Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak Europa Środkowo-Wschodnia przeżywa kryzys technologiczny — na razie

W Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) trudno znaleźć oznaki spowolnienia w sektorze technologicznym.

Podczas gdy ekosystemy w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej walczą zwolnieniai niższe oceny i ogólne spowolnienie W obszarze venture capital, w Europie Środkowo-Wschodniej kwitnie inwestycje. Według Dealroom wartość transakcji venture capital w regionie w pierwszej połowie 2022 roku była najwyższa w historii, a roczna suma jest na dobrej drodze do pobicia rekordu.

W całym regionie nie było zwolnień ani startupów, które ograniczyły swoją działalność. VC zachowują ogłaszanie Ich nowe pieniądze mają podwoić wysiłki w regionie.

Czy zatem Europa Środkowo-Wschodnia jest „odporna na kryzys”?

mniejsza bańka

Gospodarce regionu nie jest łatwo. Kraje mają jeden z najwyższych wskaźników inflacji w Unii Europejskiej (ponad 20% w krajach bałtyckich). Kraje takie jak Bułgaria i Słowacja, które były silnie uzależnione od rosyjskiego gazu, odnotowują gwałtowny wzrost cen energii. I nie zapomnij o wojnie na Ukrainie.

Jednak te ponure wskaźniki jak dotąd nie wpłynęły znacząco na regionalnych inwestorów i startupy. Zdaniem inwestorów to dlatego, że lokalne rynki są mniejsze, wartości transakcji zawsze były niższe niż na Zachodzie i jest kilka firm, które wyrosły przy tak mocnych wycenach jak Szwedzki Klarna lub goryl niemcy – Wtedy zobaczyliśmy, jak trudno teraz uzasadnić te oceny.

Darek uk, dyrektor generalny polskiego funduszu zalążkowego AIP Seed, mówi, że spadek wyceny dotyczy głównie spółek z serii B i nie tylko, których w regionie wciąż brakuje.

„Na wczesnych etapach jest oczywiście jakaś korekta na rynku, ale spadki nie będą tak duże. A tutaj w Polsce, w Europie Środkowo-Wschodniej, jesteśmy na dość wczesnym etapie.”

W pierwszej połowie 2022 r. na 392 transakcje w regionie tylko jedna przekroczyła 250 mln USD 628 dolarów za serię F. z estońskich motocykli Bolt) i osiem o wartości od 100 do 250 milionów dolarów (takie jak finansowanie na późniejszym etapie dla czeskich start-upów: sklep spożywczy Rohlik, firma zarządzająca danymi Ataccama i oprogramowanie do zarządzania produktami Productboard). W 2021 r. zajmowali odpowiednio ósme i jedenaste miejsce. Zdecydowana większość rund finansowania dotyczy etapu przed rejestracją i inicjacji.

READ  Polska i Czechy przygotowują się na podwyżki cen wraz ze wzrostem cen: przewodnik decyzyjny

określone sektory

Tradycyjnie kapitał wysokiego ryzyka w regionie jest bardziej konserwatywny niż ich zachodni odpowiedniki. I ogólnie jest mniej funduszy, co oznacza mniej pieniędzy do wydania. Założyciele Europy Środkowo-Wschodniej wiedzieli, że nie mogą całkowicie polegać na finansowaniu z zewnątrz i zamiast tego muszą prowadzić dochodowy biznes.

Jan Habermann, partner w czeskiej firmie VC Credo Ventures, mówi, że założyciele z regionu mają bardziej „innowacyjny charakter” niż ich zachodni odpowiednicy.

„Nie wszystkie firmy lub startupy w Europie Środkowej, nawet jeśli zbierają pieniądze, zwiększyły wykładniczo swoje wydatki i działalność. Dlatego mogą być w nieco lepszej sytuacji, aby przetrwać te trudne czasy z trudnym pozyskiwaniem funduszy od startupów już działających na dużą skalę. bez dowolny plan tworzenia kopii zapasowych.”

