Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Iga Świątek odchodzi z Pucharu BJK, mówiąc, że planowanie jest „niebezpieczne”

na pierwszym miejscu Iga Świątek Nie zagra w Billie Jean King Cup i skarżyła się w poniedziałek, że impreza rozpocznie się zaraz po finałach WTA.

„Jestem rozczarowany, że władze tenisowe nie doszły do ​​porozumienia w sprawie tak podstawowej, jak kalendarz turniejów, dając nam tylko jeden dzień na podróżowanie po świecie i zmianę strefy czasowej” Świątek napisał w mediach społecznościowych. „Ta sytuacja nie jest bezpieczna dla naszego zdrowia i może spowodować obrażenia”.

Finały WTA, które kończą sezon turniejów tenisowych kobiet i są przeznaczone dla ośmiu najlepszych singli i ośmiu najlepszych drużyn deblowych, odbędą się w Fort Worth w Teksasie od 31 października do 7 listopada. Billie Jean King Cup – drużyna konkursowa prowadzona przez Międzynarodową Federację Tenisową – odbędzie się w Glasgow w Szkocji w dniach 8-13 listopada.

Świątek, 21 lat, z PolskiUgruntowanie pozycji dominującej siły w tenisie kobiecym. Jest trzykrotną mistrzynią Wielkiego Szlema, w tym French Open w czerwcu i US Open we wrześniu. Te zwycięstwa uczyniły ją pierwszą kobietą od 2016 roku, która zdobyła dwa ważne tytuły w jednym sezonie.

Wchodząc do turnieju, który wszedł w tym tygodniu w czeskiej Ostrawie, jest 57-7 z siedmioma tytułami w 2022 roku. Zebrał 37 kolejnych meczów od lutego do lipca, co było najdłuższym w WTA od ćwierć wieku. Pomogła jej zdobyć sześć kolejnych tytułów.

Świątek powiedziała, że ​​podjęła decyzję o występie w Billie Jean King Cup po tym, jak „dużo o tym myślała i ponownie dyskutowała o tym z moim zespołem”.

Pozostałe 11 rywalizujących tam krajów to Australia, Belgia, Wielka Brytania, Kanada, Czechy, Włochy, Kazachstan, Hiszpania, Słowacja, Szwajcaria i Stany Zjednoczone.

W tej chwili w finałach WTA mogą wziąć udział także inni singli, których kraje w Billie Jean King Cup to 4. miejsce Paula Padusa z Hiszpanii, 6. Jessica Pegola z Ameryki i 8. miejsce Coco Gauff. ze Stanów Zjednoczonych

READ  Polska: Kolejne wybuchy w kopalni – ratownicy poszukują siedmiu zaginionych | tata

Świątek napisał, że jej wycofanie się „smuci mnie” i dodał: „Bardzo mi przykro, bo gram dla Polski, kiedy tylko jest to możliwe i zawsze daję z siebie wszystko”.

Powiedziała, że ​​planuje „rozmawiać z WTA i ITF, aby coś zmienić. To trudna sytuacja nie tylko dla graczy takich jak ja, ale przede wszystkim dla fanów tenisa, którzy wspierają nasz sport”.

Prezydent ITF David Haggerty powiedział, że jego grupa żałuje, że Świątek nie weźmie udziału w zawodach drużynowych „i przyznaje, że harmonogram dwóch głównych wydarzeń na koniec roku jest trudny dla graczy rywalizujących w obu imprezach. Współpracowaliśmy z WTA, aby spróbować koordynować odpowiednie terminy.”

Haggerty dodał, że ITF zmienił harmonogram finałów Pucharu BJK tak, aby drużyny takie jak Polska i Stany Zjednoczone wystartowały jak najpóźniej.

„Jesteśmy zaangażowani we współpracę z WTA zgodnie z harmonogramem 2023, abyśmy mieli lepsze przejście między dwoma konkursami” – powiedział Hagerty w oświadczeniu ITF.

Finały WTA zostały przeniesione z Shenzhen w Chinach w ramach zawieszenia wszystkich turniejów w tym kraju z powodu Obawy o bezpieczeństwo Peng Shuaimistrz deblowy Wielkiego Szlema, który oskarżył byłego chińskiego urzędnika rządowego o napaść seksualną.

Więcej AP Tennis: https://apnews.com/hub/tennis i https://twitter.com/AP_Sports