Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Inflacja popycha globalne firmy na wschód w Europie w poszukiwaniu oszczędności

Inflacja popycha globalne firmy na wschód w Europie w poszukiwaniu oszczędności

PRAGA/WARSZAWA (Reuters) – Firmy z Europy Środkowej, które świadczą zdalne, tanie usługi biznesowe dla międzynarodowych korporacji, zwiększają plany ekspansji, ponieważ rosnąca inflacja zmusza firmy globalne do zwiększania pracy w regionie w celu obniżenia kosztów i zwiększenia marż.

Od Pragi i Warszawy po Budapeszt zachodnie firmy od dawna starają się pozyskać dużą pulę wykształconych, międzynarodowych pracowników do usług biznesowych offshore lub offshore, takich jak tworzenie oprogramowania, zarządzanie, obsługa płac i badania dla głównych klientów w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Teraz, chociaż różnica płac się zmniejsza, a koszty rosną szybciej niż w Europie Zachodniej, centra usług biznesowych w Europie Środkowej, które rozkwitły podczas pandemii, absorbują więcej pracowników, ponieważ inne sektory, takie jak producenci, wycofują się z powodu wojny na Ukrainie i rosną koszty energii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Weźmy na przykład Pure Storage w Dolinie Krzemowej (PSTG.N). Producent sprzętu i oprogramowania do obsługi danych flash powiedział we wrześniu, że podwoił liczbę inżynierów w swoim centrum w Pradze i planuje podwoić ją ponownie w 2023 r. i ponownie w 2024 r., powiedział Reuterowi Paul Melmon, prezes Czeskiego Centrum.

„Zatrudnienie inżyniera w Pradze jest bardziej opłacalne niż w Mountain View, nawet przy inflacji”, powiedział Melmon i powiedział, że zróżnicowana siła robocza jest jedną z atrakcji Pragi, gdzie Pure Storage zatrudnia kilkuset pracowników.

„Jeśli zaczniemy tutaj jako eksperyment, eksperyment działa”.

Inflacja przyciąga nowych inwestorów

Sektor usług biznesowych wyrósł z prawie zera 25 lat temu w branżę, która zatrudnia prawie 800 000 pracowników w Europie Środkowo-Wschodniej i jest coraz ważniejszą siłą napędową lokalnych gospodarek.

Badanie przeprowadzone przez Czeskie Stowarzyszenie Liderów Usług Biznesowych, grupę branżową reprezentującą sektor, łączy wzrost zatrudnienia o 11% w 2022 i 13% w 2023.

„Wraz z rosnącą inflacją na Zachodzie, w tym regionie pojawia się coraz więcej inwestorów, którzy tworzą nowe centra i rodzaje usług”, powiedział Jonathan Appleton, dyrektor zarządzający ABSL Czechy.

READ  Inicjatywa „Światło włączone” ma na celu walkę z wolnymi miejscami w witrynach sklepowych w Wiosce Słowiańskiej – Ziemia

Luka płacowa zmniejszyła się w ostatnich latach, ponieważ wzrost gospodarczy w krajach takich jak Polska i Czechy przewyższał wzrost w krajach zachodnich. Jednak firmy i eksperci twierdzą, że koszty zatrudnienia w regionie nadal wahają się od około 30% do nawet 50% mniej, w zależności od stanowiska.

Możliwość świadczenia pracy zdalnej napędzała sektor podczas pandemii, a teraz wysoka inflacja na dużych rynkach, takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Francja, ponownie wykorzystuje mocne strony regionu.

„Zbliżają się nowe inwestycje, ponieważ centra usług wspólnych dla biznesu oferują sposób na zapewnienie grupie większych oszczędności kosztów, gdy na rynku panuje inflacja i presja” – powiedział Adam Gamiol, partner w krakowskiej PwC.

W Polsce, która zatrudnia ponad 400 tys. osób w usługach biznesowych, oczekuje się, że do końca pierwszego kwartału 2023 r. sektor osiągnie roczną stopę wzrostu zbliżoną do 8%, pomimo dwucyfrowego wzrostu płac od lutego, inflacji na poziomie 17,2% i wojna na sąsiedniej Ukrainie.

Inflacja w Czechach wynosi 18% i jest również wyższa niż średnia w strefie euro, która przekroczyła wcześniejsze oczekiwania, osiągając we wrześniu poziom 10,0%, nowy rekord napędzany cenami żywności i energii, który podkreśla zachętę dla firm do obniżania kosztów.

„Silna presja płacowa przy wyższych płacach na rynkach takich jak Niemcy i Francja powoduje wzrost kosztów pracy do takiego poziomu, że trudno jest osiągnąć wydajność” – powiedział Reuterowi Łukasz Gypsky, dyrektor generalny operatora call center Teleperformance Polska.

„W Polsce mamy wielu młodych ludzi, którzy uczą się, studiują i znają języki obce, więc potencjał wzrostu jest ogromny i napędza go również wysoka inflacja na Zachodzie…”

Lokalizacje w Europie Środkowo-Wschodniej Inne centra światowe

Inne globalne obszary outsourcingu zaczęły borykać się z problemami. W Indiach eksporterzy IT, tacy jak TCS, Wipro i Infosys, którzy stanowią większość krajowego sektora usług biznesowych, w ciągu ostatnich kilku kwartałów musieli zmierzyć się z niskimi marżami zysku, próbując zatrzymać pracowników w obliczu gwałtownego wzrostu liczby talentów w całym sektorze.

READ  Rozpoczęcie budowy flagowego polskiego projektu biurowego firmy Lincoln Real Estate

Jednak w Europie Środkowej, gdzie oczekuje się, że czeski PKB wyniesie 2,3% w 2022 r., a następnie zwolni do 1,1% w 2023 r., a polska gospodarka ma spowolnić z 4,7% w 2022 r. do 1,4% w 2023 r., dostawcy usług biznesowych oferują wspólny jasny punkt ekonomiczny .

W Comdata, która zatrudnia 1500 pracowników w Czechach i na Węgrzech z liniami telefonicznymi, rosnąca inflacja i koszty zachodnich firm sprawiają, że biznes kwitnie. Szef regionalny grupy, Jan Nidelnik, powiedział, że firma planuje zwiększyć swój grafik o około 300 pracowników w 2022 i 2023 roku.

„Ponieważ coraz więcej firm stara się obniżać koszty pracy, przeniesie usługi z Europy Zachodniej” – powiedział Nidelnik Reuterowi.

„W ciągu ostatnich dwóch lub trzech miesięcy obserwowałem, że przetargi na stanowiska mówiące po niemiecku, francusku, hiszpańsku i angielsku szybko rosną. I ten trend będzie się utrzymywał”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdanie Monsefa Fengatela z Bangalore, redagowanie przez Marka Johna i Hugh Lawsona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.