Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Izraelska firma spyware NSO Group znajduje się na czarnej liście | Polityka zagraniczna USA

Grupa NSO została wcześniej umieszczona na amerykańskiej czarnej liście Administracja Bidena Ustaliwszy, że izraelski producent oprogramowania szpiegującego działał „wbrew polityce zagranicznej i interesom bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych”.

Odkrycia Departamentu Handlu stanowią cios dla izraelskiej firmy i ujawniają głębokie zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych wpływem oprogramowania szpiegującego na interesy bezpieczeństwa narodowego.

Przychodzi po trzech miesiącach konsorcjum dziennikarzy Współpraca z francuską grupą non-profit Forbidden Stories, w tym The Guardian, ujawniła wiele przypadków zhakowania dziennikarzy i aktywistów przez zagraniczne rządy za pomocą oprogramowania szpiegującego.

Strażnik i inni również to ujawnili Numery telefonów do Emmanuela Macrona, prezydenta Francji i prawie całego jego rządu Zostali włączeni do ujawnionej listy osób, które zostały wybrane jako potencjalne cele do nadzoru.

Dzisiejsza praca jest częścią wysiłków administracji Biden-Harris, aby umieścić prawa człowieka w centrum uwagi Polityka zagraniczna USAw tym poprzez pracę nad powstrzymaniem rozprzestrzeniania się narzędzi cyfrowych wykorzystywanych do represji” – powiedział Departament Handlu w oświadczeniu.

„Wysiłek ten ma na celu poprawę bezpieczeństwa cyfrowego obywateli, zwalczanie zagrożeń cybernetycznych oraz złagodzenie nielegalnego nadzoru i śledzenia. tymczasowa ostateczna zasada wydane przez Ministerstwo Handlu, które nakładają kontrole na eksport, reeksport lub transfer niektórych produktów w kraju, które mogą być wykorzystywane w złośliwych działaniach elektronicznych.”

Departament Handlu powiedział, że umieścił NSO – wraz z trzema innymi firmami – na tak zwanej „liście podmiotów”, ponieważ miał „rozsądne powody, by sądzić, na podstawie konkretnych i szczegółowych faktów, że podmiot jest zaangażowany, zaangażowany lub stwarza znaczące ryzyko uczestniczenia lub angażowania się w działania niezgodne z interesami bezpieczeństwa narodowego lub polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.”

W efekcie oznacza to, że NSO nie będzie mogło kupować części i komponentów od amerykańskich firm bez specjalnej licencji. Umieszcza również chmurę nad globalną sprzedażą oprogramowania firmy, w tym w Stanach Zjednoczonych.

READ  Włoski rząd na krawędzi z pięciogwiazdkową groźbą bojkotu wotum zaufania | Włochy

Departament Handlu powiedział, że „informacje śledcze” wykazały, że NSO i inna izraelska firma monitorująca o nazwie Candiru opracowały i dostarczyły obcemu rządowi oprogramowanie szpiegujące, które używało tego narzędzia „do atakowania urzędników państwowych, dziennikarzy, biznesmenów, aktywistów, naukowców i personel ambasad”. .

NSO twierdzi, że jego oprogramowanie szpiegujące jest wykorzystywane przez agentów obcych rządów do atakowania niebezpiecznych przestępców. Zaprzeczył, jakoby którykolwiek z jej agentów celował w Macrona lub jakiegokolwiek francuskiego urzędnika rządowego.

Ale w ciągu kilku tygodni po opublikowaniu Projektu Pegasus, Urzędnicy izraelscy spotkali się ze swoimi odpowiednikami w Stanach Zjednoczonych i Francji Aby omówić zarzuty nadużycia technologii.

Po wdrożeniu oprogramowania szpiegującego Pegasus — sygnowanego przez NSO — może przechwytywać rozmowy telefoniczne i wiadomości tekstowe, a także zdjęcia i inne materiały w telefonie. Może również zmienić telefon w urządzenie podsłuchowe.

Rzecznik NSO powiedział: „Grupa NSO jest zbulwersowana decyzją, biorąc pod uwagę, że nasze technologie wspierają interesy bezpieczeństwa narodowego i politykę Stanów Zjednoczonych poprzez zapobieganie terroryzmowi i przestępczości, dlatego będziemy opowiadać się za cofnięciem tej decyzji.

„Z niecierpliwością czekamy na dostarczenie pełnych informacji na temat tego, w jaki sposób najbardziej rygorystyczne na świecie programy zgodności i praw człowieka opierają się na amerykańskich wartościach, które głęboko podzielamy i które doprowadziły już do zerwania kilku kontaktów z agencjami rządowymi, które nadużywały naszych produktów. „

Rzecznik ambasady Izraela w Londynie nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.