Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Iran twierdzi, że wysłał na orbitę kapsułę ze zwierzętami

Iran twierdzi, że wysłał na orbitę kapsułę ze zwierzętami

TEHRAN – Iran ogłosił w środę, że wysłał na orbitę kapsułę przewożącą zwierzęta w ramach przygotowań do misji załogowych w nadchodzących latach.

W raporcie Agencji Informacyjnej Republiki Islamskiej (IRNA) zacytowano informację ministra komunikacji Issy Zaripoura, że ​​kapsuła została wystrzelona na orbitę 130 kilometrów (80 mil).

Zaripour powiedział, że wystrzelenie 500-kilogramowej kapsuły ma na celu wysłanie irańskich astronautów w przestrzeń kosmiczną w nadchodzących latach. Nie wspomniał o rodzaju zwierząt znajdujących się w kapsułce.

Czytaj więcej: Dowiedz się o bohaterskich zwierzętach, które poleciały w kosmos przed ludźmi

Telewizja państwowa pokazała materiał filmowy przedstawiający rakietę Salman niosącą kapsułę w przestrzeń kosmiczną.

Iran od czasu do czasu ogłasza udane wystrzelenie satelitów i innych statków kosmicznych. We wrześniu Iran poinformował, że wysłał w przestrzeń kosmiczną satelitę zbierającego dane. W 2013 roku Iran oświadczył, że wysłał małpę w przestrzeń kosmiczną i pomyślnie ją zwrócił.

Mówi, że jego program satelitarny jest przeznaczony do badań naukowych i innych zastosowań cywilnych. Stany Zjednoczone i inne kraje Zachodu od dawna sceptycznie odnoszą się do tego programu, ponieważ ta sama technologia mogłaby zostać wykorzystana do opracowania rakiet dalekiego zasięgu.

Czytaj więcej: Iran jest najniebezpieczniejszą beczką prochu na Bliskim Wschodzie

READ  Wokół gwiazdy, która stanie się supernową, odkryto rozszerzoną wersję Układu Słonecznego