Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak astronauci piszą w kosmosie?

Ołówek nie był idealnym wyborem do pisania w kosmosie, ponieważ jego czubek mógł się łuszczyć, ciąć i dryfować w mikrograwitacji, mogąc uszkodzić astronautę lub sprzęt

Legenda głosi, że podczas rozkwitu wyścigu kosmicznego w latach 60. naukowcy z NASA odkryli, że pióra nie mogą działać w kosmosie. Dlatego wydali miliony dolarów na opracowanie długopisu, który mógłby pisać w kosmosie, podczas gdy ich radzieccy odpowiednicy używali skromnego ołówka.

Ta historia unosi się w Internecie od bardzo dawna. Jednak to tylko mit.

Prawda

Według historyków NASA astronauci NASA również używali ołówków. W 1965 roku NASA zamówiła 34 ołówki mechaniczne od firmy Tycam Engineering Manufacturing w Houston w cenie 128,89 USD za ołówek. Kiedy opinia publiczna dowiedziała się o tych wskaźnikach, ktoś krzyknął, a NASA musiała znaleźć coś znacznie tańszego dla astronautów.

Ołówek przegrywa

Ołówek nie był idealnym wyborem do pisania w kosmosie, ponieważ jego czubek mógł się łuszczyć, ciąć i dryfować w mikrograwitacji, mogąc uszkodzić astronautę lub sprzęt. Poza tym ołówki są łatwopalne, a NASA chciała uniknąć wszystkiego, co palne na pokładzie statku kosmicznego.

A długopis?

Zwykłe pióra naziemne nie działają w kosmosie, ponieważ polegają na grawitacji, aby napływać atrament do dzioba. Naukowcy zrozumieli to bardzo wcześnie, więc astronauci używali ołówków. Ale w przypadku problemów z ołówkiem i piórem, do czego ostatecznie zwróciła się NASA?

Zbawiciel

W czasie, gdy NASA była zaangażowana w kontrowersje dotyczące ołówków mechanicznych, Paul C. Fisher z firmy Fisher zaprojektował między innymi długopis, który może pracować w kosmosie. Jego firma zainwestowała 1 milion dolarów, aby samodzielnie sfinansować, zaprojektować i opatentować pióro.

Fisher Pen działa płynnie nie tylko w kosmosie, ale także w nieważkim środowisku, pod wodą, w innych cieczach oraz w temperaturach od -50F do + 400F.

Firma zaoferowała długopis NASA, ale agencja kosmiczna wahała się przed zakupem ze względu na kontrowersje wokół pióra mechanicznego.

Jednak po kilku latach, po rygorystycznych testach, NASA zgodziła się zapewnić astronautom kosmiczny długopis. Agencja kosmiczna kupiła od Fishera 400 długopisów. Rok później Rosjanie zamówili również 100 piór i 1000 nabojów z atramentem do wykorzystania w kosmicznych misjach Sojuz. NASA i Radziecka Agencja Kosmiczna otrzymały 40% zniżki na hurtowy zakup długopisów, płacąc około 2,39 USD za pióro.

Przez lata Fisher Company stworzyła różne kosmiczne zagrody, które są nadal używane przez NASA i Radziecką Agencję Kosmiczną.

Jeśli chcesz jeden z tych kosmicznych długopisów, będą cię kosztować około 50 USD.

READ  Nowa zielona przestrzeń w Pendle Estate, gdzie zespół zajmuje się zarośniętym trawnikiem