Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Inicjatywa Trójmorza i realizacja polityki zagranicznej klasy średniej

Od czasu objęcia urzędu Prezydent Joseph Biden awansował A. Polityka zagraniczna klasy średniej, Co jest kluczową obietnicą ścieżki kampanii. Według doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana oznacza to, że „wszystko, co robimy z naszą polityką zagraniczną i naszym bezpieczeństwem narodowym, będzie mierzone podstawowym miernikiem: czy to uczyni życie lepszym, bezpieczniejszym i łatwiejszym dla pracujących rodzin?”. Istnieje wiele potencjalnych możliwości osiągnięcia celu administracji Bidena, jakim jest polityka zagraniczna, która działa w interesie wszystkich Amerykanów. Jedną z opcji jest eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA do krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które tworzą Inicjatywę Trójmorza.

Dziś Stany Zjednoczone to świat Największy producent gazu ziemnego. Aby móc eksportować gaz ziemny za granicę, musi zostać skroplony i przetransportowany statkiem do wyspecjalizowanych terminali importowych, których budowa kosztuje miliardy dolarów. Kontynuując otwieranie rynków gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, prezydent Biden ma szansę wywiązać się z obietnicy złożonej Amerykanom w całym kraju.

Inicjatywa Trójmorza

Plik Inicjatywa Trójmorza Składa się z 12 krajów Który dotyka Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego i Czarnego. To regionalna współpraca skupiona na budowaniu krajowej infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej. Założona w 2016 roku Prezydent Polski Andrzej Duda, a następnie prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovi, ma na celu zlikwidowanie luki infrastrukturalnej w Europie istniejącej od zakończenia zimnej wojny. Inicjatywa organizuje obecnie coroczne szczyty biznesowe i fora, Identyfikuje projekty Stymulowanie wzrostu gospodarczego i „poziomu dysproporcji regionalnych”, np. Terminal LNG w Chorwacka wyspa Kirk; Stacja LNG przy ul Paldeski, Estonia; Stacja LNG przy ul Skollet, Łotwa; Kup Zbiornikowiec LNG Na terminal LNG w Kłajpedzie na Litwie; I Kilka rurociągów Przez strefę, która umożliwiłaby transport amerykańskiego LNG przez Unię Europejską Najszybciej rozwijający się blok gospodarczy.

Administracja Trumpa zobowiązała się Do miliarda dolarów Do Rich Seas Investment Fund, funduszu komercyjnego utworzonego w celu zarządzania inwestycjami infrastrukturalnymi i kierowania pieniędzy na projekty priorytetowe. Biorąc pod uwagę potencjał tych projektów w zakresie tworzenia rynków dla amerykańskiego LNG, Premier RP Morawiecki Ma rację, mówiąc, że inwestycja miliarda dolarów to „maleńka suma pieniędzy dla Stanów Zjednoczonych”. Waszyngton powinien więcej inwestować. Inwestując w potrzeby infrastrukturalne krajów od Estonii po Bułgarię, Stany Zjednoczone odnotują bezpośrednie zwroty w stanach od Teksasu po Maryland.

READ  Polski rynek meblarski znajduje się na ścieżce wzrostu i oczekuje się, że tak będzie

LNG i klasa średnia

Międzynarodowa Federacja Inżynierów Operacyjnych napisała 66 krajowego biznesmena Jamesa Kunza V. Pittsburgh Post-Gazette „Przemysł gazu ziemnego był darem niebios, ponieważ pomógł zwiększyć zatrudnienie dzięki pensjom zapewniającym utrzymanie rodziny i dobrym zasiłkom”.

Wzrost eksportu gazu ziemnego zapewnia znaczne korzyści rodzinom pracującym. 2018 Raport Na temat wpływu eksportu LNG, wykonanego przez NERA Economic Consulting dla Departamentu Energii, stwierdziła, że ​​„wszystkie scenariusze [considered] Poprawia się samopoczucie przeciętnej amerykańskiej rodziny ”.

