Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Huragan Ian: Floryda uderzyła w jedną z najsilniejszych burz w historii USA |  Wiadomości z USA

Huragan Ian: Floryda uderzyła w jedną z najsilniejszych burz w historii USA | Wiadomości z USA

Jeden z najsilniejszych sztormów w historii Stanów Zjednoczonych uderzył w południowo-zachodnie wybrzeże Florydy z wiatrem dochodzącym do 150 mil na godzinę (241 km/h) i ulewnymi deszczami.

Huragan Ian wylądował w pobliżu Cayo Costa jako „ekstremalnie silny” sztorm kategorii 4, ale był bliski osiągnięcia maksymalnego poziomu piątego (przy wiatrach o prędkości co najmniej 157 mph/252 km/h).

„Ta burza jest większa niż Floryda” – najnowszy huragan Ian

obrazek:
Huragan Ian wylądował w pobliżu Cayo Costa w południowo-zachodniej Florydzie. Zdjęcie: AP/NOAA

Burza, która prawdopodobnie miała swój szczyt, osiągnęła w niektórych obszarach 12 stóp (3,6 metra) nad poziomem gruntu i spodziewano się „zagrażającej życiu” powodzi.

Oczekiwano, że Ian zrzuci 12-18 cali (30-45 cm) deszczu na rozległy obszar, w tym Tampa, Orlando i Jacksonville w północno-wschodnim rogu stanu.

Miasto Fort Myers Beach było prawie zanurzone w wodach powodziowych, a niektóre domy płynęły w dół rzeki wraz z samochodami.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Ian jest niezwykle niebezpieczny i wezwał mieszkańców do przestrzegania wszystkich ostrzeżeń przed burzami.

Na rozkaz ewakuacji znalazło się ponad dwa miliony ludzi.

Cayo Costa znajduje się około 90 mil (145 km) na południe od Tampy i na zachód od Fort Myers.

W głębi lądu znajdują się kilometry piaszczystych plaż, dziesiątki hoteli wypoczynkowych i wiele parków przyczep kempingowych.

Nawet gdy Ian zaatakował wybrzeże w ostatnich godzinach, zanim wyszedł na brzeg, władze poinformowały mieszkańców, że jest już za późno, aby każdy, kto jeszcze nie wyjechał, mógł zrobić to bezpiecznie.

Gdy burza zbliża się w głąb lądu, oczekuje się, że osłabnie, ale mieszkańcy środkowej Florydy nadal mogą doświadczać wiatrów o sile huraganu.

Ludzie mieli radzić sobie z wiatrem tak, jakby zbliżał się huragan, przechodząc do „teraz wewnętrznego pokoju”.

Ponad milion osób dotkniętych przerwami w dostawie prądu

READ  „Nie lubię łobuzów”: brytyjscy wolontariusze mówią, dlaczego walczą za Ukrainę | Ukraina

Ponad milion domów i firm straciło prąd.

Tymczasem obawia się, że 20 osób zaginęło u wybrzeży Florydy po zatonięciu łodzi kubańskich imigrantów dotkniętej huraganem. Czterech migrantów wypłynęło na brzeg w Florida Keys, a trzech innych zostało uratowanych.

Zagrażające życiu katastrofalne powodzie

Burza tropikalna rozpoczęła się w stanie południowym w środę rano czasu lokalnego i oczekuje się, że ciężkie warunki będą trwały przez całą noc.

Ulewne deszcze rozprzestrzenią się po półwyspie w czwartek i dotrą do południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych jeszcze w tym tygodniu i w weekend.

Około dwie trzecie Florydy znajduje się na półwyspie między Zatoką Meksykańską a Oceanem Atlantyckim.

National Hurricane Center (NHC) powiedział: „Oczekuje się rozległych i zagrażających życiu katastrofalnych powodzi w częściach środkowej Florydy, ze znacznymi powodziami w południowej Florydzie, północnej Florydzie, południowo-wschodniej Gruzji i na wybrzeżu Karoliny Południowej.

„Oczekuje się rozległych, długotrwałych i umiarkowanych do znacznych wylewów rzek w środkowej Florydzie”.

Huragan Ian
obrazek:
Oczekiwana ścieżka huraganu Ian w najbliższych dniach

Dwa obrzydliwe dni

Biden powiedział, że we wtorek rozmawiał z gubernatorem Florydy Ronem DeSantisem na temat Iana, dodając, że rząd federalny odpowiada na każdą prośbę o pomoc ze stanu przybrzeżnego.

„To będzie zły dzień, dwa dni”, powiedział DeSantis. „Jest prawdopodobne, teraz myślimy, że opuści półwysep gdzieś w czwartek”.

Czytaj więcej:
Huragan Ian krzyczy na Kubie
Huragan Ian pozostawia miliony na Kubie bez prądu

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Huragan sprowadza burze na Florydę

Kuba pracuje nad odzyskaniem władzy

Tymczasem urzędnicy kubańscy powiedzieli, że zaczynają przywracać trochę energii po tym, jak Ian odciął zasilanie na całej wyspie, jednocześnie niszcząc niektóre z najważniejszych plantacji tytoniu w kraju.

Ian uderzył w zachodni kraniec wyspy jak wielka burza.

Wylądowała we wtorek jako burza kategorii 3, powodując powodzie, a także uszkadzając domy i drzewa podczas silnych wiatrów.

READ  ExxonMobil rozwiązuje trwającą od dziesięcioleci sprawę tortur z mieszkańcami indonezyjskiej wioski

Dziesiątki tysięcy ludzi zostało ewakuowanych, a inni uciekli przed jego przybyciem.