Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Honorowa Ambasada RP ostrzega przed utrudnieniem kontroli granicznej

Plany wprowadzenia kontroli granicznych dla obywateli spoza Irlandii zostały określone przez Szanownego Ambasadora RP na Północy jako „szalone”.

Jerome Mullen powiedział The Irish News, że propozycje rządu brytyjskiego dotyczące elektronicznego zezwolenia na podróż (ETA) dla każdego obywatela spoza Irlandii wjeżdżającego do Wielkiej Brytanii, w tym Irlandii Północnej, spowodują „wielkie zakłócenia i niepokój” dla tysięcy osób.

Wymóg będzie taki sam, jak system bezwizowy wprowadzony przez władze USA.

Mullen powiedział, że obywatele spoza Irlandii, mieszkający na południu i pracujący na północy, ucierpią z powodu czegoś, co określa się jako „niepotrzebną biurokrację”.

Oszacował, że codziennie 4000 obywateli spoza Irlandii przekracza granicę w celach zawodowych.

Szanowny Ambasador RP powiedział, że system odprawy granicznej po Brexicie został wprowadzony na początku tego roku i nie ma pewności, czy proponowane wymogi będą nadrzędne w stosunku do istniejących ustaleń.

Może to powodować duże niedogodności, a czasem dzielić rodziny mieszkające i pracujące po obu stronach granicy” – powiedział.

„Mam wiele obaw związanych z egzekwowaniem tego prawa – na przykład, kto to wyegzekwuje? Czy osoby bez niezbędnego uznania zostaną aresztowane i oskarżone o bycie nielegalnymi imigrantami? – To totalne szaleństwo”.

Pan Mullen powiedział, że planuje poruszyć tę sprawę z polską ambasadą w Belfaście.

READ  Firmy irlandzkie i szwajcarskie mają się dobrze, ale grupa SPAR twierdzi, że Polska pozostaje w tyle