Kryzys może nie być tak głęboko odczuwalny ze względu na rodzaj biznesu, jaki zwykle rozwijają startupy z Europy Środkowo-Wschodniej – rozwiązania B2B z dużą ilością technologii i oprogramowania.

„[B2B SaaS companies] Zazwyczaj bardzo wcześnie zaczynają zarabiać, więc mają więcej alternatyw niż tylko podbijanie – dodaje Habermann.

Marcin Hejka, komplementariusz w OTB Ventures, dodaje, że deeptech w regionie może już skorzystać na kryzysie. „To, co widzieliśmy w poprzednich korektach rynkowych, to to, że podczas gdy wyceny spółek spadały, szczególnie w przypadku spółek na późniejszym etapie, przyjmowanie technologii trwało, a czasami nawet przyspieszało. Było to szczególnie widoczne w sektorze B2B. „Spodziewamy się, że sektor deeptech przewyższać pod względem wydajności Europę Środkową i Wschodnią, a biorąc pod uwagę ogromne talenty techniczne Europy Środkowo-Wschodniej, wzmocni swoją rolę jako jednego z głównych motorów wzrostu gospodarczego w regionie.”

Nie tak różowo

Nie oznacza to, że założyciele Europy Środkowo-Wschodniej w ogóle nie odczują skutków recesji. Inwestorzy twierdzą, że choć nie zwalniają tempa realizacji swoich projektów, to mogą przeprowadzać szerzej zakrojone badania due diligence przy nowych inwestycjach.

READ  Polski premier mówi politykom o 60-procentowym podwyżce "nic niezwykłego" - Pierwsze wiadomości

„Dostosowujemy się do [the new market situation]. Będziemy ostrożniejsi, gdy podejmiemy decyzję inwestycyjną, czy firma ma wystarczający pas startowy – mówi Habermann.

– Na pewno będzie korekta i już to widzimy – mówi Żuk z AIP Seed. „Patrząc na rundy, które teraz się kończą i które się nie kończą: widzimy coraz więcej projektów, w których inwestorzy wycofują się lub przychodzą do nas z wieloma pytaniami”.

Zewnętrzny konsultant, który współpracuje ze start-upami w Europie Środkowo-Wschodniej, mówi, że w ciągu ostatnich czterech do sześciu miesięcy niektórzy z ich klientów to zrobili Luz w inwestycjach, zwłaszcza pomiędzy nasionami a Serią A. „Albo odkładają swoje inwestycje, albo zbierają znacznie mniej niż początkowo oczekiwano. Wydaje się, że przedsiębiorczy inwestorzy są obecnie bardziej ostrożni ze swoimi inwestycjami” – mówią.

„Zobaczymy, jak niektóre firmy, które hodowały nasiona, robią płaskie rundy. Zamierzają podnieść w następnej rundzie, rodzaj początkowego odcinka, aby faktycznie mogli uzyskać większe przychody, aby mogli zwiększyć skalę odpowiednia seria A” – dodaje Bogdan Ijordach, komplementariusz w Romania Underline Ventures.

Być może zobaczymy firmy, które zamkną swoje drzwi. Ale to nie będą duże firmy, jak 10-15 osób, więc nie będzie masowych zwolnień”.

Habermann twierdzi, że recesja nadejdzie w regionie, ale nieco później w bardziej rozwiniętych ośrodkach. „Wszystko dzieje się szybciej i na większą skalę, jeśli jesteś w Dolinie lub Londynie” – dodaje. „TMoże być jakaś powolna i niewielka zmiana czasu, zobaczymy Wskazówki w okolicy Po krótkim okresie. Ale nie sądzę, że będzie znana tak, jak ją widzisz w tych głównych osiach.

Zosia Wannat jest korespondentem ds. badań przesiewowych w Europie Środkowo-Wschodniej z siedzibą w Warszawie. Ona tweetuje z Umieść tweeta

READ  Stowarzyszenie Technologii Poligraficznych i Papierniczych VDMA: „Potrzebne zrozumiałe przepisy!”