Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Imran Khan: premier Pakistanu upadł po utracie zaufania do głosowania | wiadomości ze świata

Pakistański premier Imran Khan został obalony po utracie wotum nieufności, kończąc kryzys konstytucyjny, gdy próbował pozostać u władzy.

Politycy opozycji złożyli propozycję w minioną niedzielę i Pan Khan odpowiedział rozwiązaniem parlamentu i rozpisaniem przedterminowych wyborów Posunięcie, które później Sąd Najwyższy uznał za niezgodne z prawem.

Głosowanie odbyło się z powodu zarzutów o niegospodarne i polityczne zarządzanie, które przeciwnicy obwiniali o nieożywienie gospodarki i walkę z korupcją.

zdjęcie:
Pakistańscy liderzy opozycji, Bilawal Bhutto Zardari, w centrum i Shahbaz Sharif, z prawej, skrytykowali Khana. Zdjęcie: AP

Pan KhanAbsolwent Oksfordu i były gwiazdor krykieta, doszedł do władzy w 2018 roku, ale niedawno stracił większość parlamentarną i został opisany przez prominentną gazetę jako „tak dobry jak on”.

Oskarżył swoich przeciwników o zmowę ze Stanami Zjednoczonymi w celu usunięcia go, ale nie dostarczył żadnych dowodów, wzywając ludzi do wyjścia na ulice w ten weekend w proteście.

Przygotowanie do głosowania było burzliwe w pakistańskim parlamencie, ponieważ członkowie partii pana Khana próbowali zapobiec postępowi głosowania.

Politycy opozycji oskarżyli go o zdradę stanu, próbując podważyć wniosek Sądu Najwyższego.

Khan spotykał się z wyższymi rangą wojskowymi, budząc obawy, że spróbuje wprowadzić stan wojenny, aby zachować władzę.

Sędzia Główny Pakistanu z kolei przygotował Sąd Najwyższy do uznania rządu za lekceważący sąd, jeśli nie dopuści do wysłuchania wotum zaufania przed północą.

Partiom opozycyjnym udało się uzyskać 174 głosy od 342 członków za wotum nieufności. Według agencji Reuters, w operacji było obecnych kilku polityków z rządzącej partii pana Khana.

Lider opozycji Shahbaz Sharif – brat uwięzionego byłego premiera Nawaza Sharifa – ma zostać tymczasowym premierem.

Opozycja zapowiedziała, że ​​najwcześniej w październiku odbędą się wybory parlamentarne.

Dramat zagroził nową niestabilnością polityczną 220 milionów ludzi uzbrojonych w broń jądrową.

Na ulicach stolicy, Islamabadzie, znajdowała się ciężka policja i paramilitarna obecność, z kontenerami używanymi do blokowania dróg.

READ  Kim Dzong Un buduje nowe pałace, podczas gdy Korea Północna głoduje

Żaden premier nie zakończył pełnej pięcioletniej kadencji, odkąd kraj uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1947 roku.

Wojsko Pakistanu rządziło krajem bezpośrednio przez prawie połowę swojej 75-letniej historii, obalając kolejne demokratycznie wybrane rządy.

Przez resztę tego czasu pośrednio manipulowała wybranymi rządami zza kulis.