World

Jacinda Ardern gości Scotta Morrisona w Nowej Zelandii w celu przeprowadzenia rozmów z „regulaminem” po Covid w porządku obrad | Nowa Zelandia

Plik Nowa Zelandia Dwaj premierzy Australii, Jacinda Ardern i Scott Morrison, spotkali się w Queenstown w niedzielę podczas pierwszych osobistych rozmów od czasu zamknięcia granicy przez Covid-19 w 2020 roku.

W pierwszych publicznych uwagach z dwudniowych rozmów Ardern powiedziała, że ​​nie może się doczekać „kolejnej fazy tworzenia zbioru przepisów” na temat tego, jak oba kraje poradzą sobie z ponownym otwarciem się na świat po Covid.

„Ścieżka, którą w tym czasie przebywały Nowa Zelandia i Australia, jest wyjątkowa i wciąż wyjątkowa” – powiedział Ardern. „To jednak oznacza, że ​​nie ma dla nas zbioru zasad, a jedną z rzeczy, na które czekam podczas następnego dnia rozmów, jest kolejna faza pisania zbioru zasad”.

Ardern poświęcił również chwilę, aby przyznać, że oba kraje nie zawsze się dogadują. „Jako dwa suwerenne państwa nie zawsze będziemy postrzegać każdy problem w ten sam sposób – często będziemy widzieć i robić rzeczy inaczej – nie tylko na boisku do krykieta” – powiedział Ardern, odnosząc się do Australijska miska pod pachąCo pozostaje bolesnym punktem dla fanów sportu w Nowej Zelandii

„Ale w tym coraz bardziej złożonym środowisku geostrategicznym rodzina jest niezwykle ważna, a Australia to rodzina”.

Morrison podkreślił „wspólny dobrobyt” obu krajów. „Na tym zawsze polegały bliskie stosunki gospodarcze” – powiedział. „Chodzi o wspólny dobrobyt… Zdaliśmy sobie sprawę z tego, co udało nam się osiągnąć dzięki Covid, otwórz się teraz i zobaczmy, jak daleko to może zajść”.

Premier Australii wezwał, by nie popadać w samozadowolenie, i powiedział, że przy stole rozmów będą znajdować się kwestie bezpieczeństwa biologicznego ludzi i zwierząt. „Jedyne, co wiemy, to to, że to jeszcze nie koniec”.

W tle rozmów pojawiają się inne kwestie, w tym rozwój Chin i powiązań handlowych.

READ  COVID-19: Protestujący wzywają prezydenta Brazylii do rezygnacji, ponieważ eksperci obawiają się nawet 800 000 zgonów z powodu koronawirusa | wiadomości ze świata

W ciągu ostatniego roku był to związek Tans-Tasman Napięty Z powodu braku zgody co do australijskiej polityki repatriacyjnej „501” i różnych podejść do Chin.

Wcześniej w niedzielę reporterzy zapytali Morrisona, czy „miękkie” podejście Nowej Zelandii do Chin i rozłam w stosunkach pchnęły rozmowy. powiedział nie”. „Spotykamy się każdego roku i pracujemy nad kwestiami, które są częścią tego bardzo udanego partnerstwa … To kolejna okazja, aby wzmocnić nasze zaangażowanie w interesy bezpieczeństwa regionu, interesy bezpieczeństwa naszego dwustronnego partnerstwa i wzmocnić naszą gospodarkę. współpracy. Dla naszego wspólnego dobrobytu. “

W niedzielne popołudnie Morrison został powitany przez A. Witamy – Tradycyjne święto maoryskie z udziałem przedstawiciela Nowej Zelandii śpiewającego Waltzing Matilda in Maori. Rozpoczną się formalne rozmowy między oboma premierami.

Rząd Nowej Zelandii potwierdził w sobotę, że stanie się stroną trzecią w sporze handlowym między Australią a Chinami w sprawie ceł na jęczmień.

W maju 2020 r.Chiny Na import jęczmienia z Australii nałożono 80% cło karne Po tym, jak rząd w Canberze publicznie poparł wezwanie do zbadania pochodzenia koronawirusa. W grudniu Australia nabyła Sprawa przeciwko Chinom dla Światowej Organizacji Handlu.

Minister handlu Nowej Zelandii Damian O’Connor potwierdził, że Nowa Zelandia dołączy do sporu jako strona trzecia – krok, który rutynowo podejmuje, gdy ma interesy handlowe lub prawne związane ze sporem.

W wywiadzie telewizyjnym w sobotę ranek, Powiedział, że oparty na zasadach system handlu międzynarodowego to „jedyny sposób, w jaki mały kraj handlowy, taki jak Nowa Zelandia, może zagwarantować sprawiedliwą i równą przestrzeń”.

O’Connor powiedział: „Nowa Zelandia nie była zobowiązana do przystąpienia jako strona trzecia, ale byliśmy stroną trzecią w ponad 60 sprawach WTO od 1995 r. I nie jest niczym niezwykłym, że przystępujemy do procedur i sporów, gdy widzimy wyzwania zasady handlu międzynarodowego. ”

To posunięcie pojawia się, gdy Australia zostaje uwikłana w głęboką wojnę handlową z Chinami – konflikt, który Nowa Zelandia obserwuje uważnie z boku. Podobnie jak Australia, handel w dużym stopniu opiera się na Chinach, a minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaya Mahuta wezwał ostatnio eksporterów do zdywersyfikowania tego. Potrafią przetrwać „burzę” gniewu z Pekinu.

Nie możemy oczywiście ignorować tego, co dzieje się w Australii w związku z ich stosunkami z Chinami. A jeśli są blisko oka burzy lub oka burzy, musimy słusznie zadać sobie pytanie – może to być tylko kwestia czasu, zanim burza się do nas zbliży. Wywiad w maju.

„Sygnał, który wysyłam eksporterom, jest taki, że muszą pomyśleć o dywersyfikacji w tym kontekście… i aspektach buforowania, jeśli coś ważnego stanie się z Chinami. Czy będą w stanie wytrzymać wpływ?” – zapytała.

Chiny Konta Prawie 30% eksportu Nowej Zelandii – więcej niż jej trzech kolejnych partnerów handlowych łącznie.

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment