Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Izraelski minister wspiera „dobrowolną migrację” Palestyńczyków do Gazy |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Izraelski minister wspiera „dobrowolną migrację” Palestyńczyków do Gazy | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Skrajnie prawicowy minister finansów Bezalel Smotrich określił ten krok jako „właściwe rozwiązanie humanitarne”. Jej krytycy nazywają to „czystkami etnicznymi”.

Skrajnie prawicowy minister finansów Izraela Bezalel Smotrich powiedział, że „dobrowolna migracja” Palestyńczyków do Gazy jest „właściwym rozwiązaniem humanitarnym” dla oblężonej Strefy i regionu, a stanowisko palestyńskich urzędników przyrównuje do wspierania „czystek etnicznych”.

Smotrich wydał te oświadczenia po tym, jak członek Knesetu Danny Danon, były ambasador Izraela przy ONZ, i Ram Ben Barak, były zastępca dyrektora wywiadu Mossadu, opublikowali artykuł komentarz W poniedziałkowym „Wall Street Journal” sugeruje przeniesienie części Gazańczyków do krajów, które ich zaakceptują.

„Z radością przyjmuję inicjatywę członków Knesetu Ram Bena Baraka i Danny’ego Danona dotyczącą dobrowolnej migracji Arabów z Gazy do krajów na całym świecie. „To właściwe rozwiązanie humanitarne dla mieszkańców Gazy i całego regionu”. książki We wtorkowym poście na Facebooku.

„Komórka o tak małym obszarze jak Strefa Gazy, pozbawiona zasobów naturalnych i niezależnych źródeł utrzymania, nie ma szans na samodzielne, ekonomiczne i polityczne istnienie przez długi czas przy tak dużym zagęszczeniu.

Przyjmowanie uchodźców przez kraje na całym świecie, które naprawdę chcą ich najlepszego interesu, przy hojnym wsparciu finansowym i pomocy ze strony społeczności międzynarodowej oraz Państwa Izrael, jest jedynym rozwiązaniem, które położy kres cierpieniu i bólowi. Zarówno Żydzi, jak i Arabowie.”

Dodał: „Państwo Izrael nie będzie już w stanie tolerować obecności niezależnego podmiotu w Gazie”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej określiło oświadczenia Smotricha jako „część rasistowskiego planu kolonialnego Izraela” wobec Palestyńczyków. Oskarżyła Izrael o udział w „ludobójstwie” wspieranym przez Smotricha i dodała, że ​​jedynym rozwiązaniem jest interwencja międzynarodowa mająca na celu zakończenie izraelskiej okupacji.

Mustafa Barghouthi, Sekretarz Generalny Palestyńskiej Inicjatywy Narodowej, powiedział w poście na stronie internetowej X, że Smotrich „ujawnił prawdziwą politykę i intencje izraelskiego rządu”.

READ  Nastolatka umiera potrącona przez konia podczas zawodów wiadomości z USA

„[Israeli Prime Minister Benjamin] Sam Netanjahu powiedział na początku izraelskiej wojny w Gazie, że wszyscy Gazańczycy muszą ewakuować swoje domy. Czystki etniczne są zbrodnią wojenną i przeprowadzane są poprzez bombardowania niechronionej ludności cywilnej.

Według doniesień Netanjahu wywierał presję na europejskich przywódców, aby pomogli mu przekonać egipskiego prezydenta do przyjęcia uchodźców z Gazy. Izraelskie Ministerstwo Wywiadu przedstawiło także propozycję „ewakuacji” wszystkich Palestyńczyków ze Strefy Gazy do Egiptu.

Minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Shoukry powiedział we wtorek, że jego kraj odrzuca wszelkie próby usprawiedliwiania lub zachęcania do wysiedleń Palestyńczyków poza Strefę Gazy i określił oświadczenia Smotricha jako „wyraz polityki izraelskiego rządu, która narusza prawo międzynarodowe”.

Egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w oświadczeniu, że „jakakolwiek próba usprawiedliwienia i zachęcania do wysiedleń Palestyńczyków poza Strefę Gazy jest całkowicie odrzucana przez Egipt i na arenie międzynarodowej”.

W marcu doszło do ostrej reakcji na Smotricha, gdy stwierdził, że naród palestyński to „wymysł” ubiegłego stulecia. Urzędnicy palestyńscy skrytykowali jego wypowiedzi jako dowód „rasistowskich” poglądów skrajnie prawicowego rządu w Izraelu.

W swoim poniedziałkowym artykule Danon i Ben Barak stwierdzili, że Europa ma długą historię pomagania uchodźcom uciekającym przed konfliktami i opierając się na tym przykładzie, „kraje na całym świecie muszą zapewnić schronienie Gazańczykom szukającym przesiedlenia”.

„Kraje mogą to osiągnąć poprzez ustanowienie dobrze zorganizowanych, koordynowanych na szczeblu międzynarodowym programów transferów” – napisali.

Większość Palestyńczyków została wypędzona ze swojej ojczyzny w 1948 r. podczas tworzenia państwa Izrael, co nazywają „Nakbą”.

READ  Aktywiści księżniczki Latifa zrywają po tym, jak jej kuzynka mówi, że jest „szczęśliwa i zdrowa” | Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum

Większość mieszkańców Gazy to dziś dzieci lub wnuki osób wysiedlonych podczas Nakby. Obecnie ponownie grozi im trwałe wysiedlenie, co w świetle prawa międzynarodowego stanowi zbrodnię wojenną.

Osama Hamdan, rzecznik palestyńskiego ruchu Hamas, odrzucił oświadczenia Smotricha, mówiąc: „Zamierzamy tu pozostać”.

Hamdan powiedział także, że Netanjahu nie przejmuje się śmiercią izraelskich więźniów w nalotach i że ta wojna jest osobistą misją mającą na celu odwrócenie uwagi od jego problemów prawnych.

Przedstawiciel Hamasu w Bejrucie powiedział: „Jest jeszcze wczesna faza bitwy, a następny etap jest większy i bardziej intensywny”.