Hubble wykrył parę wodną na lodowym księżycu Jowisza Ganimedesa, największym księżycu w Układzie Słonecznym i możliwym miejscu życia pozaziemskiego
- NASA potwierdziła, że para wodna jest obecna na lodowym księżycu Jowisza, Ganimedesie
- Naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a z różnicą 20 lat
- Eksperci uważają, że temperatura Ganimedesa w pobliżu równika „nagrzewa się na tyle, że lodowa powierzchnia uwalnia niewielkie ilości cząsteczek wody”.
- Temperatura powierzchni Ganimedesa zmienia się i około południa może stać się na tyle ciepła, że lodowa powierzchnia uwalnia śladowe ilości cząsteczek wody.
NASA ma Potwierdzony Naukowcy odkryli pierwszy dowód na istnienie pary wodnej na lodowym księżycu Jowisza, Ganimedesie, po tym, jak naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w odstępie 20 lat.
Eksperci przyjrzeli się obserwacjom Ganimedesa w ultrafiolecie wykonanym w 1998 i 2010 roku przez Space Telescope Imaging Spectroradiometer (STIS) i porównali je z obserwacjami z 2018 roku.
Zdjęcia w ultrafiolecie z 1998 roku z STIS pokazały gromady księżycowej atmosfery przypominające zorzę polarną. W poprzednich obserwacjach istniała sprzeczność, że w tamtym czasie naukowcy uważali, że jest to spowodowane wysokim stężeniem tlenu atomowego.
Przejdź do wideo
NASA potwierdziła, że naukowcy odkryli pierwszy dowód pary wodnej na lodowym księżycu Jowisza, Ganimedesie, po tym, jak naukowcy przeanalizowali dane, które dzielą ich 20 lat.
Eksperci przyjrzeli się obserwacjom Ganimedesa w ultrafiolecie wykonanym w 1998 i 2010 roku przez spektrograf obrazowania Teleskopu Kosmicznego Hubble’a i porównali je z obserwacjami z 2018 roku.
Naukowcy są przekonani, że temperatura w pobliżu równika Ganimedesa „staje się na tyle wysoka, że lodowa powierzchnia uwalnia niewielkie ilości cząsteczek wody”.
Eksperci przebadali obserwacje Ganimedesa w ultrafiolecie, wykonane w 1998 i 2010 roku przez spektrograf do obrazowania z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a i porównali je z obserwacjami wykonanymi w 2018 roku przez spektrograf kosmicznego pochodzenia Hubble’a
Patrząc na obserwacje ultrafioletowe z 2018 r. zarejestrowane przez spektrometr kosmicznego pochodzenia Hubble’a (COS), naukowcy nie znaleźli dużo tlenu atomowego w atmosferze Ganimedesa, co oznacza, że istniał inny powód różnic w ultrafioletowych obrazach zorzy polarnej.
Teraz uważają, że temperatura w pobliżu równika Ganimedesa „staje się na tyle wysoka, że lodowa powierzchnia uwalnia niewielkie ilości cząsteczek wody” – powiedziała Europejska Agencja Kosmiczna. oświadczenie.
Główny autor badania, Lorenz Roth z KTH Royal Institute of Technology, powiedział w oświadczeniu a oświadczenie Wydany przez NASA.
Powstaje, gdy naładowane cząstki erodują powierzchnię lodu. Para wodna, którą teraz zmierzyliśmy, pochodzi z sublimacji lodu spowodowanej ucieczką termiczną pary H2O z ciepłych obszarów lodowych.
„Temperatura powierzchni Ganimedesa jest bardzo zróżnicowana w ciągu dnia, a około południa w pobliżu równika może stać się na tyle ciepło, że lodowa powierzchnia uwalnia niewielkie ilości cząsteczek wody” – dodała Europejska Agencja Kosmiczna w swoim oświadczeniu.
W rzeczywistości obserwowane różnice między obrazami UV są bezpośrednio związane z miejscem, w którym spodziewana jest woda w atmosferze księżycowej.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a to partnerstwo NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Roth dodał, że nadchodząca misja JUpiter ICy Moons Explorer (JUICE) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ma wystartować w przyszłym roku i dotrzeć do Jowisza w 2029 roku, a najnowsze wyniki Hubble’a mogą zostać włączone do swojej misji.
„Nasze wyniki mogą dostarczyć zespołom zajmującym się instrumentami JUICE cennymi informacjami, które można wykorzystać do udoskonalenia ich planów monitorowania w celu poprawy wykorzystania statków kosmicznych” – dodał Roth.
Europejska Agencja Kosmiczna dodała, że w ramach misji JUICE będzie badać największą planetę Układu Słonecznego, a także trzy z jego największych księżyców, „ze szczególnym uwzględnieniem Ganimedesa jako ciała planetarnego i świata nadającego się do zamieszkania”.
Wyniki opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie astronomia naturalna.
Największe księżyce Jowisza, Io, Europa, Ganimedes i Callisto, znane są jako księżyce galilejskie, po odkryciu ich przez włoskiego astronoma Galileo Galilei w styczniu 1610 roku.
Ganimedes to nie tylko największy księżyc Jowisza, ale największy księżyc w naszym Układzie Słonecznym i jedyny księżyc z własnym polem magnetycznym.
Reklama
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie