Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Izraelscy liderzy opozycji zgadzają się na koalicję w celu usunięcia Netanjahu

Przywódcy izraelskiej opozycji zgodzili się na utworzenie rządu, który mógłby zakończyć 12-letnie rządy Benjamina Netanjahu jako premiera państwa żydowskiego.

koalicja, który obejmuje spektrum polityczne – od skrajnie lewicowej partii Meretz po skrajnie nacjonalistyczną prawicę, wspieraną przez centrystę Yesh Atida – osiągnął porozumienie w środę po dniach gorączkowych negocjacji.

Tak zwana zmiana rządu poprze islamską partię „Ra’im”, która odgrywa rolę zerwania remisu po czterech wyborach w ciągu dwóch lat, które nie przyniosły jednoznacznego wyniku. Dopiero drugi raz w historii Izraela partia arabska odegrała rolę w rządzie syjonistycznym i pierwszy raz oficjalnie dołączyła do koalicji.

To odmienne ugrupowanie ma jeden wspólny cel: usunięcie z urzędu Netanjahu, najdłużej urzędującego premiera Izraela, który jest obecnie sądzony za korupcję. Netanjahu zaprzecza wszystkim oskarżeniom.

„Ten rząd będzie pracował, aby służyć wszystkim obywatelom Izraela, w tym tym, którzy nie są jego członkami, będzie szanował tych, którzy mu się sprzeciwiają i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zjednoczyć wszystkie części społeczeństwa izraelskiego” – powiedział Yair Lapid. lider Yesh Atid, który napisał do prezydenta.

Prawodawcy zagłosują teraz na rząd w ciągu 10 dni. Analitycy ostrzegają, że koalicja, która dysponuje niewielką większością 61 na 120 mandatów, może nie zebrać wystarczającej liczby głosów. Jeśli im się nie powiedzie, Izrael stanie przed swoimi piątymi wyborami za nieco ponad dwa lata.

Jeśli przejdzie, Naftali Bennett, milioner technologii bardziej prawicowy niż Netanjahu i kontrolujący zaledwie sześć mandatów w 120-osobowym Knesecie, ma zostać kolejnym premierem.

Bennett, 49 lat, jest byłą pasierbicą Netanjahu i służyła jako szef sztabu, a następnie minister obrony. Jest ideologicznie przeciwny ustanowieniu państwa palestyńskiego i wcześniej starł się z Netanjahu, że tego nie zrobił Uderz mocno w Hamas!Grupa zbrojna kontrolująca Strefę Gazy.

READ  „Nie lubię łobuzów”: brytyjscy wolontariusze mówią, dlaczego walczą za Ukrainę | Ukraina

Naciskał Izrael, aby zaanektował części okupowanego Zachodniego Brzegu i opowiadał się za rozbudową osiedli żydowskich, które większość społeczności międzynarodowej uważa za nielegalne.

W ciągu dwóch lat ustąpi, a Lapid, były prezenter telewizyjny, który prowadzi klasy średniej Yesh Atid, obejmie stanowisko premiera.

Negocjacje zostały odroczone, ponieważ partia Bennetta, Yamina, wynegocjowała kontrolę nad panelem, który miałby mianować sędziów. Jego partnerka polityczna, Ayelet Shaked, obiecała kontynuować swoją „prawną rewolucję”, mającą na celu ograniczenie wpływów Sądu Najwyższego, i będzie występować na zmianę z przywódcą Partii Pracy Merav Michaeli w Komisji Nominacji Sędziów.

Wsparcie Rama jest uzależnione od korzyści materialnych dla muzułmańskiej mniejszości w Izraelu, w tym większych pieniędzy na policję, szpital i inne obiekty cywilne. Izraelskie media doniosły, że przywódca partii Balad Mansour Abbas zażądał zmiany prawa przewidującego kary więzienia za naruszenie pozwoleń na budowę, co według organizacji praw człowieka nieproporcjonalnie dotknęło Palestyńczyków posiadających izraelskie obywatelstwo.