stopnia w skali Richtera nawiedziło dno morskie u wybrzeży Japonii 11 marca 2011 roku.

Wywołało to potężne tsunami, które spowodowało stopienie 3 reaktorów w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi i zmusiło setki tysięcy mieszkańców do ewakuacji tego obszaru.

Oficjalne dane opublikowane w 2021 roku podały, że 19 747 osób zginęło, 6242 zostało rannych, a 2556 zaginęło w wyniku tsunami.

A te powstałe w wyniku zderzenia asteroidy byłyby niezwykle destrukcyjne.

Kolejną wskazówką dotyczącą przetrwania jest szukanie schronienia pod ziemią.

Jednak gdy asteroida uderza, uwalnia pył, gruz, a nawet toksyczne gazy, które mogą pozostawać w atmosferze przez lata, a nawet dziesięciolecia.

Kolejną wskazówką dotyczącą przetrwania jest szukanie schronienia pod ziemią. Jedna firma, The Vivos Group, buduje bunkry za 35 000 USD o maksymalnej pojemności 24 osób.
Bunkry znajdują się całkowicie pod ziemią, a jedynie wejście znajduje się na powierzchni
Jeśli dotarłeś tak daleko, po zderzeniu, naukowcy sugerują pozostanie w schronie, dopóki nie udowodnisz, że środowisko jest bezpieczne

Naukowcy uważają, że najbezpieczniejszym miejscem jest podziemny bunkier.

Kryjówki mogą być bardzo drogie, od 20 000 do 1 miliona dolarów i więcej, co czyni te schronienia bardziej luksusem niż koniecznością.

Jedna firma, o nazwie The Vivos Group, buduje bunkry za 35 000 USD, które mogą pomieścić maksymalnie 24 osoby.

Kompleks takich obiektów w Południowej Dakocie mieści 10 000 osób i jest okrzyknięty „planem zapasowym ludzkości”.

Jeśli dotarłeś tak daleko po zderzeniu, naukowcy sugerują pozostanie w schronie, dopóki nie udowodnisz, że środowisko jest bezpieczne.

Można to zrobić, stale sprawdzając powietrze na zewnątrz, aby zapewnić normalny poziom i upewniając się, że pożary i powodzie ustąpiły, a kwaśne deszcze nie spadły z nieba.

Jedna opcja eliminuje potrzebę przewodnika przetrwania i czerpie inspirację z filmu Don’t Look Up Netflix – Czekając, aż będzie za późno i Po prostu akceptując koniec ludzkości

Jedna opcja eliminuje potrzebę przewodnika przetrwania i czerpie inspirację z filmu Don’t Look Up Netflix – Czekając, aż będzie za późno i Akceptując koniec ludzkości.

Wydany w styczniu 2022 roku film przedstawia Leonardo DiCaprio i Jennifer Lawrence, przedstawiając dwóch astronomów, którzy ścigają się z czasem, aby ostrzec świat przed zbliżającą się asteroidą niszczącą planetę.

Lokalizują kometę zbliżającą się do Ziemi za sześć miesięcy i 14 dni i próbują ostrzec świat o odkryciu, ale ludzie nie przejmują się złymi wieściami z przyszłości – a Ziemia i wszystkie żywe istoty zostały zniszczone w kuli płomień.

READ  Big Yellow ma miejsce na dalszy wzrost