Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Indie i Polska przeprowadzają 10. rundę konsultacji MSZ, omawiają kwestie regionalne i globalne

Indie i Polska przeprowadzają 10. rundę konsultacji MSZ, omawiają kwestie regionalne i globalneANI |
Zaktualizowano:
13 grudnia 2022 00:54 IST

Nowe Delhi [India]13 grudnia (ANI): Indie i Polska odbyły 10. rundę konsultacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie 12 grudnia. Podczas spotkania obie strony omówiły kwestie regionalne i międzynarodowe, w tym Indo-Pacyfik, wydarzenia w krajach sąsiadujących z Indiami oraz konflikt na Ukrainie. , współpracę na forach wielostronnych, w tym ONZ, oraz reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Oba kraje dostrzegły potencjał dwustronnych relacji handlowych i inwestycyjnych. Według komunikatu prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dwustronna wymiana handlowa między Indiami a Polską odnotowuje stały wzrost w ostatnich latach i ma osiągnąć 4,3 mld USD w 2021 roku. MEA zauważyła, że ​​indyjskie firmy zainwestowały ponad 3 miliardy dolarów. W Polsce polskie inwestycje w Indiach wynoszą 700 mln USD.
Podczas spotkania Indie i Polska określiły rolnictwo, przetwórstwo żywności, technologie informacyjne i zieloną transformację jako obszary zainteresowania dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych. Obie strony wyraziły zadowolenie z szóstej rundy rozmów na posiedzeniu Indyjsko-Polskiej Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które odbyło się w październiku 2022 roku.
Spotkaniu przewodniczył Sanjay Verma, sekretarz (Zachód) Ministerstwa Spraw Zagranicznych Indii. Stronę polską reprezentował Marcin Przydacz, Podsekretarz Obrony, Ameryki, Azji i Polityki Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Indie i Polska podpisały umowę o zajęciu opiekuńczym członków rodzin misji i placówek dyplomatycznych. Oba kraje zgodziły się na przeprowadzenie kolejnej rundy konsultacji MSZ w New Delhi w dogodnych dla obu stron terminach.
W komunikacie prasowym wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych czytamy: „Indie i Polskę łączy wieloletnia przyjaźń o powiązaniach historycznych. Konsultacje były okazją do przeglądu programu współpracy dwustronnej w różnych dziedzinach. Obie strony wymieniły poglądy na tematy regionalne i międzynarodowe wspólnego interesu”.
11 listopada Minister Spraw Zagranicznych dr S. Jaishankar złożył rządowi i narodowi polskiemu życzenia z okazji Święta Niepodległości. W tweecie Jaishankar wyraził nadzieję, że „historyczna przyjaźń” między krajami będzie nadal rosła.
Dr S Jaishankar napisał na Twitterze: „Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości dla FM @RauZbigniew oraz rządu i narodu polskiego. Mam nadzieję, że nasza historyczna przyjaźń będzie się nadal rozwijać”.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że Polska pomogła Indiom w „Operacji Ganga”. „Operacja Ganga” była operacją ewakuacyjną rozpoczętą przez rząd Indii w celu ewakuacji obywateli Indii z Ukrainy po tym, jak Rosja rozpoczęła ofensywę 24 lutego. (ANI)

READ  Polska przygotowuje się na powódź ukraińskich uchodźców - POLITICO