Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak oglądać rój meteorów Orionidów w szczytowym momencie w sobotę

Jak oglądać rój meteorów Orionidów w szczytowym momencie w sobotę

  • Napisane przez Georginę Ranard
  • Reporter naukowy

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Oszałamiający rój meteorów, który rozświetlał niebo od dwóch miesięcy, osiągnie swoje maksimum w sobotę.

Pokaz Orionide rozpoczął się 2 października i potrwa do 7 listopada.

W Wielkiej Brytanii deszczowa pogoda sprowadzona przez burzę Babbitt prawdopodobnie zasłoni widok, ale gdzie indziej na Ziemi szczęśliwi obserwatorzy nieba będą mogli dostrzec przebłyski smug światła.

Rój powstał ze szczątków Komety Halleya, jednej z najsłynniejszych komet w historii.

Kiedy kometa przechodzi wokół Słońca, małe jej kawałki odpadają, tworząc smugę pyłu i lodowych gruzów.

Szczątki przedostają się do atmosfery ziemskiej z prędkością około 66 kilometrów na sekundę, spalając się w wyniku tarcia z powietrzem i tworząc smugi światła.

Kometa mija Ziemię tylko co 75–76 lat, a następna obserwacja nastąpi dopiero w 2061 r., ale rój meteorów zdarza się raz na rok.

„Ten rój meteorów zajmuje szczególne miejsce w rocznym kalendarzu niebiańskich wydarzeń… Jeśli przegapiłeś już «wydarzenie życia» z Kometą Halleya, nie martw się, ten coroczny rój meteorów Orionidów stanowi wyjątkowy spektakl” mówi dr Minjae Kim, fizyk z Uniwersytetu w Warwick: „Ta szansa zapewnia pewną rekompensatę”.

Nazwa roju meteorów pochodzi od konstelacji gwiazd, z której pochodzą meteoryty. Deszcz Oriona nadchodzi od strony Oriona.

Jak oglądać rój meteorów orionidów

Najlepszym dniem będzie sobota, 21 października, między północą a wschodem słońca. Można go zobaczyć zarówno z półkuli północnej, jak i południowej, ale najlepiej będzie wyglądał przy bezchmurnym niebie.

Prysznic widać gołym okiem – wystarczy poczekać, aż przystosuje się do ciemności.

Spróbuj znaleźć w pobliżu najciemniejsze miejsce na zewnątrz, z jak najmniejszą ilością światła pochodzącego z latarni ulicznych i domów.

Nie ma określonego czasu, kiedy przelecą niebo, więc może to być gra na czekanie – dobrym pomysłem może być zabranie ze sobą drinka i przekąsek.

Jeśli w ten weekend nie będzie można zobaczyć wyświetlacza, opady będą nadal widoczne w fazie „maksymalnej” aż do około 28 października.