Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Izrael odwołuje wyjazdy młodzieży do Polski w związku ze studiami nad Holokaustem

Minister spraw zagranicznych Izraela powiedział, że Izrael odwołał tego lata wyjazdy edukacyjne do Polski dla tysięcy uczniów szkół średnich, twierdząc, że polski rząd próbuje kontrolować programy nauczania o Holokauście nauczane izraelskie dzieci.

Oświadczenie ministra spraw zagranicznych Yaira Lapida ponownie rozpaliło długotrwałe napięcia między dwoma krajami w sprawie traktowania przez Polskę jej żydowskich obywateli podczas Holokaustu.

Lapid powiedział w swoich wypowiedziach, że Polska uniemożliwiła delegacjom izraelskim poznanie roli obywateli polskich we współpracy z nazistami podczas Holokaustu.

„Chcieli dyktować, co wolno, a czego nie wolno uczyć izraelskim dzieciom, które wyjeżdżają do Polski, a my nie możemy się z tym zgodzić” – powiedział w środę na konferencji prasowej.

Polska była pierwszym krajem najechanym i okupowanym przez reżim Adolfa Hitlera i nigdy nie miała rządu spółdzielczego. Członkowie polskiego ruchu oporu i rządu na uchodźstwie walczyli, by ostrzec świat przed masowym mordem Żydów, a tysiące Polaków z narażeniem życia pomagało Żydom.

Jednak badacze Holokaustu zebrali wiele dowodów na to, że polscy wieśniacy mordują Żydów uciekających przed nazistami lub polscy szantażyści, którzy wykorzystywali bezbronnych Żydów dla zysku finansowego. Sześć milionów Żydów, w tym wszystkie około 3 miliony polskich Żydów, zostało zamordowanych przez nazistów i ich kolaborantów podczas Holokaustu i były głównymi nazistowskimi obozami zagłady w Polsce.

Te sprzeczne relacje były źródłem wielkiego napięcia między Izraelem a Polską, które skądinąd łączyły silne więzi.

Lapid wskazał na polską ustawę, uchwaloną w 2018 roku, która karała każdego, kto obwinia Polaków jako naród za zbrodnie II wojny światowej popełnione przez nazistowskie Niemcy w okupowanej Polsce. W tym czasie Izrael i Stany Zjednoczone skrytykowały prawo, Powiedzmy, że utrudnia to swobodę wypowiedzi.

W środę polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński napisał na Twitterze, że „obecna formuła zorganizowanych wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski wymaga zmian ze względu na problemy metodologiczne, które utrwalają fałszywe stereotypy, które negatywnie wpływają na stosunki polsko-izraelskie”. Jabłoński powiedział też, że Polska nie chce wstrzymywać wyjazdów izraelskich studentów, ale chce dać im inną formułę, która poprawi stosunki polsko-izraelskie.

READ  Sports Digest: Sea Dogs strzeliło trzy mecze na siódmym miejscu, aby pokonać Fisher Cats

Izraelskie Ministerstwo Edukacji ogłosiło odwołania na początku tego tygodnia, ale nie podało żadnego wyjaśnienia swojej decyzji.

Młodzi Izraelczycy tradycyjnie podróżują do Polski latem między jedenastą a dwunastą klasą, aby zwiedzać dawne nazistowskie obozy, aby dowiedzieć się o Holokauście i upamiętnić zmarłych. Podróż od dawna uważana jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed rozprzestrzenieniem się pandemii co roku wzięło w niej udział około 40 000 izraelskich studentów. Według Ministerstwa Edukacji tego lata zarejestrowanych jest około 7000 osób.

W ostatnich latach stosunki między Polską a Izraelem w tej kwestii ulegały stopniowemu napięciu. W 2021 r. Izrael zaprotestował przeciwko polskiemu prawu, postrzeganemu jako zakazujące roszczeń restytucyjnych Część mienia zajętego przez ofiary Holokaustu.

Polska w tym czasie odwołała swojego ambasadora w Izraelu, Wezwano również ambasadora Izraela w Polsce. Od tego czasu stosunki poprawiły się po polsko-izraelskiej współpracy w związku z ukraińskim kryzysem uchodźczym.

Lapid, którego zmarły ojciec był ocalałym z Holokaustu, podziękował Polsce za pomoc w ratowaniu żydowskich uchodźców z Ukrainy, ale powiedział, że delegacje szkół średnich nie mogą kontynuować w obecnych okolicznościach.