Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

iSpace: prawdopodobnie rozbił się japoński lądownik księżycowy

  • George’a Wrighta i Catherine Armstrong w Londynie
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Zdjęcia zrobione ze statku kosmicznego w weekend

Japońska firma, która ma nadzieję przeprowadzić rzadkie prywatne lądowanie na Księżycu, powiedziała, że ​​możliwe jest, że lądownik księżycowy rozbił się na powierzchni.

Komunikacja z Hakuto-R została utracona chwilę przed planowanym lądowaniem we wtorek około 16:40 GMT.

Inżynierowie badają, co się stało.

Firma iSpace z siedzibą w Tokio miała nadzieję, że sonda uruchomi łazik eksploracyjny, a także robota wielkości piłki tenisowej opracowanego przez producenta zabawek.

Wystrzelony przez rakietę SpaceX w grudniu pojazd dotarł do celu w ciągu pięciu miesięcy.

„Nie potwierdziliśmy kontaktu z pojazdem” – powiedział Takeshi Hakamada, dyrektor generalny iSpace, około 25 minut po planowanym lądowaniu.

„Musimy założyć, że nie byliśmy w stanie dokończyć lądowania na Księżycu” – dodał.

Pan Hakamada powiedział później, że chociaż nie oczekiwano od niego ukończenia zadania, „firma w pełni zrealizowała znaczenie tego zadania, zdobywając wiele danych i doświadczenia dzięki możliwości przeprowadzenia fazy lądowania”.

Animacja na żywo pokazała, że ​​sonda M1 jest gotowa do wylądowania po tym, jak znalazła się na odległość 295 stóp (89 metrów) od powierzchni Księżyca.

Sonda miała nieco ponad 2 metry wysokości i ważyła 340 kilogramów, czyli była stosunkowo mała i kompaktowa jak na standardy księżycowych statków kosmicznych. Miał wykonać godzinny manewr zejścia z orbity, około 100 kilometrów nad powierzchnią, ponieważ poruszał się z prędkością prawie 6000 kilometrów na godzinę.

Po dotarciu do miejsca lądowania na północnej półkuli księżyca, Hakuto-R miał rozmieścić dwa ładunki w celu przeanalizowania gleby, geologii i atmosfery księżyca. Jeden z nich wykonała firma zabawkarska TOMY, która stworzyła Transformers.

W 2019 roku izraelska misja Beresheet była pierwszą próbą wylądowania na Księżycu przez prywatną firmę. Jego statek kosmiczny zdołał okrążyć Księżyc, ale zaginął podczas próby lądowania.

Głównym celem japońskiej misji była ocena wykonalności komercyjnych startów na Księżyc. Był to pierwszy test iSpace tego, co, jak mają nadzieję, będzie serią komercyjnych lądowników w ciągu najbliższych kilku lat, z których każdy jest bardziej ambitny niż poprzedni.

Wizją firmy jest świadczenie komercyjnych usług na rzecz trwałej obecności człowieka na Księżycu, takich jak wysyłanie sprzętu do wydobycia i produkcji paliwa rakietowego.

Według dr Adama Bakera, dyrektora kosmicznej firmy konsultingowej Rocket Engineering niezaangażowanej w projekt, pomyślne lądowanie oznaczałoby „skokową zmianę” w komercyjnym zaangażowaniu w eksplorację kosmosu.

„Jeśli jest to niedrogie i powtarzalne, otwiera drzwi każdemu, kto chce zapłacić cenę, aby wylądować coś na Księżycu” – powiedział BBC.

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Demonstracja miniaturowego robota księżycowego zaprojektowanego do toczenia się po powierzchni Księżyca