Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Imperium kłamstw”: Rosyjski Ławrow krytykuje Zachód w swoim przemówieniu przed Narodami Zjednoczonymi |  Wiadomość o wojnie między Rosją a Ukrainą

„Imperium kłamstw”: Rosyjski Ławrow krytykuje Zachód w swoim przemówieniu przed Narodami Zjednoczonymi | Wiadomość o wojnie między Rosją a Ukrainą

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow określił Zachód jako „imperium kłamstw” i oskarżył go o przyjęcie mentalności neokolonialnej w swoich zabiegach wobec Globalnego Południa w celu uzyskania wsparcia dla Ukrainy w wojnie.

„Światowa większość” to popiera, Ławrow powiedział po tygodniu intensywnej światowej dyplomacji na dorocznym spotkaniu światowych przywódców w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie Ukraina i jej zachodni sojusznicy starali się pozyskać poparcie dla Kijowa w walce z rosyjską inwazją . Być oszukanym przez Zachód.

„Stany Zjednoczone i powiązane z nimi grupy w dalszym ciągu podsycają konflikty, które sztucznie dzielą ludzkość na wrogie bloki i utrudniają osiągnięcie kompleksowych celów” – powiedział Ławrow.

„Próbują zmusić świat do grania według ich samolubnych zasad”.

James Bays, korespondent dyplomatyczny Al Jazeery, powiedział, że przemówienie Ławrowa było częścią „podróży po świecie rosyjskich poglądów”, która nie zawierała żadnej prawdziwej wzmianki o Ukrainie i niewielu odniesień do planu Moskwy na rok po rozpoczęciu konfliktu.

Podczas konferencji prasowej po przemówieniu Minister Spraw Zagranicznych odrzucił 10-punktową propozycję prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, a także najnowsze propozycje ONZ dotyczące ożywienia Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego.

„To absolutnie niemożliwe” – powiedział o planie pokojowym promowanym przez Kijów. „Nie da się tego wdrożyć. To nie jest realistyczne i wszyscy to rozumieją, ale jednocześnie mówią, że to jedyna podstawa do negocjacji.”

Powiedział też, że propozycja ONZ nie zostanie wdrożona, ponieważ Zachód nie dotrzymał obietnic złożonych Moskwie, m.in. zniesienia sankcji nałożonych na rosyjski bank i ponownego podłączenia go do globalnego systemu SWIFT.

Inwazja na Ukrainę w lutym 2022 r. doprowadziła do zakłóceń w handlu i znacznego wzrostu międzynarodowych cen energii, towarów rolnych i nawozów, które i tak były już wysokie ze względu na skutki pandemii Covid-19.

Minister spraw zagranicznych Rosji obarczył winą za kryzysy na rynkach żywności i energii kraje zachodnie, które na słabsze kraje nakładają „jednostronne środki przymusu” – czyli sankcje.

READ  Brytyjskie zobowiązanie „Fistaszków” do ochrony lądów i oceanów spotyka się z krytyką na Cop15 | Policjant 15

Przemówienie Ławrowa odbyło się w czasie, gdy Zełenski wręczył dwóm polskim wolontariuszom nagrody rządowe podczas ich pobytu w kraju, w związku z napiętymi stosunkami między obydwoma krajami z powodu importu zboża. Nie spotkał żadnego urzędnika.

Zełenski rozgniewał swoich sąsiadów, gdy powiedział Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, że Kijów pracuje nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża, ale „teatr polityczny” wokół importu tylko pomaga Moskwie.

W zeszłym tygodniu Polska podjęła decyzję o przedłużeniu zakazu importu ukraińskiego zboża, wstrząsając stosunkami Kijowa z sąsiadem, który jest jednym z jego najsilniejszych sojuszników od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.

Zełenski podziękował wszystkim Polakom, którzy „od pierwszych dni otwierali swoje rodziny i domy, otwierali się i pomagali”.

„Wierzę, że jakiekolwiek wyzwania na naszej wspólnej drodze są niczym w porównaniu z faktem, że między naszymi dwoma narodami istnieje taka siła” – powiedział.

Walka trwa

Ukraina kontynuuje kontrofensywę mającą na celu odparcie rosyjskiej inwazji i odzyskanie utraconego terytorium. W sobotę rano przeprowadziła kolejny atak rakietowy na Sewastopol na okupowanym Półwyspie Krymskim, dzień po ataku na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, w wyniku którego zginął żołnierz i spalił główny budynek.

Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 16 innych zostało rannych w wyniku piątkowego ataku Kijowa na Flotę Czarnomorską – powiedział w sobotę Voice of America szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow.

Budanow twierdził, że po ataku Aleksander Romanczuk, rosyjski generał dowodzący oddziałami na głównej linii frontu południowo-wschodniego, był w „bardzo poważnym stanie”.

Zein Basrafi z Al Jazeery powiedział z Kijowa, że ​​ukraiński wywiad wojskowy potwierdził liczbę ofiar śmiertelnych. Co najmniej dwóch starszych generałów zostało rannych, a los dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym Wiktora Sokołowa pozostaje nieznany.

Rosja nie potwierdziła liczby ofiar.

READ  COVID-19: Austria nałoży blokadę na wszystkie niezaszczepione osoby od północy | wiadomości ze świata

Krym był główną osią wsparcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na dużą skalę. Sewastopol, od XIX w. główna baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, od początku wojny miał szczególne znaczenie dla działań morskich.

Hannah Shelist, analityk ds. bezpieczeństwa w ukraińskiej organizacji pozarządowej Prism, stwierdziła, że ​​ataki Kijowa na Krym były ważne dla jego strategii i morale.

Shelist powiedział Al Jazeerze, że większość ataków na południowy region Ukrainy ma miejsce z Półwyspu Krymskiego, a działania mające na celu ograniczenie tam zdolności mają strategiczne znaczenie.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że w piątek siły powietrzne przeprowadziły 12 ataków na dowództwo Floty Czarnomorskiej, których celem były obszary, w których skoncentrowany był personel, sprzęt wojskowy i broń. Dodał, że trafiono w dwa systemy rakiet przeciwlotniczych i cztery rosyjskie jednostki artylerii.

W ostatnich tygodniach Ukraina w coraz większym stopniu atakowała obiekty marynarki wojennej na Krymie, podczas gdy siła jej kontrofensywy powoli przybierała na sile we wschodniej i południowej Ukrainie.