Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ile kosztują usługi elektryka w Warszawie? Sprawdzamy!

Czy to prawda, że profesjonalny elektryk samochodowy wycenia swoje usługi bardzo drogo? Niekoniecznie! Bez trudu można znaleźć świetnych fachowców, którzy pomogą nam np. w naprawie kontaktu czy sprawdzeniu izolacji okablowania, a na dodatek zaoferują nam przystępną, atrakcyjną cenę. Gdzie znaleźć takich elektryków?

Czym zajmuje się elektryk?

Zakres jego kompetencji jest bardzo szeroki. W tym fachu może pracować osoba, która w toku edukacji ukończyła szkołę zawodową lub technikum o odpowiedniej specjalizacji. Najlepsi fachowcy mogą później udać się na studia inżynieryjne. Osoby z wykształceniem wyższym mogą później zarządzać dużymi projektami oraz zespołami pracowników.

Najpopularniejsze usługi świadczone przez elektryków, to:

  • projektowanie instalacji i sieci elektrycznych,
  • montaż instalacji,
  • konfigurowanie i uruchamianie wyspecjalizowanych maszyn elektrycznych,
  • konserwacja i naprawa sieci przesyłowych,
  • naprawa linii napowietrznych i kablowych.

Kompetencje takiego specjalisty docenimy też, gdy będzie trzeba naprawić uszkodzony kontakt, czy przeprowadzić prace wykończeniowe na budowie. Od wielu lat rozwija się też nisza elektryków samochodowych. Ci skupiają się na układzie elektrycznym pojazdu oraz na ich diagnostyce.

Jak widać, zakres kompetencji takiego fachowca jest bardzo szeroki. Mało tego, praktycznie każdy z nas, może znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba będzie skorzystać z pomocy elektryka w Warszawie — tych najlepszych znajdziesz tutaj: https://aleo.com/pl/branza/elektryk/warszawa.

Ile kosztuje elektryk?

Bardzo trudno udzielić jednoznacznej, precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. W przeciwieństwie np. do zawodu notariusza, gdzie wynagrodzenie zależy od wysokości tzw. taksy notarialnej, elektryk ma pełną dowolność w zakresie ustalania kwot za wybrane usługi.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że na rynku działa wielu takich fachowców, zwłaszcza w dużych miastach. To zaś oznacza, że wiele osób pracujących w tym zawodzie, decyduje się nieco zejść z ceny, by przyciągnąć do siebie klientów.

Najtańszy elektryk, za wymianę jednego punktu elektrycznego, powinien zażyczyć sobie 30-50 złotych. Nieco więcej zapłacimy za siłowniki — tutaj kwota może być już zbliżona do 100 PLN. Szacuje się, że — w związku z inflacją i rosnącymi obciążeniami podatkowymi — ceny za świadczone usługi (w odniesieniu do 2021 roku) wzrosły o około 5-8%.

READ  Polski „King of Fans” leci do domu po opóźnieniu na Wyspach Owczych

Najwięcej zapłacimy za usługi takiego fachowca, gdy chcemy podłączać w nowopowstałym domu instalację elektryczną. Uśredniona cena za mb to nawet 300 złotych. Podłączenie okablowania do rozdzielni, a także montaż złącz, to kolejne wydatki, które mogą przekroczyć kwotę 2-3 tysięcy PLN. Łącznie więc, za podłączenie prądu do nowej posesji, często trzeba wydać nawet 8 tysięcy złotych!

Czy elektryk musi mieć certyfikaty?

Podstawowym dokumentem, który zaświadcza o tym, że taka osoba może pracować z prądem, jest wpis w bazie SEP (Stowarzyszeniu Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenie Elektryków i Mechaników Polskich). Fachowiec powinien dysponować też kwalifikacjami dla urządzeń elektrycznych dla różnych grup napięć.

Wszystkie pozostałe dokumenty i szkolenia nie wpływają na prawo wykonywania zawodu elektryka, a raczej mogą świadczyć o tym, że fachowiec wciąż się rozwija i poszerza swoje kompetencje. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego specjalisty, warto też zapoznać się z opiniami na jego temat — te znajdziemy np. w ALEO.com, czyli w największej bazie firm w Polsce.