Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Izrael uniemożliwił Ukrainie zakup oprogramowania szpiegującego Pegasus w obawie przed gniewem Rosji | Izrael

Izrael zakazany Ukraina od zakupu oprogramowania szpiegującego Pegasus firmy NSO Group w obawie przed rozgniewaniem rosyjskich urzędników z powodu sprzedaży zaawansowanego narzędzia hakerskiego regionalnemu wrogowi, według osób zaznajomionych z tą sprawą.

To odkrycie, po wspólnym śledztwie prowadzonym przez Guardiana i Washington Post, daje nowy wgląd w sposób, w jaki izraelskie stosunki z nim Rosja Czasami podważało to ofensywne zdolności Ukrainy – i priorytety USA.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, był zawstydzony O stanowisku Izraela, odkąd 24 lutego Rosja rozpoczęła pełną i krwawą inwazję na Ukrainę, mówiąc w niedawnym przemówieniu do członków izraelskiego Knesetu, że Izrael powinien „udzielić odpowiedzi”, dlaczego nie dostarczył broni na Ukrainę ani nie nałożył sankcji na Rosjan.

Osoby mające bezpośrednią wiedzę w tej sprawie twierdzą, że od co najmniej 2019 r. ukraińscy urzędnicy lobbują Izrael Aby spróbować uzyskać licencję na narzędzie szpiegowskie do użytku przez Ukrainę.

Jednak te wysiłki spotkały się z odmową, a NSO Group, która jest regulowana przez izraelskie Ministerstwo Obrony, nie mogła sprzedawać ani sprzedawać oprogramowania szpiegującego firmy na Ukrainę.

Po pomyślnym wdrożeniu przeciwko celowi Pegasus może być używany do hakowania dowolnego telefonu komórkowego i przechwytywania rozmów telefonicznych, czytania wiadomości tekstowych lub przeglądania zdjęć użytkowników. Może być również używany jako urządzenie do zdalnego podsłuchu, ponieważ rządowy użytkownik oprogramowania szpiegującego może go używać do zdalnego włączania i wyłączania rejestratora telefonu komórkowego.

Ostatnie doniesienia prasowe, w tym Project Pegasus, konsorcjum medialne, które badało NSO i obejmowało The Guardian i The Washington Post, skupiały się na tym, w jaki sposób agenci rządowi NSO wykorzystują programy szpiegujące do atakowania dziennikarzy i obrońców praw człowieka na całym świecie. Raporty konsorcjum pokazały również, jak od Węgier po Arabię ​​Saudyjską Sprzedaż Pegasusa często była w kolejce z izraelską polityką zagraniczną.

Oprogramowanie szpiegujące było również wykorzystywane przeciwko wyższym urzędnikom państwowym i dyplomatom, od Hiszpanii przez Francję po Ugandę, w przypadkach, które zostały uznane przez niektóre kraje za próby wykorzystania tego narzędzia do prowadzenia działań szpiegowskich w kraju lub za granicą.

NSO powiedziało, że jego oprogramowanie szpiegujące jest przeznaczone do użytku przez agentów rządowych w celu atakowania niebezpiecznych przestępców i terrorystów. Powiedział również, że bada poważne zarzuty o nadużycia.

Osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały, że w większości rutynowych przypadków izraelskie Ministerstwo Obrony najpierw udziela NSO pozwolenia na sprzedaż Pegasusa klientowi rządowemu, a następnie, po sprawdzeniu, dopuszcza lub uniemożliwia sprzedaż technologii.

Wysoki rangą urzędnik ukraińskiego wywiadu powiedział, że decyzja Izraela wprawiła ukraińskich urzędników w „zdezorientowanie”. Urzędnik powiedział, że nie ma pełnego obrazu powodów, dla których Ukrainie odmawia się dostępu do potężnego narzędzia szpiegowskiego, ale dodał, że wierzy, iż rząd USA wspiera wysiłki Ukrainy.

Źródła bliskie tej sprawie powiedziały, że decyzja Izraela odzwierciedla niechęć do prowokowania Rosji, która ma bliskie stosunki wywiadowcze z Izraelem. Źródła podały, że Izrael obawia się, że umożliwienie Ukrainie atakowania rosyjskich numerów telefonów komórkowych za pośrednictwem systemu Pegasus będzie postrzegane jako akt agresji na rosyjskie służby wywiadowcze.

