Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Inwazja na Ukrainę: Co warto wiedzieć, gdy Putin ostrzega przed energią jądrową?

Inwazja na Ukrainę: Co warto wiedzieć, gdy Putin ostrzega przed energią jądrową?

Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w niedzielę swoje siły nuklearne w stan pogotowia w związku z bezprecedensową eskalacją napięć z Zachodem. Potężna konwencjonalna ofensywa wojskowa Rosji na Ukrainę wkroczyła w czwarty dzień walki na ulicach Charkowa, drugiego co do wielkości miasta w kraju.

Oto co trzeba wiedzieć o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i kryzysie bezpieczeństwa w Europie Wschodniej:

Rosja stawia siły nuklearne w stan pogotowia

W szokującym posunięciu, które natychmiast ujawniło obawy wielu ludzi, którzy zostali na stałe pochowani pod koniec zimnej wojny, Putin nakazał wyposażenie rosyjskiej broni jądrowej w celu zwiększenia gotowości do jej wystrzelenia.zaostrzając napięcia z Europą i Stanami Zjednoczonymi w związku z konfliktem, który niebezpiecznie rozprzestrzeni się poza nieistniejący Związek Radziecki.

Rosyjski prezydent poprosił swojego ministra obrony i szefa sztabu generalnego armii o wprowadzenie nuklearnych sił odstraszania do „specjalnego reżimu służby bojowej”.

Powiedział, że główne mocarstwa NATO wydały „agresywne oświadczenia” wobec Rosji, oprócz surowych sankcji gospodarczych i odłączenia wiodących rosyjskich banków od systemu bankowego Swift.

Rozmowy z Rosją i Ukrainą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po odrzuceniu oferty Putina na spotkanie w białoruskim mieście Hummel ze względu na pomoc Białorusi w rosyjskim ataku wyraził zgodę na wysłanie delegacji ukraińskiej na spotkanie z jego rosyjskimi odpowiednikami w bliżej nieokreślonym czasie i miejscu na granicy białoruskiej.

Informacja ta pojawia się kilka godzin po tym, jak Rosja ogłosiła, że ​​jej delegacja udała się na Białoruś w oczekiwaniu na rozmowy. Ukraińscy urzędnicy początkowo odrzucili ten ruch, mówiąc, że jakiekolwiek rozmowy musiałyby się odbyć gdzie indziej niż na Białorusi, kraju, który pozwolił Rosji wykorzystać swoje terytorium jako trampolinę do inwazji na Ukrainę.

Zełenski, który odmówił rezygnacji ze stolicy Ukrainy, wybrał Kijów, Warszawę, Bratysławę, Stambuł, Budapeszt czy Baku jako alternatywne miejsca rozmów przed akceptacją granic Białorusi.

Kreml dodał później, że premier Izraela Naftali Bennett zaoferował pomoc w mediacji zakończenia walk w rozmowie z Putinem. Nie powiedział, czy rosyjski przywódca się zgodził.

Zwalczanie rozprzestrzeniania się broni na Ukrainie

READ  Tysiące demonstrują na rzecz równości LGBT w stolicy Polski

Podejmując próbę oblężenia stolicy Ukrainy, Kijowa, siły rosyjskie skoncentrowały się na odcięciu południowego wybrzeża kraju i odizolowaniu go od morza, jednocześnie badając wewnętrzną obronę Charkowa, drugiego co do wielkości miasta w kraju.

Ukraińcy obudzili się w niedzielę do walk ulicznych w północno-wschodnim mieście liczącym 1,4 mln zaledwie 20 kilometrów na południe od granicy z Rosją. Władze regionalne poinformowały, że siły ukraińskie starły się z siłami rosyjskimi w mieście i zabroniły cywilom opuszczać swoich domów.

Bezpośredni stan rosyjskiego natarcia był niepewny, ale Ukraińcy masowo zgłaszali się na ochotnika do walki u boku jednostek regularnej armii, obrona miasta wydawała się stawiać twardy opór. Po zakazie opuszczania kraju mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat ukraińscy urzędnicy poinformowali w niedzielę, że zwolnili więźniów z doświadczeniem wojskowym, którzy chcieli chwycić za broń dla swojego kraju.

Rosyjski atak naziemny nastąpił po tym, jak Rosjanie wysadzili gazociąg w Charkowie, według ukraińskich urzędników, którzy kazali mieszkańcom zakrywać okna mokrą szmatką z powodu „katastrofy ekologicznej”, jaką spowodował.

Około dwie trzecie rosyjskich sił rozmieszczonych wokół Ukrainy wkroczyło teraz na Ukrainę, a Rosja wystrzeliła w jej kierunku prawie 320 pocisków, powiedział wysoki rangą urzędnik USA ds. Obrony. Urzędnik powiedział, że rosyjskie siły borykają się z problemami logistycznymi i brakiem paliwa.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że podczas gdy nocne potyczki w Kijowie były mniej intensywne niż w piątek wieczorem, siły rosyjskie próbowały okrążyć miasto. Stolica pozostaje zamknięta po tym, jak burmistrz zarządził godzinę policyjną od godziny 17:00 w sobotę do 8 rano w poniedziałek.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział Associated Press w niedzielę, że niektórzy z rosyjskich napastników znajdują się w promieniu 20 kilometrów (12 mil) od centrum miasta i że obawia się przedłużonego oblężenia.