Realistyczny wpływ LNG na społeczeństwa klasy średniej w całym kraju jest znaczący. 2019 papier w American Economic Review Stwierdzono, że zwiększona produkcja ropy naftowej i gazu ziemnego charakteryzuje się wzrostem dochodu brutto o 3,3 do 6,1 procent, wzrostem zatrudnienia o 3,7 do 5,5 procent, wzrostem cen mieszkań o 5,7 procent i wzrostem czynszów o 2,9 procent. Nawet biorąc pod uwagę potencjalne negatywne skutki dla społeczeństwa, w artykule stwierdzono, że „luksus netto zezwolenia na szczelinowanie hydrauliczne wydaje się być znaczący i pozytywny dla społeczności lokalnych”.

Ponadto właściciele ziemscy w stanach posiadających gaz ziemny są również opłacani za korzystanie ze swojej nieruchomości. Jeremy Weber, ekonomista z Uniwersytetu w Pittsburghu, powiedział Baltimore Sun „Ludzie mieszkający w bogatych w gaz obszarach Pensylwanii otrzymali w 2018 roku około 1 miliarda dolarów przychodów z gazu ziemnego”.

Eksport LNG do Trójmorza – rozbudowa i ulepszanie infrastruktury LNG w tych krajach – zwiększy przychody gospodarek ropy łupkowej w całym kraju.

Rola klasy średniej w czystej energii

Prezydent Biden Wierzy Kryzys klimatyczny to „szansa na stworzenie milionów dobrze płatnych miejsc pracy na całym świecie w innowacyjnych sektorach”. Obejmuje to przemysł LNG. Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm Dodaj „Istnieje możliwość zatrudnienia i ciągła szansa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w dziedzinie LNG”. Zwiększenie eksportu LNG może być ekonomicznie odpowiedzialną decyzją dla planety.

READ  Trudności gospodarcze w dalszym ciągu wpływają na działalność HHLA

Teraz jest wyjątkowy czas, aby skorzystać z szansy, jaką stwarza Europa Środkowo-Wschodnia, szukając sposobów na zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiego gazu i odejście od brudnego węgla. Zamiast mówić amerykańskiej klasie średniej, że są częścią problemu, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, prezydent Biden mógłby poprosić ich, aby byli częścią rozwiązania i osiągali zyski, robiąc to.

Cel porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 ° C, można osiągnąć tylko wtedy, gdy świat tak się stanie Wycofywanie węgla do 2030 r. Trzy morza, takie jak Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia i Słowenia, planują dalsze wykorzystywanie węgla po założeniu celu na 2030 r. Polska pozostaje największym użytkownikiem i producentem węgla w Unii Europejskiej. Historycznie rzecz biorąc, wykorzystanie LNG w Europie doprowadziło do powstania A. Zmniejszenie zużycia węgla drzewnego.

Chociaż preferowane może być natychmiastowe przejście na odnawialne źródła energii, w kontekście Europy Środkowej i Wschodniej rozsądnie jest rozważyć jedno z ulubionych wyrażeń prezydenta Bidena: „Nie porównuj mnie z Bogiem Wszechmogącym, porównuj mnie z alternatywą”.

według Raport Wydany przez Zgromadzenie Parlamentarne NATO, „Szereg sieci elektroenergetycznych w Europie Środkowej i Wschodniej jest starych i przestarzałych, nie radzą sobie z energią odnawialną i cierpią z powodu niekontrolowanych cyklicznych przepływów. Obecna infrastruktura jest lepiej dostosowana do LNG.

Ostatecznie inwestycje w LNG i odnawialne źródła energii muszą być koordynowane. Biorąc jednak pod uwagę ilość czasu i inwestycji potrzebnych do przekształcenia regionu Trójmorza w odnawialne źródła energii, LNG może pomóc w zapewnieniu pomostu czystej energii dla przyszłości bezemisyjnej.

Jak na przykład Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Napisał kiedyś: „Gaz będzie odgrywał rolę w przejściu na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, w szczególności przy pełnym wykorzystaniu potencjału przystępnego cenowo LNG”.

W ramach inicjatywy Trójmorza Stany Zjednoczone mają szansę zbudować amerykańskie rynki eksportowe czystej energii i zabrać ze sobą klasę średnią.

READ  Dlaczego małe nie jest piękne, jeśli chodzi o rozwój?

Opinie wyrażone w tym artykule są wyłącznie opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Foreign Policy Research Institute, bezpartyjną organizację, która stara się publikować dobrze uargumentowane, zorientowane na politykę artykuły na temat polityki zagranicznej USA i priorytetów bezpieczeństwa narodowego.