Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak kosmici z „odpowiednią technologią” mogą nas usłyszeć na Ziemi | wiadomości ze świata

Naukowcy zasugerowali, że zaawansowani kosmici mogą słyszeć ludzi na Ziemi, mimo że są oddalone o lata świetlne – jeśli istnieje życie pozaziemskie.

Czy wiesz, że ludzie nieumyślnie przesyłają sygnały w kosmos od prawie wieku?

Eksperci uważają, że jeśli na pobliskich gwiazdach znajdują się inteligentni kosmici z zaawansowaną technologią, mogą wykryć życie na Ziemi dzięki wyciekowi sygnałów radiowych i innych transmisji z naszego codziennego życia.

Od radia i telewizji po radary, te sygnały o wysokiej częstotliwości mogą dotrzeć w przestrzeń kosmiczną.

Ostatnio do wycieku przyczyniły się również telefony komórkowe.

Jak przeprowadzono badanie?

W badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze wykorzystali dane zebrane przez tłum do symulacji wycieku radiowego z wież mobilnych.

Naukowcy chcieli ustalić, co obce cywilizacje mogą wykryć z różnych gwiazd znajdujących się blisko Ziemi – w tym Gwiazdy Barnarda, która znajduje się sześć lat świetlnych od Ziemi.

Na potrzeby tego badania modele zostały stworzone przez Ramiro Side, stażystę w Hat Creek Radio Observatory of the Search for Foreign Intelligence Institute (SETI) w Stanach Zjednoczonych.

Wyniki pokazują również, że sygnatura naziemnej łączności radiowej obejmuje znaczący wkład krajów rozwijających się, takich jak Afryka.

Zespół stwierdził, że jest to ekscytujące, ponieważ podkreśla sukces krajów w przejściu bezpośrednio do ery cyfrowej.

„Może być łatwo nas wykryć.”

Profesor Mike Garrett, kierownik zespołu projektowego na Uniwersytecie w Manchesterze, powiedział: „Słyszałem wielu kolegów sugerujących, że w ostatnich latach na Ziemi zrobiło się coraz ciszej w radiu – twierdzenie, z którym od dawna kwestionuję.

„Pomimo faktu, że mamy obecnie mniej wydajnych nadajników telewizyjnych i radiowych, rozpowszechnienie systemów komunikacji mobilnej na całym świecie jest ogromne”.

Profesor Garrett powiedział, że chociaż każdy system reprezentuje technologię bezprzewodową o niskim poborze mocy, „widmo miliardów tych urządzeń jest duże”.

READ  Silicon Sensing wzmacnia relacje w całym sektorze kosmicznym na trzeciej konferencji kosmicznej - SatNews

Dodał: „Obecne szacunki wskazują, że przed końcem dekady będziemy mieć ponad 100 000 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej i poza nią.

„Ziemia jest już nienormalnie jasna w radiowej części widma; jeśli ta tendencja się utrzyma, możemy zostać łatwo wykryci przez każdą zaawansowaną cywilizację z odpowiednią technologią”.

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Silne systemy AI są „niekontrolowane” – ekspert

„Myślę, że istnieją wszelkie szanse na istnienie tam zaawansowanych cywilizacji”.

Czy to może oznaczać, że jesteśmy o krok bliżej odkrycia pozaziemskiej inteligencji?

„Myślę, że istnieje duża szansa, że ​​istnieją zaawansowane cywilizacje, a niektóre mogą być w stanie monitorować sztuczne wycieki radiowe pochodzące z planety Ziemia” – powiedział dr Nalini Hiralal-Isore, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Mauritiusa.

zdjęcie:
Fot: iStock

Co wtedy?

Naukowcy zbadają inne źródła sygnatury wycieku radiowego z Ziemi, starając się wykorzystać odkrycia.

Obejmuje to radary wojskowe, nowe cyfrowe systemy nadawcze, sieci Wi-Fi, indywidualne telefony komórkowe i wieże satelitarne.