Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Iwan Gerszkowicz: Rosja oskarża amerykańskiego dziennikarza o szpiegostwo – donosi

Iwan Gerszkowicz: Rosja oskarża amerykańskiego dziennikarza o szpiegostwo – donosi

  • Autorstwa Roberta Greenalla
  • wiadomości BBC

Lokalne media podały, że amerykański dziennikarz Iwan Gerszkowicz jest oficjalnie oskarżony o szpiegostwo w Rosji.

Według doniesień medialnych, kategorycznie odrzucił stawiane mu zarzuty. Gazeta wzywała do jego natychmiastowego uwolnienia.

Po jego aresztowaniu Kreml powiedział, że został złapany „na gorącym uczynku”.

31-letni Gershkovitch jest dobrze znany wśród zagranicznych korespondentów w Moskwie, a redaktor BBC Russia, Steve Rosenberg, opisuje go jako doskonałego reportera i dziennikarza o wysokich zasadach.

Biały Dom potępił jego aresztowanie „w najostrzejszych słowach”.

W rzadkim wspólnym oświadczeniu w piątek przywódcy Republikanów i Demokratów w Senacie, Mitch McConnell i Chuck Schumer, zdecydowanie potępili jego aresztowanie.

„Dziennikarstwo nie jest przestępstwem” – powiedzieli. „Żądamy wycofania bezpodstawnych i sfabrykowanych zarzutów przeciwko panu Gerszkowiczowi i jego natychmiastowego zwolnienia”.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że próbowali skontaktować się z panem Gershkovitchem, ale nie byli w stanie go odwiedzić. Jednak Wall Street Journal powiedział, że jej prawnicy mogli go przesłuchać.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że kwestia dostępu konsularnego została rozwiązana, ale dodało, że „zamieszanie w tej sprawie w Stanach Zjednoczonych, mające na celu wywarcie presji na rosyjskie władze… jest beznadziejne i bezsensowne”.

The Wall Street Journal powiedział, że jego reporter stracił kontakt ze swoimi redaktorami podczas pracy w Jekaterynburgu, około 1600 kilometrów (1000 mil) na wschód od Moskwy, w środę po południu.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że kierowca pana Gershkovitcha zawiózł go do restauracji, a dwie godziny później jego telefon był wyłączony. Gazeta nie mogła go znaleźć w mieście.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa twierdziła, że ​​zaprzestała „nielegalnej działalności”. Dodano, że dziennikarz został aresztowany podczas „wykonywania amerykańskich instrukcji”, twierdząc, że „zbierał informacje stanowiące tajemnicę państwową na temat działalności rosyjskiego establishmentu obronnego”.

Za szpiegostwo w Rosji grozi maksymalnie 20 lat więzienia.

W swoim najnowszym artykule w Wall Street Journal, opublikowanym w zeszłym tygodniu, Ivan Gershkovich mówi o upadku rosyjskiej gospodarki io ​​tym, jak Kreml musiał radzić sobie z „zawyżonymi wydatkami wojskowymi” przy jednoczesnym utrzymaniu wydatków socjalnych.

Reporterzy bez Granic, którzy monitorują wolność prasy, powiedzieli, że udał się do Jekaterynburga, by kryć rosyjską grupę najemników Wagnera, która brała udział w jednych z najbardziej zaciekłych bitew we wschodniej Ukrainie.

Od ponad roku zajmuje się Rosją dla Wall Street Journal, wcześniej pracował tam dla Agence France-Presse i The Moscow Times. Karierę rozpoczął w Stanach Zjednoczonych.