Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Indonezja została pozbawiona organizacji Mistrzostw Świata U-20 przez FIFA

Indonezja została pozbawiona organizacji Mistrzostw Świata U-20 przez FIFA

Zurych Indonezja została pozbawiona udziału w mistrzostwach świata mężczyzn do lat 20 w środę, zaledwie osiem tygodni przed rozpoczęciem turnieju, z powodu zamieszania politycznego związanego z udziałem Izraela.

— powiedziała FIFA Indonezja została wykluczona z organizacji 24-drużynowego turnieju, który miał się rozpocząć 20 maja „ze względu na obecne okoliczności”, bez szczegółowego wyjaśnienia.

Decyzja zapadła po spotkaniu w Doha między prezydentem FIFA Giannim Infantino a prezesem Indonezyjskiego Związku Piłki Nożnej Ericem Thuhirem.

W czerwcu ubiegłego roku Izrael zakwalifikował się do swoich pierwszych Mistrzostw Świata FIFA U-20. Ale udział tego kraju w piątkowym losowaniu na Bali wywołał w tym miesiącu sprzeciw polityczny.

Indonezja jest najbardziej zaludnionym krajem z większością muzułmańską, który nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, a jednocześnie publicznie popiera sprawę palestyńską.

Gospodarz Indonezji stanął pod znakiem zapytania w niedzielę, kiedy FIFA przełożyła losowanie.

Nie było wiadomo, kto teraz może być gospodarzem turnieju, który miał się odbyć na sześciu stadionach w Indonezji. Podobno goszczeniem zainteresowana jest Argentyna, która nie zakwalifikowała się do turnieju.

„Nowy gospodarz zostanie ogłoszony tak szybko, jak to możliwe, a daty turniejów pozostają niezmienione” – poinformowała FIFA.

Indonezyjski Związek Piłki Nożnej może podlegać dalszej dyscyplinie ze strony FIFA. Zakaz może spowodować, że Indonezja odpadnie z azjatyckich kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2026, które rozpoczną się w październiku.

Wydawało się, że w środę FIFA odrzuciła całą winę od Thuhira, byłego prezesa włoskiego klubu Inter Mediolan – drużyny, którą wspiera Infantino – i byłego współwłaściciela Philadelphia 76ers.

Zarząd powiedział, że personel FIFA będzie kontynuował pracę w Indonezji w nadchodzących miesiącach „pod przewodnictwem prezydenta Thuhira”.

Indonezyjska piłka nożna i władze publiczne zatwierdziły wymagania FIFA dotyczące organizacji w 2019 r. przed wyborem kraju na organizację Mistrzostw Świata FIFA U-20 w 2021 r. Pandemia koronawirusa wymusiła przełożenie turnieju o dwa lata.

READ  Fascynujące doświadczenie tego, jak seksizm i rasizm wpływają na sposób, w jaki oglądamy sport

Ale — powiedział we wtorek wieczorem prezydent Indonezji Joko Widodo Że jego administracja sprzeciwiła się udziałowi Izraela. Powiedział obywatelom, że kraj zgodził się gościć, zanim wiedział, że Izrael się zakwalifikuje.

Izrael zakwalifikował się, docierając do półfinału Mistrzostw Europy UEFA do lat 19. Zespół przegrał w tym finale z Anglią.

Izrael gra w Europie jako członek UEFA po opuszczeniu Azjatyckiej Konfederacji Piłki Nożnej w latach 70. ze względów politycznych i bezpieczeństwa.

FIFA określiła mistrzostwa świata mężczyzn do lat 20 jako „turniej dla gwiazd jutra”.

Diego Maradona, Lionel Messi i Paul Pogba to poprzedni zwycięzcy oficjalnej nagrody gracza turnieju, a Erling Haaland został królem strzelców edycji 2019.

___

Więcej z AP soccer: https://apnews.com/hub/soccer i https://twitter.com/AP_Sports

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany bez pozwolenia.