Wołodymyr Zełenski oskarżył Izrael o bezczynność w związku z rosyjską inwazją. Zdjęcie: Reuters

Nie był to jedyny raz, kiedy jednemu z głównych regionalnych wrogów Rosji odmówiono dostępu do Pegaza. Osoby zaznajomione z tą sprawą twierdzą, że Estonia, członek NATO, uzyskała dostęp do Pegasusa w 2019 roku, ale NSO poinformowała ją w sierpniu tego roku, że firma nie pozwoli estońskim urzędnikom na wykorzystanie oprogramowania szpiegującego przeciwko rosyjskim celom.

Rzeczniczka estońskiego Ministerstwa Obrony Susan Lilivali odmówiła komentarza.

W odpowiedzi na szczegółowy zestaw pytań, NSO wydał jednowierszowe oświadczenie: „NSO nadal jest poddawana niedokładnym doniesieniom medialnym dotyczącym rzekomych klientów, które są oparte na pogłoskach, insynuacjach politycznych i kłamstwach”.

We wtorek izraelskie Ministerstwo Obrony odpowiedziało na listę pytań, wydając oświadczenie, do którego większość nie odnosiła się bezpośrednio.

„Państwo Izrael reguluje marketing i eksport produktów cybernetycznych zgodnie z ustawą o kontroli eksportu z 2007 roku” – czytamy w oświadczeniu.

Dodała: „Decyzje polityczne dotyczące kontroli eksportu uwzględniają względy bezpieczeństwa i strategiczne, w tym przestrzeganie ustaleń międzynarodowych. Zgodnie z ogólną polityką Państwo Izrael zgadza się eksportować produkty cybernetyczne wyłącznie do agencji rządowych, do użytku zgodnego z prawem oraz wyłącznie w celu zapobiegania przestępczości, prowadzenia dochodzeń i zwalczania terroryzmu, na podstawie danych użytkownika końcowego/użytkownika końcowego dostarczonych przez nabyte przez rząd”.

Po prawie miesiącu wojny ukraińskie siły zbrojne – choć znacznie przewyższone – Zewnętrzni obserwatorzy byli zaskoczeni Powstrzymując rosyjskie postępy wojskowe, nawet gdy Rosja bombarduje cele cywilne i stara się to zrobić Zniszcz nadmorskie miasto Mariupol.

Ukraińscy urzędnicy odmówili komentarza na temat Pegasusa i ich ogólnych wysiłków w celu zbadania potężnej technologii inwigilacji.

Ale Michajło Fiodorow, wicepremier, który nadzoruje technologię cyfrową na Ukrainie, powiedział: „Rząd Izraela nie jest obecnie zaangażowany w żadne dyskusje ani ułatwienia związane z ofensywną technologią, ale prowadzimy rozmowy z wieloma izraelskimi firmami na rynku i są na różnych etapach. Ale jeszcze raz powiem tak: mamy wystarczająco dużo możliwości, aby wygrywać i codziennie dodawać nowe narzędzia, w tym te pojawiające się.

Eksperci mówią Izrael ma motywy polityczne, by pozostać blisko RosjiOd nadziei, że Moskwa nie podpisze się na temat wznowienia irańskiego porozumienia nuklearnego, które w Wiedniu dobiega końca, po poleganie na Rosji w celu przeprowadzenia ataków na pozycje irańskie w Syrii.

Izraelski Channel 12 już wcześniej informował o prośbie Ukrainy o nabycie Pegasusa.

Przemówienie Zełenskiego do Knesetu zostało wygłoszone w miniony weekend jako rząd izraelskiego premiera Naftalego Bennetta, negocjacje maklerskie Między Rosją a Ukrainą na krytykę za przyjęcie neutralnego stanowiska wobec wojny. Bennett rozmawiał bezpośrednio z Zełenskim i Putinem, podczas gdy jego sekretarz stanu spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Anthonym Blinkenem.

Podczas gdy Bennett został ostatecznie przekonany do poparcia rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z 2 marca potępiającej Rosję za jej nielegalną inwazję, Zełenski w swoim przemówieniu w Knesecie skarżył się na bezczynność Izraela. Izrael odmówił również sprzedaży Ukrainie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome w zeszłym roku, poinformowała niedawno izraelska organizacja informacyjna Ynet.

Pytamy, dlaczego nie otrzymujemy od Was broni, dlaczego nie nałożono sankcji na Rosję, na rosyjskie firmy. Będziesz musiał udzielać odpowiedzi i móc z nimi żyć” – powiedział w tytule.

READ  Korea Północna i Południowa zgadzają się „w zasadzie” na formalne zakończenie wojny | Korea Północna