Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Iran wysyła okręt wojenny na rzadką misję na Atlantyku pośród spekulacji wenezuelskich | Iran

Irańska telewizja państwowa poinformowała, że ​​irański niszczyciel i statek wsparcia płyną teraz po Oceanie Atlantyckim z rzadką misją daleko od Republiki Islamskiej, wśród spekulacji, że statki mogą tam zmierzać. Wenezuela.

Niszczyciel Sahand i statek zbierający dane opuściły Makran w zeszłym miesiącu od IranW czwartek admirał Habibullah al-Sayari, zastępca dowódcy armii irańskiej, poinformował południowy port Bandar Abbas. Opisał misję jako najdłuższy i najtrudniejszy do tej pory rejs irański, nie wchodząc w szczegóły.

Irańska telewizja państwowa opublikowała krótki klip przedstawiający niszczyciel, który płynął przez wzburzone morza Oceanu Atlantyckiego. Film został prawdopodobnie zaczerpnięty z Makran, przerobionego komercyjnego tankowca z mobilną platformą startową dla helikopterów.

„Marynarka wojenna pracuje nad poprawą swojej zdolności nawigacyjnej i udowodnieniem swojej długoterminowej wytrzymałości na niesprzyjających morzach i niesprzyjających warunkach pogodowych na Oceanie Atlantyckim” – powiedział Al-Siyari, dodając, że okręty wojenne nie otrzymają żadnych innych portów podczas misji.

Zdjęcia z Maxar Technologies z 28 kwietnia wydają się przedstawiać siedem irańskich statków szybkiego ataku, zwykle kojarzonych z paramilitarnymi Gwardzistami Rewolucji na pokładzie Makran. Zdjęcia satelitarne z Planet Labs, Inc. wskazują, że opuścił port w Bandar Abbas po 29 kwietnia. Nie wiadomo dokładnie, gdzie są teraz Al Makran i Destroyer.

Pod koniec maja strona internetowa Politico cytowała anonimowych urzędników, którzy wskazywali, że ostatecznym celem statków może być Wenezuela. Iran utrzymuje bliskie stosunki z prezydentem Wenezueli Nicolasem Maduro i wysyła do kraju benzynę i inne produkty w ramach amerykańskiej kampanii sankcji wymierzonej w wygłodniały Caracas. Uważa się, że Wenezuela zapłaciła Iranowi, zgodnie z własnymi sankcjami USA, za dostawy.

Podczas konferencji prasowej 31 maja rzecznik irańskiego MSZ Saeed Khatibzadeh odmówił podania, dokąd zmierza Makran.

„Iran jest zawsze obecny na wodach międzynarodowych i ma to prawo na podstawie prawa międzynarodowego i może być obecny na wodach międzynarodowych” – powiedział. Żaden kraj nie jest w stanie naruszyć tego prawa i ostrzegam, że nikt nie przelicza. Ci, którzy siedzą w szklarniach, powinni być ostrożni”.

READ  Reuters zaprzecza jakimkolwiek sugestiom jakoby miał wcześniejszą wiedzę o ataku Hamasu na Izrael 7 października

Szybka łódź szturmowa Makran to typ, którego Strażnicy używają w swoich napiętych konfrontacjach z amerykańskimi okrętami wojennymi w Zatoce Perskiej i Cieśniną Ormuz w Cieśninie Ormuz. Nie od razu wiadomo, jakie są plany Wenezueli dotyczące tych statków.

„Jeśli łodzie zostaną dostarczone, mogą stanowić rdzeń asymetrycznej potęgi wojennej w siłach zbrojnych Wenezueli” – powiedział Instytut Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych we wcześniej opublikowanej analizie. Może to koncentrować się na zakłócaniu żeglugi jako sposobie przeciwdziałania lepszym marynarkom wojennym. Trasy żeglugowe do i z Kanału Panamskiego znajdują się blisko wybrzeża Wenezueli”.

Na początku tego miesiąca pożary zatopiły największy okręt wojenny Iranu, 207-metrowy (679 stóp) Kharg, który był używany do zaopatrywania innych statków floty na morzu i przeprowadzania ćwiczeń. Urzędnicy nie podali powodu pożaru, który nastąpił po serii tajemniczych eksplozji, które rozpoczęły się w 2019 roku i wymierzyły statki handlowe na drogach wodnych Bliskiego Wschodu.

Nadchodzi niezwykła podróż Wybory prezydenckie w Iranie 18 czerwca, w którym wyborcy wybiorą następcę obecnego stosunkowo umiarkowanego prezydenta Hassana Rouhaniego.