W tej chwili mamy prąd, teraz mamy wodę i ogrzewanie w naszych domach. „Ale infrastruktura została zniszczona… Myślę, że nie mamy dużo czasu” – powiedział Kliczko.

Wielu Ukraińców uciekło, a niektórzy wrócili do walki

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców poinformowała, że ​​osoby uciekające przed największym konfliktem zbrojnym w Europie od czasów II wojny światowej zwiększyły swoją liczbę do 368 000 Ukraińców, w większości kobiet i dzieci. Ta liczba jest ponad dwukrotnie wyższa od szacunków agencji z poprzedniego dnia.

READ  Południowoafrykańska młodzież potrzebuje lepszych możliwości wniesienia wkładu w gospodarkę

Linia pojazdów na granicy polsko-ukraińskiej ciągnęła się 14 kilometrów (8,7 mil), a uciekający musieli znosić długie oczekiwanie w mrozie przez całą noc. Według polskich urzędników do samej Polski przedostało się ponad 100 000 osób. Według węgierskich urzędników kolejne 66 000 uchodźców wjechało na Węgry, z czego ponad 23 000 przybyło tylko w sobotę.

W pędzie do ucieczki przed bombami i czołgami kilku odważnych mężczyzn i kobiet udało się do domu, by bronić Ukrainy. Na przejściu granicznym w południowej Polsce dziennikarze Associated Press rozmawiali z ludźmi w kolejce pod prąd. Wśród nich było 20 ukraińskich kierowców ciężarówek, którzy pracowali w Europie i chcieli stawić czoła walkom.

Świat zmierza, by jeszcze bardziej ukarać Rosję

Po ogromnych sankcjach gospodarczych Unia Europejska postanowiła zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych i sfinansować dostawy broni na Ukrainę A także celować w prokremlowskie media, które rozpowszechniają dezinformację o inwazji.

„Zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla Rosjan” – powiedziała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Powiedziała również, że komisja chciała „po raz pierwszy w historii” sfinansować zakup i dostawę broni do zaatakowanego hrabstwa będącego stroną trzecią. Ministrowie spraw zagranicznych UE spotykają się i oczekuje się, że poprą plan.

Japonia dołączyła do Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich, oddzielając główne rosyjskie banki od międzynarodowego systemu komunikatów finansowych SWIFT. Japonia wyśle ​​też 100 milionów dolarów w ramach nadzwyczajnej pomocy humanitarnej na Ukrainę.

Niemcy zapowiadają poważną transformację wojskową

Dzień po tym, jak Niemcy, motor gospodarczy Unii Europejskiej, ogłosiły, że wyślą pomoc wojskową na Ukrainę, niemiecki kanclerz Olaf Schulz powiedział, że jego rząd zwiększy wydatki na obronę, aby ją przezbroić w obliczu niepewności co do ambicji Putina. Posunięcie to pokazało, jak rosyjska inwazja na Ukrainę podważyła dziesięciolecia europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony.

READ  Mniej ilości dla Jonaprince i Idared w nadchodzącym polskim sezonie jabłkowym

Schulz zobowiązał się przeznaczyć 100 miliardów euro (113 miliardów dolarów) na specjalny fundusz dla swoich sił zbrojnych, który zwiększyłby niemieckie wydatki na obronność o ponad 2% produktu krajowego brutto, spełniając od dawna postulat sojuszników z NATO, aby największa gospodarka Europy zrobiła więcej dla bezpieczeństwo kontynentu.

Niemcy ogłosiły w sobotę, że wyślą na Ukrainę 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet ziemia-powietrze Stinger. Broń ta jest uzupełnieniem 400 niemieckiej broni przeciwpancernej, którą Niemcy zgodziły się również wysłać z Holandii.

Stany Zjednoczone zobowiązały się również do udzielenia Ukrainie dodatkowych 350 milionów dolarów pomocy wojskowej, w tym broni przeciwpancernej, kamizelek kuloodpornych i broni strzeleckiej.

Rosjanie są przeciw wojnie

Wbrew policyjnym represjom protestujący maszerowali przez centra miast od Moskwy po Syberię, skandując „Nie dla wojny!”

W Sankt Petersburgu, gdzie kilkaset osób zgromadziło się w centrum miasta, policja w pełnej sile łapała jednego protestującego po drugim i wciągała ich do policyjnych ciężarówek, chociaż demonstracja była pokojowa. Na filmie z Moskwy policja rzuciła kilka protestujących kobiet na ziemię, zanim je odciągnęła.

Według organizacji prawniczej OVD-Info, która śledzi aresztowania polityczne, policja w niedzielną noc aresztowała co najmniej 1474 Rosjan w 45 miastach w związku z demonstracjami antywojennymi tego dnia, co zwiększyło całkowitą liczbę aresztowań w ciągu ostatnich kilku dni do ponad 5000.

„Mam dwóch synów i nie chcę ich oddać temu krwawemu potworowi. Wojna jest tragedią dla nas wszystkich” – powiedział Associated Press 48-letni Dmitrij Malcew, który dołączył do wiecu w Petersburgu.

___

Przeczytaj także tutaj o roli, jaką odgrywa religia w konflikcie.

___

Pisarze Associated Press Around the World przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relacje AP dotyczące napięć między Rosją a Ukrainą na https://apnews.com/hub/russia-ukraine