Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau, które odbyło się w niedzielę w Teheranie, Raisi odniósł się do konfliktu na Ukrainie, mówiąc: „Islamska Republika Iranu, w przeciwieństwie do konfliktu i wojny, deklaruje zdecydowany sprzeciw wobec ekspansjonistycznej polityki NATO. …”
Podkreślając możliwości przemysłowe i handlowe Iranu i Polski, prezydent powiedział: „Teheran i Warszawa mają różne możliwości rozwijania stosunków we wszystkich obszarach wspólnego zainteresowania.
Dodał, według portalu prezydenta, że ”bogata historia i cywilizacja Iranu i Polski może być dobrą platformą do promowania naukowych i kulturowych interakcji między tymi dwoma krajami”.
Zwrócił uwagę, że obecny poziom stosunków gospodarczych i handlowych między Teheranem a Warszawą nie jest współmierny do stosunków politycznych między tymi dwoma krajami, dodając: „W obu krajach istnieją różne możliwości, w tym w sferze przemysłowej i gospodarczej, co może być dobrą podstawą do poszerzenia interakcji między nami.”
Ze swojej strony wizytujący polski minister powiedział, że „historia stosunków między Iranem a Polską sięga XVI wieku”.
Rao dodał, że oba kraje utrzymują przyjazne stosunki od prawie pięciu wieków, a jednym z najbardziej pamiętnych elementów relacji między dwoma krajami była gościnność irańskich uchodźców z Polski w czasie II wojny światowej.
Zauważając, że oba kraje mają ze sobą wiele wspólnego, polski minister spraw zagranicznych wyjaśnił: „Narody Iranu i Polski oparły się ingerencji obcych mocarstw w sprawy ich krajów”.
Zbigniew Rau podkreślił, że poziom współpracy gospodarczej i handlowej między obydwoma krajami nie jest korzystny i powiedział, że „Polska chce ożywić i poprawić poziom współpracy z Iranem w dziedzinie handlu, gospodarki, kultury i nauki”.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex