Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Inwazja na Ukrainę: Pięć mil od Kijowa to miasto jest mocno bombardowane – a cywile uciekają, jak tylko mogą |  wiadomości ze świata

Inwazja na Ukrainę: Pięć mil od Kijowa to miasto jest mocno bombardowane – a cywile uciekają, jak tylko mogą | wiadomości ze świata

Nie ma korytarza humanitarnego w Irbinie – mieście oddalonym zaledwie o pięć mil od stolicy Ukrainy.

Gdy patrzyliśmy, jak miasto jest zniszczone, z pióropuszami dymu kłębiącymi się na niebie i ryczącymi działami przeciwlotniczymi, cywile próbowali uciec, jak tylko mogli.

Widzieliśmy trochę chodzenia. Para wyszła na rowery elektryczne. Coraz więcej transportowano w ciągłych seriach pojazdów do trampoliny na przedmieściach.

Inwazja na Ukrainę: Aktualizacje na żywo

zdjęcie:
Po zbombardowaniu mostu łączącego Irbin z Kijowem pospiesznie zbudowano tymczasowy korytarz dla uciekających cywilów. Mieli wszystko, co mogli – dużo prawa

Trzymając się za ręce, trzymając zwierzęta i kilka rzeczy, setki ludzi – głównie kobiet i dzieci – ostrożnie przedzierały się przez prowizoryczny korytarz pospiesznie zbudowany po zbombardowaniu mostu łączącego Irbin z Kijowem.

Mieli wszystko, co mogli – wielu z nich to zwykła walizka wypełniona wszystkim, co mogli zapamiętać. Teraz wszyscy wyjechali.

Zanim dotarli do punktu wyjścia na przedmieściach, wielu zabrakło energii, a niektórzy pogrążyli się w niepokoju pomieszanym z ulgą.

Wielu mówiło o zobaczeniu pojazdów wojskowych i sił rosyjskich w mieście.

Pewien mężczyzna powiedział nam: „Robią wszystko”. „Nie strzelają do niczego specjalnego… po prostu strzelają wszędzie i we wszystkim”.

„Putin musi ponieść porażkę” – sześciopunktowy plan premiera dotyczący rozwiązania kryzysu przed rozmowami ze światowymi przywódcami

Smugi dymu rozrzucone na niebie nad Irbinem — zaledwie pięć mil od Kijowa
zdjęcie:
Smugi dymu rozrzucone na niebie nad Irbinem — zaledwie pięć mil od Kijowa

Jego głos złagodniał, gdy wziął głęboki oddech, by odzyskać spokój. Jego przyjaciel stał cicho obok niego, więc w pierwszej chwili nie zauważyłem, że jego ręce były związane za plecami drucianymi opaskami.

Dwaj młodzi mężczyźni zostali oskarżeni o popełnienie aktów sabotażu rosyjskiego.

– Strzelali do nas ukraińscy żołnierze – powiedział jeden z nich. „Mamy wszystkie nasze dokumenty i paszporty świadczące o tym, że nie jesteśmy Rosjanami, jesteśmy Ukraińcami”.

READ  Rosja twierdzi, że wyrzuciła brytyjski okręt wojenny z wód w pobliżu Krymu Wiadomości wojskowe

Kijów przygotowuje się do walki o życie

Dwóch młodych Ukraińców oskarżonych o bycie rosyjskimi dywersantami - jeden z nich był związany opaskami kablowymi
zdjęcie:
Dwóch młodych Ukraińców oskarżonych o bycie rosyjskimi dywersantami – jeden z nich był związany opaskami kablowymi

Żołnierz ukraiński widział ich z nami, spotykał się z mężczyznami, sprawdzał ich paszporty i zadawał kilka pytań przed przecięciem drutów i uwolnieniem.

Ukraińcy podejrzliwie patrzą na każdego młodego człowieka, który nie walczy teraz o swój kraj.

W stolicy istnieje obawa, że ​​będą następni i że to tylko kwestia czasu, kiedy siły rosyjskie podejmą próbę przedostania się do Kijowa na ich progu.

Jeden z ustawodawców, który jest teraz częścią regionalnej armii kraju, dołączył do rosnącego chóru Ukraińców – w tym prezydenta – którzy wzywają do wprowadzenia strefy zakazu lotów w coraz ostrzejszych warunkach.

Gdzie idą uchodźcy?

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Bombardowanie podczas reportażu na niebie

Igor Czerniajew powiedział nam: „Jesteśmy na naszej ziemi, w naszym kraju i będziemy walczyć o ten kraj, w każdym mieście, w każdym mieście, na każdej ulicy każdego budynku. Jesteśmy gotowi. strona i Bóg wie najlepiej i wygramy.”

Ale prawie wszyscy, z którymi rozmawiamy, mówią nam to samo, że potrzebują społeczności międzynarodowej, aby powiązać ich słowa poparcia z działaniem.

Były prezydent Petro Poroszenko powiedział: „Dlatego potrzebujemy strefy zakazu lotów. Widzisz, że Putin atakuje dzieci. Putin atakuje osoby starsze. Putin atakuje kobiety. To przestępstwo wojskowe”.

Jak dotąd społeczność międzynarodowa raczej nie będzie chciała ryzykować eskalacji kryzysu poprzez narzucenie nad krajem strefy zakazu lotów, co może prowadzić do bezpośredniego zaangażowania z rosyjskimi samolotami w celu jego wyegzekwowania.

Czytaj więcej:
Wstrząsająca relacja zespołu Sky News o ich brutalnej zasadzce na Ukrainie w tym tygodniu
Wyczerpane kobiety i dzieci w namiotach po ucieczce z wojny Putina
Młoda matka pada w ramiona swojego chłopaka po tym, jak dziecko zginęło w rosyjskim ataku rakietowym

READ  Statek wycieczkowy osiadł na mieliźnie w Arktyce na Grenlandii, pozostawiając setki pasażerów bez opieki