Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Iran dożywotnio zakazuje sztangistom po uściśnięciu dłoni Izraelczykowi na podium  Wiadomości lekkoatletyczne

Iran dożywotnio zakazuje sztangistom po uściśnięciu dłoni Izraelczykowi na podium Wiadomości lekkoatletyczne

Komisja reprezentująca weteranów podnoszenia ciężarów została rozwiązana także po tym, jak obaj sportowcy pozowali do zdjęcia na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów.

Teheran, Iran – Iran dożywotnio zakazał sztangiście uprawiania sportu i rozwiązał komisję sportową po tym, jak sportowiec powitał na podium swojego izraelskiego odpowiednika.

Weteran sztangi Mostafa Rajai zajął drugie miejsce w swojej kategorii na Mistrzostwach Świata Weteranów w Podnoszeniu Ciężarów 2023 w Polsce, stając w sobotę na podium z owiniętą irańską flagą.

O krok od podium uplasował się Maxim Svirsky z Izraela, który zajął trzecie miejsce.

Obaj sportowcy uścisnęli dłonie i zrobili sobie wspólne zdjęcie, co doprowadziło do tego, że Irańska Federacja Podnoszenia Ciężarów dożywotnio zakazała Rajaee wszelkich sportów za „niewybaczalne” naruszenie.

„Stanowisko Federacji jest spójne ze stanowiskiem świętej instytucji Islamskiej Republiki Iranu” – dodał, dodając, że Rajai ma zakaz wstępu na „wszelkie obiekty sportowe” do końca życia.

Hamid Salehinia, który stał na czele drużyny podnoszenia ciężarów, również został usunięty ze swojego stanowiska, a federacja stwierdziła, że ​​komitet powołany do reprezentowania weteranów w podnoszeniu ciężarów również został rozwiązany.

Prezydent Federacji Sajjad Anoushirvani powiedział w oświadczeniu: „Oprócz przeprosin przywódcy rewolucji, rodzin męczenników i całego narodu irańskiego, obiecuję, że z pewnością nigdy nie będziemy świadkami takich incydentów w rodzinie podnoszenia ciężarów”.

Według organizatorów w mistrzostwach w podnoszeniu ciężarów odbywających się w Krakowie wzięło udział ponad tysiąc sportowców z 47 krajów.

Iran nie uznaje Izraela jako państwa i surowo zabrania wszelkich kontaktów między irańskimi i izraelskimi sportowcami.

Przez lata irańscy sportowcy odmawiali rywalizacji z Izraelczykami na zawodach i wielokrotnie byli dyskwalifikowani z turniejów lub wycofywani z zawodów z powodów zdrowotnych.

Kraj spotkał się również z krytyką i pewnymi zakazami w związku z odmową zezwolenia swoim sportowcom na rywalizację z Izraelczykami.

W 2021 roku Międzynarodowa Federacja Judo nałożyła na Iran czteroletni zakaz w tej kwestii.

READ  Płonący Haaland pokazuje Bayernowi Monachium, czego mu brakowało

Wielu irańskich sportowców uciekło pod naciskiem władz.

Wśród nich był Alireza Firouzja, geniusz szachowy, który opuścił Iran po tym, jak federacja sportowa zakazała mu udziału w mistrzostwach świata w 2019 roku w obawie, że może zmierzyć się z izraelskim przeciwnikiem. Firouzja gra teraz pod francuską banderą.