Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

IFFI zamknęła kurtyny międzynarodową premierą polskiego filmu „Perfect Number”

biuro Goemkarponn
Panaji: „Ten film próbuje wskazać, że istnieją problemy, które niekoniecznie są związane ze światem fizycznym”. Idealna liczba – powiedział reżyser filmowy Krzysztof Zanussi. Przemawiając na konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Indiach (IFFI), powiedział, że poza fizycznym światem może istnieć inna rzeczywistość. Nauka już temu nie zaprzecza, ponieważ mamy fizykę kwantową, która zdaje sobie sprawę, że cała ta era newtonowska się skończyła i wszystkie te rzeczy, które były tak pewne w XIX wieku, nie są już takie pewne. Dodał, że teraz to wszystko stoi pod znakiem zapytania i to może być motyw, dla którego nakręciłem ten film.
IFFI zamknęła kurtynę międzynarodową premierą filmu doświadczonego polskiego reżysera Krzysztofa Zanussiego, Perfect Number, który szuka filozoficznych odpowiedzi w matematycznych teoriach fizyki kwantowej i rachunku różniczkowego, aby przesuwać granice fizyki, gdzie nauka spotyka się z transcendencją. Film opowiada o młodym matematyce, który spotyka swojego dawno zaginionego bogatego krewnego, a to spotkanie zmienia ich życie na różne sposoby.
Mówiąc o inspiracji powstania filmu, Krzysztof Zanussi powiedział: „Jest oparty na prawdziwej osobie. W Petersburgu jest matematyk, rosyjski Żyd, który dostał nagrodę w wysokości miliona dolarów. Odsyła czek, mówiąc, że jest rozkojarzony i że nie chce się rozpraszać”.
„Myślę więc, że to niezwykłe w dzisiejszych czasach, że po stuleciach gonitwy za pieniędzmi ludzkość może teraz dojrzewać, aby zrozumieć, że posiadanie pieniędzy nie jest konieczne i mamy inne problemy, które są prawdopodobnie ważniejsze i bardziej interesujące” – powiedział.
Zapytany o sprzeczność między wiarą a nauką, która jest głównym tematem „Doskonałej liczby”, Krzysztof Zanussi powiedział: „To pytanie jest otwarte. Nigdy nie będziemy pewni, aż do śmierci, czy coś po tym jest, czy nie. Ja nadzieja, że ​​będzie To jest w nadziei, że to jest wiara”.
Mówiąc o postępie i ciągłych zmianach jego definicji, Krzysztof Zanussi powiedział, że postęp, który 20 lat temu oznaczał postęp, już nie jest postępem. „Musimy znaleźć nową definicję postępu lub nowe cele, aby ludzkość przynajmniej przetrwała, ponieważ sama nasza egzystencja na tej planecie jest zagrożona przez katastrofę ekologiczną, którą powodujemy, oraz broń, którą stworzyliśmy. A ta broń może być narzędzia samozniszczenia”. Powiedział.
Krzysztof Zanussi zauważył: „Człowiek jest autodestrukcyjny w przeciwieństwie do innych zwierząt. Więc to jest coś, co bardzo mnie niepokoi. I może to właśnie starałem się umieścić w filmie. Mój niepokój o przyszłość świata i to, co trzeba zrobiono, aby upewnić się, że ludzkość będzie się rozwijać”.

READ  365 dni 2: obsada, data premiery, fabuła i zwrot akcji - The UBJ