Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Horizon Special: Recenzja szczepionki – Poznaj superbohaterów, którzy uratowali planetę | telewizja

TOto zdumiewające poczucie skali, jaką zapewnia Horizon w szczepionce na koronawirusa. Z jednej strony masz patogen – zbyt mały, aby można go było zobaczyć gołym okiem, nawet gdy mnoży swoje śmiercionośne miliony w gospodarzu, chociaż szkody, które wyrządza, są dość oczywiste. Dlatego masz unię naukowców z całych kontynentów, każdy ze światem wiedzy, który może zaoferować walkę z mikroskopijnym wrogiem. Podziw dla niego, ujarzmienie siły intelektualnej, logistyka i zaangażowanie niezbędne do skondensowania tego, co z łatwością mogłoby zająć dekadę w miesiące, są wyzwalane przez 90-minutowy film Horyzont. Szczepionka (BBC Dwa). Poza tym zrobiła to wszystko, nie stając na drodze nauki, faktów ani samej historii.

A co za historia. Horizon zaczyna się od dr. George’a Fu Zhao z Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, który po raz pierwszy przeczytał 30 grudnia 2019 r., że coś się dzieje w Wuhan. Uzyskał próbki od pacjentów, wykorzystał technologię sekwencjonowania nowej generacji, aby w ciągu kilku dni zidentyfikować nowy patogen nowej choroby, i udostępnił informacje na całym świecie, aby wirusolodzy z tych pięciu kontynentów mogli przystąpić do pracy. „Chodziłam po komputerze w piżamie, projektując szczepionkę” – wspomina dr Teresa Lampe z Uniwersytetu Oksfordzkiego. To było 1 stycznia 2020 roku.

Oxford poszedł z wektorową szczepionką wirusową. Dr Keith Chappelle z University of Queensland i jego zespół postanowili otrzymać szczepionkę białkową („prostszą”, powiedział beztrosko, zanim przedstawił, jak połączyć wirusy, chemikalia i „zacisk molekularny” z niewielkiej części wirusa HIV). aby wszystko było stabilne). Chiny poszły drogą inaktywowanego wirusa, ponieważ mają wokół siebie aktywny składnik. A w Stanach Zjednoczonych Narodowe Instytuty Zdrowia, kierowane przez dr Barneya Grahama i dr Kismekię Corbett, oraz gigant farmaceutyczny Pfizer, kierowany przez dr Katherine Janssen z dr Ugurem Sahinem z BioNTech, zdecydowały się zastosować zupełnie nową metodę – mRNA, nigdy wcześniej nie widziany. Dopuszczone do stosowania u ludzi.

READ  Plotka: zgłoszono, że kilka stron jest zainteresowanych zakupem Square Enix

Chappelle pamięta, jak szybko wszystko odwróciło się od „myślenia: „Możemy udawać, że uratowaliśmy świat!” Do: „O mój Boże – to jest prawdziwe.” Film nie przedstawił tego wprost, ale pokazywanie charakteru narodowego przy każdym wyborze dobrze pasuje do stereotypów (nasz zdecydowany wybór, bezwzględna chińska praktyczność, żarliwy duch USA, figlarny Australijczyk). stoicyzm) Że musisz pozwolić sobie na uśmiech.

Wiedza specjalistyczna Horizon w zakresie wyjaśniania ekspertów i udostępniania koncepcji nigdy nie była lepsza. Nie mogę być jedynym naukowo niepiśmiennym widzem, który rozumiał mechanizmy stojące za rozwojem szczepionek lepiej niż ja wcześniej – a właściwie lepiej, niż kiedykolwiek miała nadzieję. Wyjaśnienia były lekkie, ale szczegółowe, ale nie wyjaśniały wielu innych kwestii, z którymi muszą się zmagać osoby pracujące nad stworzeniem i zapewnieniem szczepień i bezpieczeństwa siedmiu miliardom ludzi na całym świecie.

Ponownie, różnice w wielkości mnie zaskoczyły. Z jednej strony znajdował się sprzęt – materiały warte 300 milionów dolarów, aby zwiększyć moce produkcyjne firmy Pfizer, zmienione przeznaczenie fabryk, masywne zamrażarki, które dziesiątki przywoziły do ​​nowo wybudowanych magazynów. Z drugiej strony, osoby pochylały się nad pipetami, probówkami i punktami danych na ekranach i wykonywały testy laboratoryjne za testami laboratoryjnymi, codziennie zmuszając się do wyczerpania, a następnie trochę jeżdżąc. Współczesny materiał filmowy pokazuje trochę szarości ze zmęczenia. Matka profesor Katie Ewer zmarła, gdy jej córka pracowała nad badaniami nad komórkami T potrzebnymi do wsparcia szczepionki Oxford. Wydaje się oczywiste, że prawdopodobnie nie miała czasu na smutek.

Następnie małe próby, większe próby, każdy kraj wprowadza własne poprawki, aby zrównoważyć potrzebę szybkości i ryzyko szkody, gdy wirus Covid rozprzestrzenia się na całym świecie. Czasami specyficzne problemy społeczno-kulturowe zakłócały to, co byłoby płynnym przejściem naukowym – na przykład historyczna nieufność do lekarzy wśród czarnej społeczności w Stanach Zjednoczonych utrudniała rekrutację ochotników do badań klinicznych, a uruchomiono program edukacyjny i zachęcający . Rezultaty eksperymentu niemal wszędzie były przecież w najlepszym wydaniu zdumiewające. Tylko Australia nie mogła przekroczyć linii mety (sugeruje się, że inwestorzy, w tym rząd, obawiają się jakiegoś negatywnego wyniku – lub być może po prostu potencjalnego sprzeciwu opinii publicznej – i wycofują swoje pieniądze, zanim pojawi się alternatywne rozwiązanie) .

READ  Obowiązkowe polecenie powrotu do biura firmy Ubisoft Montreal podobno pozostawia pracowników „niespokojnych”

Film objął duży obszar lądu, nie tracąc przy tym rozmachu. Na koniec poruszyłem krótko o potrzebie uniknięcia samozadowolenia, które zniweczy niesamowitą pracę jego poddanych. Emisja go w tygodniu, w którym nasi przywódcy ponownie udowodnili, że nie spełniają tej potrzeby, nadaje mu niepożądany oddźwięk. Jest tak wiele filmów o działaniach tak wielu ludzi, że oczywiście trzeba je jeszcze nakręcić.