Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jacob Zuma: Były prezydent RPA skazany na 15 miesięcy więzienia za obrazę sądu | wiadomości ze świata

Były prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma został skazany na 15 miesięcy więzienia za obrazę sądu po tym, jak nie stawił się przed dochodzeniem w sprawie korupcji na początku tego roku.

Dochodzenie dotyczy zarzutów dotyczących przeszczepów na wysokim szczeblu podczas kadencji Zumy w latach 2009 i 2018.

Zuma zaprzecza wykroczeniu i jeszcze nie współpracował w śledztwie.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Były prezydent Australii Południowej skazany na 15 miesięcy więzienia

We wtorek sędzia konstytucyjny powiedział: „Pan Jacob Gidelikisa Zuma został skazany na 15 miesięcy więzienia”.

Sędzia dodał, że były prezydent, który nie stawił się w sądzie, musi stawić się przed policją w ciągu pięciu dni.

Jeśli się nie oddał, południowoafrykańskiemu ministrowi policji i komisarzowi policji kazano go zatrzymać w ciągu trzech dni.

Zuma jest pierwszym byłym prezydentem Republiki Południowej Afryki skazanym na więzienie.

We wcześniejszym 21-stronicowym liście do Prezesa Sądu Najwyższego Mogoeng Mujung, który sąd nazwał „skandalicznym”, 79-letni były przywódca twierdził, że jest gotów zostać wysłany do więzienia.

Dzieje się tak po tym, jak prawnicy zajmujący się śledztwem złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o nakaz uwięzienia Zumy.

Rzecznik byłego przywódcy politycznego powiedział nadawcy ENCA, że Zuma wyda oświadczenie w późniejszym czasie, nie podając dalszych szczegółów.

Zuma stał się coraz bardziej niepopularny po tym, jak stanął w obliczu szeregu zarzutów o korupcję, kiedy zrezygnował w lutym 2018 roku.

Zarzuty przeciwko Zumie obejmują między innymi to, że pozwolił bliskim mu biznesmenom – braciom Atulowi, Ajayowi i Rajeshowi Gupcie – plądrować zasoby państwowe i wpływać na politykę.

Guptowie również zaprzeczyli jakimkolwiek wykroczeniom i opuścili kraj po tym, jak Zuma został zepchnięty z urzędu, a jego następcą został prezydent Cyril Ramaphosa.

READ  Znaczna część Ukrainy pozostaje bez prądu, ciepła i wody po atakach rakietowych | Ukraina

Zuma ma również do czynienia z osobną sprawą w sądzie i zarzutami o łapówki, które rzekomo otrzymał w związku z umową zbrojeniową o wartości 2 miliardów dolarów w 1999 r., kiedy był wiceprezesem, czemu Zuma zaprzeczył.