Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hotel to dzielnica artystyczna  Artix uruchomił pierwszą w Indiach hotelową galerię sztuki w Pałacu Taj Mahal w Delhi

Hotel to dzielnica artystyczna Artix uruchomił pierwszą w Indiach hotelową galerię sztuki w Pałacu Taj Mahal w Delhi

Zanim koronawirus zamknął świat, Payal Kapoor odwiedził Galerię Sztuki Felix w hotelu Hollywood Roosevelt w Los Angeles. W kabinach przy basenie można było zobaczyć obrazy, instalacje zamontowane na nieskazitelnie białych łóżkach hotelowych oraz „grafiki na stołach, ścianach, w łazienkach, nad umywalkami i toaletami, a nawet w wannie”. Young Art Fair (w 2023 r. odbędzie się piąta edycja) stanowiły swobodną alternatywę dla Frieze Los Angeles, kładąc nacisk na „rozmowę, współpracę i społeczność”.

Sztuka w łazience w Galerii Sztuki Felix | Zdjęcie: dzięki uprzejmości @felixartfair

Kapoor był przekonany, że intymność, dynamika i wiedza anty-show była niezbędna również w jego rodzinnym kraju. Artex, która rozpoczyna się w ten weekend w hotelu Taj Mahal Palace w New Delhi, ma nadzieję oddać sprawiedliwość. Pierwsza hotelowa galeria sztuki w Indiach, zaprojektowana przez trzy kobiety, z których każda ma wyjątkowe podejście do sztuki, została zaprojektowana tak, aby była mobilna i wciągająca. „Sztuka jest bardzo osobista, dlatego kontakt człowieka z nią powinien być intymny i na własnych zasadach” – mówi Timsi Anand, jedna ze współzałożycielek, zauważając, że pokój hotelowy jest zarówno publiczny, jak i osobisty, co czyni go swojskim, a jednocześnie obcym . miejsce dla sztuki. „Pomieszczenia zapewniają ciepło, którego poszukują kolekcjonerzy i obywatele, ale które rzadko otrzymują” – dodaje Kapoor.

(LR) Współzałożyciele Timsi Anand, Malavika Poddar i Payal Kapoor | Źródło obrazu: aranżacja prywatna

Ruchika Wasun Singh Mapa bez przynależności
| Źródło obrazu: aranżacja prywatna

Życie w apartamencie artystycznym

Przestrzeń i sposób jej wykorzystania ma kluczowe znaczenie dla pomysłu na wystawę. W przeciwieństwie do tradycyjnych targów, gdzie ludzie gromadzą się w dużych alejkach, w hotelu można wchodzić i wychodzić z apartamentów, spotykać się ze sobą, a nawet odpocząć przy basenie. To fajne i pocieszające, ale będą miały miejsce poważne rozmowy.

Całe drugie piętro Pałacu Taj Mahal zostało przekształcone w interaktywną dzielnicę sztuki, z około 43 pokojami i apartamentami przekształconymi w salony. W konkursie bierze udział ponad 20 galerii – w tym Dhoomimal Art Gallery, Art Centrix i Cultivate Art – zaprezentowane zostaną także dzieła trzech kolekcjonerów i siedmiu niezależnych artystów. „Wizyta w galeriach może być onieśmielająca dla osób, które nigdy wcześniej nie kolekcjonowały” – mówi Uday Jain, dyrektor Dhoomimal z siedzibą w Delhi. „Takie ustawienie ułatwia im interakcję z dziełem sztuki”.

Priya Paul i (po prawej) Uday Jain | Źródło obrazu: aranżacja prywatna

Priya Paul, prezes Park Hotels – od dawna znana z tego, że dba o to, aby sztuka była kluczowym elementem w projektowaniu jej obiektów – i kolekcjonerka współpracująca, ma podobne nastawienie. „Jako kolekcjonerka dzieł sztuki uważam debiut Artix za naprawdę obiecujący, szczególnie dla nowego pokolenia miłośników sztuki” – mówi, dodając, że „jest dla nas istotne wspieranie takich platform, na których spotyka się nasza zbiorowa wizja: że sztuka nie jest straszny świat.” „. . Powinno sprawiać radość i być inwestycją łatwo dostępną, którą możemy poczynić już na wczesnych etapach życia.

Tymczasem inny współpracujący kolekcjoner, Lekha Podar, postrzega galerie hotelowe jako mające potencjał uzupełnienia i udoskonalenia tradycyjnych metod stosowanych przez kolekcjonerów w celu odkrywania nowych artystów i interakcji z nimi. „Może oferować bardziej dynamiczne i osobiste podejście, co czyni go ekscytującym dodatkiem do zestawu narzędzi kolekcjonera” – mówi Poddar, który będzie prezentował prace artystów Jyoti Bhatt i Kalama Patwy.

SH Reza (1957) | Źródło obrazu: aranżacja prywatna

Eksponaty eksponowane w pokojach hotelowych są obecnie praktyką obowiązującą od kilkudziesięciu lat w takich miejscach jak Paryż i Londyn. Jednym z głównych tematów ostatnich czasów jest Galeria Sztuki Hotelu Warszawa. Edycja 2022 gościła nie tylko izolowanych polskich artystów i kolekcjonerów, ale także artystów uciekających przed trwającą wojną między Ukrainą a Rosją.

pokaz podróżniczy

Mobilność jest głównym czynnikiem wpływającym na to, jak założyciele mają nadzieję stworzyć kolekcjonerów jutra. „Planujemy organizować dwa targi sztuki rocznie, każdy w innym mieście” – mówi Kapoor, wyjaśniając, że wybierają miejsca docelowe na podstawie wysokiego dochodu na mieszkańca i dużego zainteresowania sztuką. Trzymając w tajemnicy kolejną lokalizację, przyznaje, że „na celowniku będą takie miasta jak Kalkuta, Hyderabad i Mumbai w następnym rozdziale”.

Artix gości w Pałacu Taj Mahal w dniach 25-27 sierpnia.

Pisarz podąża za sztuką i kulturą.

To jest wyróżniony artykuł dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów. Aby przeczytać ponad 250 artykułów premium każdego miesiąca

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie dobrego dziennikarstwa.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Prosimy o wsparcie dobrego dziennikarstwa.

To jest Twój ostatni darmowy artykuł.

READ  Wojna kulturowa Raw vs. Wade pojawia się w świecie zdobienia paznokci