Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Inauguracja gazociągu między Polską a Słowacją

Inauguracja gazociągu między Polską a Słowacją

W dniu dzisiejszym zostało otwarte połączenie gazowe między Polską a Słowacją. Łączy sieci gazowe obu krajów, zapewniając przystępne ceny i dywersyfikując kanały dostaw. Jego ukończenie stanowi kamień węgielny korytarza infrastruktury gazowej Północ-Południe między Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Egejskim, wschodnią częścią Morza Śródziemnego i Morzem Czarnym. Gazociąg, o łącznej długości około 165 km, był projektem będącym przedmiotem wspólnego zainteresowania na lata 2013-2021 i otrzymał ponad 100 mln EUR dofinansowania ze środków UE za pośrednictwem instrumentu „Łącząc Europę”, co stanowi 40% kosztów projektu. .

Komisarz ds. energii Kadri Simpson powiedział:

Gratuluję operatorom systemów przesyłowych Gas-System i Ustream oraz rządom Polski i Słowacji sprawnej współpracy i realizacji projektu w trudnych warunkach. To połączenie międzysystemowe znacznie poprawi bezpieczeństwo dostaw UE i odporność naszego systemu energetycznego, zgodnie z naszymi celami REPowerEU.

Celem projektu jest zmniejszenie zależności krajów UE od jednego dostawcy gazu ziemnego, otwarcie dostępu do nowych źródeł dostaw do Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, ułatwienie rynku między Europą Północną i Południową oraz zwiększenie regionalnej koordynacji i integracji gazu. Rynki.

Powiązane linki

READ  Członkowie parlamentu polskiego Sądu Najwyższego ok. Prezes banku – Pierwsza wiadomość