Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Izraelska policja zatrzymuje skrajnie prawicowy marsz przez Jerozolimę | Izrael

Po podobnej paradzie w zeszłym miesiącu izraelska policja zapobiegła zaplanowanemu marszowi żydowskich nacjonalistów w palestyńskich dzielnicach Jerozolimy Odegrała główną rolę w budowaniu napięć, które doprowadziły do ​​niedawnego konfliktu w Gazie.

Policja stwierdziła w oświadczeniu, że można rozważyć wydanie pozwolenia na inny czas lub trasę.

Decyzja zapadła w imieniu Izrael Przed nami niespokojny tydzień, gdy opozycyjna koalicja posuwa się naprzód, próbując obalić premiera Benjamina Netanjahu.

Przewodniczący parlamentu i sojusznik Netanjahu Yariv Levin powiedział w poniedziałek, że kruchy i ideologicznie zróżnicowany nowy rząd może zostać wybrany do Knesetu dopiero 14 czerwca, co da premierowi więcej czasu na jego usunięcie.

W ciągu ostatnich kilku dni urzędnicy ds. bezpieczeństwa ekspresowe powiadomienie W eskalacji podżegania i retoryki nienawiści ze strony skrajnej prawicy głosy gniewne, że proponowany rząd – podczas przewodniczenia Skrajnie prawicowy nacjonalista, Naftali Bennett Obejmuje polityków arabskich i lewicowych.

Netanjahu, który sprawuje władzę przez 12 kolejnych lat, niewiele zrobił, aby uspokoić sytuację. w niedzielę, oskarżać Koalicja „oszustwa wyborczego” Bennetta obiecała również podczas kampanii wyborczej, że nie będzie zasiadać z partiami lewicowymi lub arabskimi. Netanjahu zauważył, że ludzie „czują się zirytowani, gdy odpowiadają”.

Szef opozycji Yair Lapid, który negocjował koalicję, próbował w poniedziałek zaapelować do prawicowych wyborców. „Chcę porozmawiać ze zwolennikami Netanjahu” – powiedział. „Wiem, że utworzenie rządu jedności jest dla niektórych z was kryzysem, ale odkryjecie, że ten rząd nie został utworzony przeciwko wam”.

Dodał: „Jeśli nasza kultura polityczna opiera się na kłamstwach, groźbach, nienawiści do Arabów, nienawiści do lewicy i nienawiści do prawicy, która nie nienawidzi wystarczająco Arabów i lewicowców, to tak, potrzebujemy zmiany i doprowadziliśmy do zmiana.”

W miarę rozprzestrzeniania się dramatu politycznego tlące się skrajnie prawicowe grupy przygotowywały się do paradowania po Starym Mieście w czwartek, aby pochwalić się kontrolą Izraela nad świętym miastem, które zostało całkowicie zdobyte podczas wojny w 1967 r. i teraz twierdzi, że jest jego „zjednoczoną stolicą”. .

READ  Dziennik wojenny na Ukrainie: Obywatele widzą plan zwycięstwa | wiadomości ze świata

W poprzednich wydarzeniach uczestnicy walili w zamknięte drzwi i skandowali hasła antyarabskie, gdy schodzili przez Dzielnicę Muzułmańską.

Organizatorzy skarżą się, że nie byli w stanie odpowiednio zorganizować marszu, jak to zwykle robią w Dzień Quds, święto narodowe, które przypadło w tym roku podczas gwałtownego wzrostu napięć związanych z izraelską okupacją.

10 maja, jako tygodniowe rozprawa policyjna z protestującymi w Palestynie i możliwa ewakuacja rodzin z dzielnicy Sheikh Jarrah, osiągnęło swój szczytW ostatniej chwili władze izraelskie postanowiły zmienić tor marszu z dala od arabskich dzielnic.

Jednak decyzja niewiele pomogła w uspokojeniu i tak już narastającej sytuacji. Tego wieczoru pokaz Syreny przeciwlotnicze Po tym, jak bojownicy Hamasu w Strefie Gazy wystrzeliwują rakiety – i wstępniak na temat tego, co się stanie… 11 dni intensywnych walk. Ponad 250 osób zginęło w Gazie i 13 w Izraelu, zanim zawieszenie broni weszło w życie 21 maja.

Po tym, jak policja ogłosiła w poniedziałek, że wiec w tym tygodniu nie odbędzie się, islamska grupa Hamas świętowała decyzję, mówiąc, że pokazuje, iż Izrael rozumie, że kwestie związane ze świętym miastem stanowią czerwoną linię.

W Izraelu Becalel Smotrich, przywódca twardogłowego sojuszu syjonistów, napisał na Twitterze ostrzeżenie do Netanjahu, by „nie ulegał gróźbom Hamasu”. Były też oznaki niezadowolenia w partii Likud Netanjahu. Przedstawiciel Miki Zohar powiedział, że odwołanie było „kapitulacją przed terroryzmem”, powiedział minister bezpieczeństwa publicznego Amir Ohana: Zasugerowałem Decyzję można cofnąć.

„Słyszę o komplikacjach i trudnościach i nadal uważam, że decyzja powinna zostać podniesiona do politycznego poziomu jej wagi” – powiedział.