Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Iran zdecydowanie sprzeciwia się ekspansji NATO

Iran zdecydowanie sprzeciwia się ekspansji NATO

Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau, które odbyło się w niedzielę w Teheranie, Raisi odniósł się do konfliktu na Ukrainie, mówiąc: „Islamska Republika Iranu, w przeciwieństwie do konfliktu i wojny, deklaruje zdecydowany sprzeciw wobec ekspansjonistycznej polityki NATO. …”

Podkreślając możliwości przemysłowe i handlowe Iranu i Polski, prezydent powiedział: „Teheran i Warszawa mają różne możliwości rozwijania stosunków we wszystkich obszarach wspólnego zainteresowania.

Dodał, według portalu prezydenta, że ​​”bogata historia i cywilizacja Iranu i Polski może być dobrą platformą do promowania naukowych i kulturowych interakcji między tymi dwoma krajami”.

Zwrócił uwagę, że obecny poziom stosunków gospodarczych i handlowych między Teheranem a Warszawą nie jest współmierny do stosunków politycznych między tymi dwoma krajami, dodając: „W obu krajach istnieją różne możliwości, w tym w sferze przemysłowej i gospodarczej, co może być dobrą podstawą do poszerzenia interakcji między nami.”

Ze swojej strony wizytujący polski minister powiedział, że „historia stosunków między Iranem a Polską sięga XVI wieku”.

Rao dodał, że oba kraje utrzymują przyjazne stosunki od prawie pięciu wieków, a jednym z najbardziej pamiętnych elementów relacji między dwoma krajami była gościnność irańskich uchodźców z Polski w czasie II wojny światowej.

Zauważając, że oba kraje mają ze sobą wiele wspólnego, polski minister spraw zagranicznych wyjaśnił: „Narody Iranu i Polski oparły się ingerencji obcych mocarstw w sprawy ich krajów”.

Zbigniew Rau podkreślił, że poziom współpracy gospodarczej i handlowej między obydwoma krajami nie jest korzystny i powiedział, że „Polska chce ożywić i poprawić poziom współpracy z Iranem w dziedzinie handlu, gospodarki, kultury i nauki”.

READ  Polska udziela pożyczki uprzywilejowanej w wysokości 160 mln euro na projekty inwestycyjne na Ukrainie