Hiszpania będzie dążyć do porozumienia w sprawie proponowanej przez UE reformy rynku energii podczas swojej sześciomiesięcznej prezydencji w Radzie UE, która zakończy się 31 grudnia, co jest mniej pośpiesznym harmonogramem niż w przypadku Komisji Europejskiej.
„Myślę, że do końca roku powinniśmy osiągnąć porozumienie polityczne podczas prezydencji hiszpańskiej” – powiedziała Teresa Ribera, hiszpańska minister ds. transformacji środowiskowej. Stało się Zorganizowany w zeszłym tygodniu (28 marca) przez czasy finansowe Gazeta.
Komentarz Ribery pojawił się po posiedzeniu Rady ds. Energii Unii Europejskiej w Brukseli, w którym uczestniczyło 27 ministrów energii omówione Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca reformy rynku energii elektrycznej została złożona dwa tygodnie temu.
Propozycja Komisji ma na celu obniżenie rachunków za energię elektryczną, które przekroczyły limity zeszłego lata po tym, jak Moskwa odcięła dostawy gazu do Europy w odpowiedzi na sankcje nałożone na Rosję w związku z jej agresją militarną na Ukrainie.
W ramach odpowiedzi UE Bruksela wprowadziła reformę zasad rynku energii elektrycznej, która skupiała się bardziej na długoterminowych kontraktach z producentami energii odnawialnej, co miało zapewnić inwestorom gwarantowane dochody i bardziej stabilne ceny dla konsumentów.
„Obecne ramy przywiązują zbyt dużą wagę do rynków krótkoterminowych”, które są „z definicji niestabilne”, powiedział komisarz ds. energii Cadre Simpson, który otworzył wydarzenie przemówieniem wideo.
Bruksela chce nowych przepisów UE „obowiązujących przed zimą”
Komisja naciska obecnie na szybkie zatwierdzenie reformy przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w Radzie Ministrów.
Celem jest wprowadzenie nowych zasad „przed zimą”, powiedziała Simpson po posiedzeniu Rady ds. Energii w zeszłym tygodniu, dodając, że spodziewa się uzgodnienia „ogólnego podejścia” między krajami UE podczas prezydencji szwedzkiej, która kończy się 30 czerwca.
Ale Ribera wydawała się mniej pospieszna, jeśli chodzi o harmonogram, mówiąc, że spodziewa się „porozumienia politycznego podczas prezydencji hiszpańskiej do końca roku”, tak aby nowe przepisy UE obowiązywały w 2024 r. Wybory parlamentarne.
Rzeczywiście, Ribera powiedział, że Madryt będzie dążył do głębszej reformy niż propozycja Komisji, co może wymagać więcej czasu na uzgodnienie.
„Musimy iść znacznie szybciej i głębiej niż to, co mamy teraz na stole” – powiedziała czasy finansowe Wydarzenie wsparła polska firma energetyczna PGE. Powiedziała na przykład, że „niektórych rzeczy wciąż brakuje” w obecnym systemie elektroenergetycznym, powołując się na potrzebę „zbudowania uzasadnienia biznesowego” dla rozwiązań takich jak zarządzanie popytem i magazynowanie energii elektrycznej.
„Oczywiście musimy stworzyć uzasadnienie biznesowe dla przechowywania”, powiedział Ribera, podając jako przykłady akumulatory i pompowanie wody. „I myślę, że właśnie to powinno zostać uwzględnione w prawodawstwie europejskim w tej dyrektywie dotyczącej struktury rynku”.
Hiszpański minister zauważył, że Europa potrzebuje również bardziej skoordynowanego podejścia, jeśli chodzi o ochronę wrażliwych konsumentów w czasach kryzysu, zauważając, że nie wszystkie kraje UE mają na to możliwości finansowe.
Nie możemy polegać wyłącznie na przestrzeni fiskalnej każdego państwa członkowskiego. Ponieważ oznacza to, że istnieją państwa członkowskie, w których obywatele i MŚP mogą być objęci ubezpieczeniem, a niektóre nie.
Obawy dotyczące finansowania
Obawy o ograniczenia finansowe są również powszechne w Polsce.
W ubiegłym roku kraje UE, w tym Polska, podjęły nadzwyczajne działania mające na celu ograniczenie cen energii elektrycznej i wpływów podatkowych generowanych przez spółki energetyczne z powodu wysokich cen gazu.
Niepokoi to PGE, która szacuje, że luka inwestycyjna w Polsce do 2030 roku wyniesie około 90 mld euro – głównie w nowe obiekty OZE.
– Wyciskanie przychodów firmom energetycznym może nie być z naszego punktu widzenia dobrą opcją – powiedziała Wanda Bock, wiceprezes ds. regulacyjnych w PGE.
WindEurope, stowarzyszenie handlowe, jest również głównym krytykiem pułapów cen energii elektrycznej, które pojawiły się w krajach UE od początku kryzysu. Według związku, inwestycje w ubiegłym roku były poważnie hamowane przez pułapy cenowe, w połączeniu z wysoką inflacją i przeszkodami regulacyjnymi.
„Od 15 miesięcy aż do zeszłego tygodnia nie podjęto ani jednej ostatecznej decyzji inwestycyjnej dotyczącej żadnej normalnej morskiej farmy wiatrowej w Europie”, powiedział Giles Dixon, dyrektor generalny WindEurope.
„Europa stała się nieatrakcyjnym miejscem do inwestowania w odnawialne źródła energii – zwłaszcza w morską energię wiatrową, która jest kosztowna” – argumentował Dixon, mówiąc, że „inwestorów odstraszyły” nieskoordynowane interwencje na krajowych rynkach energii elektrycznej.
„Proszę nie zadzierać z tym”
Dixon pochwalił propozycję Komisji dotyczącą reformy rynku energii w celu zniesienia krajowych pułapów dochodów, mówiąc, że posunięcie to „sprowadzi inwestorów z powrotem do Europy” i „wyśle inwestorom właściwe sygnały”.
„Proszę, nie schrzańcie tego w Zgromadzeniu i Parlamencie”, błagał decydentów, aby przyjęli wniosek Komisji z jak najmniejszymi zmianami.
Bock pochwalił również reformy rynku energii Komisji, mówiąc, że wniosek był „wystarczająco wąski, aby sprostać wyzwaniom ostatnich 16 miesięcy”, jednocześnie promując długoterminowe kontrakty w celu rozwiązania istniejących niedoskonałości rynku.
Powiedział jednak, że PGE szuka elastycznych mocy wytwórczych, aby wesprzeć swoją rosnącą flotę elektrowni odnawialnych i przyszłych reaktorów jądrowych.
„Są w Polsce firmy, które bardzo poważnie zadają sobie pytanie, czy to właściwy czas na inwestowanie w zdolności gazowe, które będą miały kontrolowany wpływ” na miks energetyczny kraju w ciągu najbliższych 30-40 lat, powiedział Bock.
Ale jeśli zreformowany unijny rynek energii elektrycznej wykluczy inwestycje w nowe elektrownie gazowe, Polska nie będzie miała innego wyjścia, jak tylko utrzymać elektrownie węglowe jako rezerwowe, powiedział Bock.
„To jest znak zapytania, który pozostaje. I to jest słoń w pokoju.”
[Edited by Nathalie Weatherald]
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Shinola jest oficjalnym chronometrażystą i sponsorem wyścigu Detroit Grand Prix
Aramine ma swoje korzenie w Europie Środkowej z nową filią w Polsce
Uproszczony internetowy system składania wniosków wizowych do Kanady dla obywateli Holandii, Portugalii, Polski i Australii